Jak urządzić dom na tradycyjne Boże Narodzenie?

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Interiors, John Lewis of Hungerford John Lewis of Hungerford Nowoczesna kuchnia
Loading admin actions …

Jest w roku ten jeden czas, na który czeka cała rodzina. Wszystkie miasta, wsie, cała okolica na zewnątrz domu przeobraża się w wyjątkowej atmosferze świąt Bożego Narodzenia. Nie tylko zmienia się wygląd naszych podwórek lub balkonów, rozświetlonych błyszczącymi lampkami, przebijającymi kolorowe światło pod warstwą śniegu, ale też nastroje ludzkie, które pogodnieją, na chwilę zapominają o codziennych kłopotach podczas intensywnych, acz ochoczych przygotowań do okresu wypoczynku, kontemplacji i celebracji. Tradycyjne święta to chwila podczas której chcemy czuć się wyjątkowo w już bardzo dobrze znanych nam czterech ścianach. I właśnie z tego powodu pragniemy dodatkowo wyróżnić tę świąteczną porę niezwykłą dekoracją domu, by cieszyć się nią w pełni.

Tradycyjne święta to oprócz tradycyjnych potraw, dźwięku i śpiewów kolęd, prezentów i spotkań rodzinnych, także wystrój domu, o który dbamy chyba najbardziej ze wszystkich innych okresów w roku. Przygotowania do świąt zaczynamy od gruntownych porządków. Odkurzamy, wycieramy, zmywamy, a dopiero potem dekorujemy. W tym wydaniu uporządkujemy wiadomości na temat domowych dekoracji świątecznych po to, by tradycyjne święta mogły być przeżywane i później wspominane w nadzwyczajny sposób przez wiele kolejnych, upływających lat.

Skoro mowa o dekoracjach, to pomysły na oryginalne, całoroczne w łazience znajdziecie w Katalogu Inspiracji Biała łazienka – 9 pomysłów na dekoracje. Zapraszamy!

Tradycyjne święta w kolorze…

Christmas Lifestyle, Habitat Habitat

Dekorując dom na tradycyjne święta powinniśmy najpierw zastanowić się nad motywem przewodnim, a jest nim… kolor. Która barwa najbardziej kojarzy Wam się ze świętami? Bezkonkurencyjnie pierwszą myślą jest soczysta czerwień, którą nosi na sobie, między innymi Święty Mikołaj! W tym kolorze najwyraźniej widzimy dekoracje na tradycyjne święta bożonarodzeniowe. Kolejnymi bardzo pasującymi do tego klimatu tonacjami są butelkowa zieleń, granat, ostatnio modne złoto, srebro, a nawet biel, która przywodzi nam na myśl śnieg za oknem, bez którego tradycyjne święta tracą na swym niepowtarzalnym uroku. Kolory ozdób świątecznych mogą się uzupełniać, kontrastować lub współgrać. To od nas zależy czy chcemy mieć tradycyjne święta w jednym kolorze, czy dwóch lub trzech. Jak zawsze powtarzamy, trójkolor to najlepsza recepta na wnętrza. Więcej barw w jednym pomieszczeniu może przytłaczać i rozpraszać, dlatego dopasujmy kolory dekoracji świątecznych do codziennego wystroju, na przykład naszego salonu. Jeśli pokój dzienny jest biały, wtedy można zaszaleć z dodatkami, jeśli zaś w jednym dominującym kolorze, dopasujmy jeden, góra dwa inne odcienie do niego. Pamiętajmy też, że tradycyjnie, dodatkowym dość dominującym kolorem, który pojawi się w każdym domu jest… zieleń choinki. Jest to dodatkowy aspekt, który musimy wziąć pod uwagę przy planowaniu kolorystyki wystroju naszych wyjątkowych świąt.

Bibeloty, tekstylia…

Textilien, KOKON KOKON Nowoczesny salon Akcesoria i dekoracje

Kiedy wybraliśmy już kolor przewodni na tradycyjne święta w domu, kupujemy i dobieramy odpowiednie dodatki. Są to najczęściej poszwy poduszek, koce, obrusy w przeróżne wzory. Oprócz tego wyciągamy z szuflad świąteczne patery na mandarynki, kubki na herbatę, puszki na ciastka. Zwróćmy uwagę na jeden bardzo oryginalny szczegół jakiego dopatrzyliśmy się na powyższej fotografii ozdób świątecznych Kokon. Otóż w oknach pojawiły się specjalnie uszyte na miarę, podłużne, dekoracyjne poduszeczki, które zapewne mają za zadanie dodatkowo izolować zimno przedostające się znad parapetu. Ładne i bardzo praktyczne! 

Ozdoby świąteczne handmade, szczególnie te patchworkowe, wypychane watą są teraz szalenie modnymi dodatkami, które w innym wzorze, mogą być też wykorzystane w pokojach dzieci! Aby tradycyjne święta były satysfakcjonujące, zadbajmy o każdy szczegół, by móc później w kulminacyjnym momencie, cieszyć się spokojem w gronie rodzinnym.

Światła wewnątrz…

Obowiązkowym dodatkiem rozświetlającym nasze tradycyjne święta są świece, które nie tylko dają światło bijące od naturalnego płomienia i ogrzewają zmarznięte dłonie, ale mogą też rozprzestrzeniać klimatyczny zapach. Świece możemy kupić w różnych kształtach i wzorach lub proste, które sami ozdobimy. Zwykłe świece w neutralnym kolorze są tańsze, a owinięte dowolną, wybraną przez nas wstążką mogą łatwo dopasować się do zamierzonego wystroju mieszkania. Świece najpiękniej wyglądają w lampionkach, które są bardzo popularne w okresie świąt.

Światła na zewnątrz…

Tradycyjne święta nie obejdą się bez lampek choinkowych! I nie tylko we wnętrzu, ale także na zewnątrz. Najbardziej popularnym sposobem na rozświetlenie domu na święta jest dekorowanie lampkami iglaków, balkonów i okien, też od środka. Mogą to być podświetlane gwiazdy wiszące w oknach, albo oryginalne  sploty kabli, na przykład taki jak ten na powyższym przykładzie. Drzwi wejściowe w tym czasie powinny zapraszać gości do środka, a wiec jak najbardziej mile widziane są na nich dekoracje. Najczęściej wybieramy świąteczne wieńce.

Tradycyjne święta bez dodatkowego wydatku na energię za świąteczne dekoracje świetlne, nie istnieją! Ten jeden raz w roku, naprawdę warto sprawić radość sobie samym, naszym najbliższym, szczególnie dzieciom oraz przy okazji sąsiadom, którzy w zamian za to odwdzięczą nam się tym samym. To my tworzymy magię świąt!

Tradycyjne święta we wszystkich pomieszczeniach…

Urządzając dom na tradycyjne święta musimy przemyśleć nie tylko aranżację reprezentatywnego pokoju dziennego lub kuchni, ale też i innych pomieszczeń. W sypialniach dzieci oraz łazienkach także powinny znaleźć się elementy dekoracyjne, które zaakcentują ten czas oraz będą estetycznym dla oka szczegółem. Dekoracje w pokojach zaczynać się mogą na oszczędnych ozdobach, nawiązujących do pozostałego wystroju całego domu, a kończyć na zdecydowanych, tematycznych firanach lub pościeli. Pamiętajmy, że świece nie powinny być dekoracją w pokojach dzieci. Żywe płomienie miejmy pod stałą obserwacją i ustawiajmy je jedynie w miejscach, w których najczęściej przebywamy.

Tradycyjne drzewko w tradycyjne święta…

Rośliny świąteczne to przede wszystkim główna gwiazda sezonu – choinka! Oczywisty element, który zawsze staje w centralnym, dobrze widocznym miejscu głównego pokoju. Tradycyjne święta jednak nie będą pełne bez innych żywych dodatków. Rośliny doniczkowe, takie jak poinsecja lub cięte gałązki drzewek iglastych to równie robry pomysł na dekoracje, nawet na stół wigilijny! Na stole ładnie też będą wyglądać szyszki przyozdobione brokatem. Tradycyjne święta to starannie udekorowany stół wigilijny, na który inspiracje możecie zaczerpnąć z Jak pięknie udekorować stół świąteczny?

Tradycyjne święta w dwunastu smakach…

Skoro wspomnieliśmy o nakryciu wigilijnego stołu, na koniec podkreślić jedynie chcieliśmy, że tradycyjne święta w domu, przede wszystkim urządza miła atmosfera i pyszne jedzenie. Reszta to niuanse,  które przy dobrym zaangażowaniu, łatwo stworzyć! Powodzenia!

Jakie macie inne dekoracyjne pomysły na tradycyjne święta?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu