Zrównoważony dom - czy tak będziemy budować w przyszłości? | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Zrównoważony dom – czy tak będziemy budować w przyszłości?

A.D. A.D.
Nowoczesne domy od k-m architektur Nowoczesny
Loading admin actions …

Rozwój zrównoważony wywodzi się z leśnictwa. Pierwotnie oznaczało sposób gospodarowania lasem polegający na tym, że wycina się tylko tyle drzew, ile może w to miejsce urosnąć, tak by las nigdy nie został zlikwidowany, by mógł się zawsze odbudować. Obecnie definicja ma szersze znaczenie i odnosi się w zasadzie do każdej sfery działalności człowieka – w tym budownictwa. Budownictwo zrównoważone to bardzo przyszłościowa dziedzina. Zgodnie z prawem  unijnym już od 2020 r. wszystkie nowo budowane domy będą musiały być zaprojektowane tak, by wykorzystywać energię ze źródeł odnawialnych i być stosunkowo tanie do ogrzania. Zobaczcie na czym polega idea domów zrównoważonych.

Czym charakteryzuje się budownictwo zrównoważone?

Pierwszą zasadą jest unikanie materiałów uciążliwych dla środowiska naturalnego. Wynika to z chęci zmniejszenia wpływu jaki budownictwo wywiera na zdrowie człowieka oraz środowisko, w którym żyjemy. Niezwykle ważny jest też wybór właściwej lokalizacji pod budowę domu. Bryła budynku powinna dobrze komponować się z otoczeniem i nie zaburzać krajobrazu. Naturalna roślinność może stanowić płaszcz biologiczny budynku. Trzecią podstawową zasadą jest budowanie i projektowanie w taki sposób, aby jak najbardziej ograniczać zużycie energii i produkcję zanieczyszczeń. Ważne jest efektywne wykorzystanie energii odnawialnej. Energooszczędność to efekt współpracy wielu elementów budynku: architektonicznych, budowlanych i instalacyjnych. Dlatego trzeba o niej myśleć już na etapie projektu. Sama bryła budynku i jej orientacja względem stron świata mają znaczenie dla przyszłej energooszczędności.

Typy domów zrównoważonych

Domy pasywne to takie domy, w których bardzo dobre parametry izolacyjne przegród zewnętrznych oraz zastosowanie szeregu rozwiązań, mają na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji. Praktyka pokazuje, że zapotrzebowanie na energię w takich obiektach jest ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach wznoszonych według obowiązujących norm. Dom energooszczędny to obiekt, który cechuje niższe niż w przypadku tradycyjnego budownictwa zapotrzebowanie na ciepło. Nie stosuje się w nim okien połaciowych. Największe korzyści w obu typach domów przyniesie taki kształt bryły, w którym stosunek przegród zewnętrznych do kubatury budynku będzie jak najmniejszy. Powinna być więc ona jak najbardziej zwarta. Zarówno w domu energooszczędnym, jak i pasywnym od strony północnej wielkość oraz liczbę przeszkleń trzeba ograniczyć do minimum.

Zalety

Projekty domów - House 27.1 - realizacja Nowoczesne domy od homify Nowoczesny
homify

Projekty domów – House 27.1 – realizacja

homify

Najczęściej kojarzymy budownictwo energooszczędne wyłącznie z niższymi rachunkami za ogrzewanie. Jednak zdaniem ekspertów najważniejsze zalety domów energooszczędnych to przede wszystkim wyższy komfort życia i pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców. Na to wszystko składa się wysoka jakość powietrza wewnętrznego wynikająca z dobrej wentylacji, komfort cieplny mieszkańców, który jest składową temperatury i wilgotności oraz odpowiednie oświetlenie składające się zarówno z naturalnego jak i sztucznego światła. Kolejnymi zaletami domów zrównoważonych jest dobra akustyka, która doskonale wpływa na samopoczucie mieszkańców umożliwiając spokojny wypoczynek i relaks oraz przyjazne otoczenie budynku. Ogromną zaletą jest wyposażenie budynku wykonane ze zdrowych materiałów. Istotne jest, aby zastosowane materiały nie emitowały lotnych związków organicznych. Mają one bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka.

Wady

Niewiele jest wad budownictwa zrównoważonego ponieważ ideą jest poprawa komfortu życia, zmniejszenie kosztów oraz dbanie o środowisko naturalne. Niemniej jednak ten rozdaj budownictwa wymaga dużych nakładów finansowych na początek. Rozwiązania zrównoważone, proekologiczne, nawet jeśli kosztowne na starcie, zawsze odpłacają się po latach. Okres oczekiwania na zwrot inwestycji może być obecnie krótszy dzięki programom dofinansowań w obszarach uznanych za kluczowe dla rozwoju społeczeństwa i ochrony środowiska.

Dom zrównoważony a tradycyjne budownictwo

Dom w Sękocinie Minimalistyczne domy od Z3Z ARCHITEKCI Minimalistyczny
Z3Z ARCHITEKCI

Dom w Sękocinie

Z3Z ARCHITEKCI

Różnica zaczyna się już na poziomie wentylacji. Tradycyjnie wykorzystuje się wentylację grawitacyjną natomiast w budownictwie energooszczędnym jest to wentylacja mechaniczna nawiewno – wywiewna z systemem odzysku ciepła. Różnice są również w użytych materiałach budowlanych – w budownictwie zrównoważonym ważny jest niski współczynnik przewodzenia ciepła, w kształcie bryły budynku oraz roślinności otaczającej dom. Na zdjęciu widać, że od strony południowej znajdują się drzewa liściaste natomiast północnej – iglaste. Jest to projekt grupy Z3Z ARCHITEKCI.

Koszt

Koszty budowy domu zrównoważonego są większe ponieważ ważna jest inwestycja w dobre gatunkowo materiały, które dodatkowo powinny akumulować ciepło. Przede wszystkim trzeba zainwestować w staranne ocieplenie odpowiednio grubą warstwą izolacji termicznej ścian, podłóg i dachu domu. Niskiego wskaźnika zapotrzebowania na ciepło, kwalifikującego dom do grupy energooszczędnych, nie da się osiągnąć bez zastosowania na ścianach materiału termoizolacyjnego. Dobrze ocieplony dom będzie wychładzany przez wentylację dlatego dobrze zadbać o odzyskanie ciepła z wywiewanego powietrza. Należy w tym celu zamontować rekuperację. Mimo że rekuperator i niezbędna instalacja wentylacyjna nie należą do tanich, ich stosowanie jest opłacalne.

A Wy jakie macie zdanie na temat budownictwa zrównoważonego?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu