Jak zaprojektować fajny pokój dziecięcy? | homify

Jak zaprojektować fajny pokój dziecięcy?

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Samarina projects Minimalistyczny pokój dziecięcy
Loading admin actions …

W pokoju dziecięcym powinno się znaleźć wygodne łóżko, dopasowane do wzrostu dziecka biurko, szafa na ubrania, nocna lampka i oczywiście miejsce na zabawki! W tym pokoju dziecko będzie spędzać całkiem sporo czasu nie tylko odpoczywając, ale też ucząc się i rozwijają swoje umiejętności. Jeśli chcemy stworzyć wspaniałą przestrzeń do rozwoju, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka elementów. Przede wszystkim jasno oznaczyć strefę dzienną, czyli miejsce w którym dziecko będzie odrabiać lekcje i przyswajać wiedzę, oraz strefę nocną – miejsce relaksu. Jeśli będziemy o tym pamiętać, to pozostanie nam już tylko odpowiedni wybór mebli i wyposażenia. Właściwie dopasowana aranżacja powinna podkreślać zainteresowania dziecka i zachęcić rozwijanie pasji. Jak zabrać się za stworzenie wymarzonego miejsca dla dziecka?

Wybór kolorów

Już dawno podział na kolory dla dziewczynek i chłopców odeszły do lamusa. Nie każdy pokój małej księżniczki musi być skąpany w różu, jak też nie w każdym pokoju chłopięcym powinien dominować odcień błękitu. Kolory możemy mieszać, łączyć i tworzyć prawdziwą mozaikę, ale pamiętajmy, że tak samo jak w przypadku wszystkich innych pomieszczeń w domu, nie chcemy, aby w pokoju dziecięcym zapanował aranżacyjny chaos. Jeśli zaplanowaliśmy kolorowe lub charakterystyczne wyposażenie, które ma skupiać całą uwagę, to ściany powinny być dla tej aranżacji tłem – w neutralnych, stonowanych kolorach. Najlepszym wyborem jest biel i jasne odcienie pastelowych barw. Jeśli nie wiemy jeszcze, jak chcemy urządzić wnętrze, wystarczy porozmawiać z dzieckiem, które z pewnością ma ulubiony kolor, którym chciałoby się otoczyć. Powinniśmy się kierować również energią, jaką można czerpać z różnych kolorów, czyli np. żywiołowej czerwieni, czy uspokajającej zieleni – wybór koloru można dopasować do charakteru dziecka.

Łóżko

Wygodne łóżko to coś, co lubi każdy z nas! Dobrze dopasowany materac jest szczególnie ważny dla dziecka, które musi się zregenerować podczas snu, aby następnego dnia mogło znów poznawać świat w najmniejszych detalach. Łóżka dziecięce z reguły są dość pomysłowe, mogą być to łóżka przypominające domek, statek, łódź, łożę księżniczki i wiele innych, ale znajdziemy też proste modele, które wpasują się w każde otoczenie od minimalistycznego po klasyczne. Dopełnieniem będzie kolorowa pościel i koniecznie narzuta na łóżko, która uchroni pościel przed zabrudzeniem i zniszczeniem – przecież łóżko to jedno z lepszych miejsc na zabawę!

Podłoga

Podłoga w pokoju dziecięcym będzie musiała znieść wiele – kredek, rozlanego soku, klocków, wyścigów samochodowych, czy balu dla lalek. Z tego względu powinniśmy skupić się na możliwym zminimalizowaniu uszkodzeń przez położenie miękkiego dywanu lub zaimpregnowanie podłogi. Jeśli nie chcemy, aby była to zwykła podłoga, która nie różni się specjalnie od tej w pozostałych pomieszczeniach, powinniśmy sięgnąć po dywaniki, czy wykładzinę. Dzięki kolorowym wzorom możemy podkreślić dziecięcy charakter pokoju, a ich czyszczenie będzie tańsze niż renowacja całej podłogi, jeśli jest to np. drewniany parkiet. 

Decydując się na kolorową podłogę powinniśmy pamiętać o stonowanych ścianach – inaczej stworzymy aranżacyjny chaos, który raczej nie pomoże się wyciszyć dziecku. Podłoga utrzymana w jednym kolorze nie musi być nuda! Tak, jak na zaprezentowanym zdjęciu, może przypominać miękką, zieloną trawę, na której aż chce się bawić!

Światło

Odpowiednio dobrane światło w pokoju dziecięcym jest niezwykle istotne! Powinniśmy zadbać o maksymalną ilość naturalnego światła w ciągu dnia, a wieczorem rozświetlić pokój lampkami. Przede wszystkim ważna jest lampa przy biurku, która pozwoli dziecku odrobić lekcje, czy namalować kolejny portret rodziny, niekoniecznie w późnych porach – w miesiącach zimowych ciemno robi się już popołudniu, a odpowiednie światło pomoże zwalczyć zimowe lenistwo. Oprócz tego w pokoju dziecięcym powinna się znajdować nocna lampka przy łóżku, która pozwoli dziecku przejrzeć ulubioną książeczkę przed snem. Lampy do pokoju dziecięcego przyjmują najróżniejsze formy i mogą przypominać postaci z ulubionych bajek, zwierzątka, rośliny, czy nawet chmurki. Takie wyposażenie wnętrza nie tylko doda odrobinę światła do niego po zmroku, ale też ociepli pokój i będzie stanowić spójną aranżację z resztą dziecięcego wyposażenia.

Dekoracje

DĄBRÓWKA | Pokój Julki dekoratorka.pl Eklektyczny pokój dziecięcy
dekoratorka.pl

DĄBRÓWKA | Pokój Julki

dekoratorka.pl

O stereotypowych kolorach w pokojach dziecięcych wspominaliśmy wcześniej, jednak to samo tyczy się dekoracji. Skoro w pokoju mieszka dziewczynka, nie oznacza to, że wszystko musi być różowe i słodkie, zaś w pokoju chłopca nie muszą atakować nas motywy piłki nożnej przeplatane z błękitem. Jeśli chcemy udekorować pokój dziecka, to przede wszystkim skupmy się na jego zainteresowaniach, tak jak zostało to zrobione w projekcie przygotowanym przez dekoratorka.pl. Motyw nawiązujący do pasji dziecka, tego co je interesuje, lub tego co mogłoby je zainteresować sprawdzi się w każdym przypadku! 

Jeśli dziecko jest jeszcze zbyt małe, nie ma jeszcze hobby i interesuje je cały świat, to możemy dodać do niego klasyczne dekoracje w postaci obrazków, figurek, czy desingerskich dodatków, albo postawić na dekorację ścian w postaci naklejek 3D.

Bezpieczeństwo

O bezpieczeństwo dzieci musimy dbać wszędzie, niezależnie od tego, czy jest to plac zabaw, supermarket, czy przydomowy ogród. To samo dotyczy pokoju dziecięcego! Dbajmy przede wszystkim o materiał z jakiego zostały wykonane meble i akcesoria, ale też o bezpieczne użytkowanie. Zamontowanie dodatkowej poręczy lub antypoślizgowe maty powinny sprawić, że korzystanie z pokoju będzie bardziej bezpieczne. Dotyczy to wszystkich elementów, którym powinniśmy się przyjrzeć z rozwagą. Wiele dzieci marzy o łóżku piętrowym, które ze względu na wysokość można uznać za mało bezpieczne, jednak zamontowanie odpowiedniej barierki wpłynie na polepszenie tej sytuacji. Schodki lub drabinka powinny być stabilne i możliwe jak najmniej strome. 

Dla tych, którzy dopiero szukają kołyski, a zakup łóżka piętrowego planują dopiero za kilka lat, przygotowany został ten artykuł: Pokój niemowlaka – różne aranżacje!

Który pokój podoba się Wam najbardziej?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu