Jak mieszkać wygodnie w małym domu?

Adrianna Babijczuk Adrianna Babijczuk
apartamento en dos alturas, MILL-HOUSE MILL-HOUSE Małe kuchnie
Loading admin actions …

Gdy mieszkamy w niewielkim domu lub mieszkaniu, często narzekamy na brak miejsca do przechowywania i poczucie przytłoczenia małą przestrzeni – jest nam po prostu ciasno i niewygodnie. Niestety nie dostrzegamy zalet posiadanego lokum, ponieważ wydaje nam się, że dopiero w naprawdę dużych pomieszczenia wreszcie będziemy czuć się dobrze. Zamiast wykorzystać potencjał naszego niewielkiego mieszkania i cieszyć się jego zaletami, odpuszczamy, przyzwyczajeni do okreslonego stylu życia. Małe mieszkanie wymaga dobrego planu, który wydobędzie z przestrzeni to, co najlepsze. W niewielkim domu nie powinniśmy spontanicznie aranżować wnętrz, ponieważ istnieją określone zasady, które sprawią, że jego przestrzeń będzie przyjazna w użytkowaniu i niezwykle wygodna. Zatem koniec z narzekaniem! Poszukajmy inspiracji na homify i przekonajmy się, jak żyć naprawdę komfortowo w niewielkim domu!

Małe mieszkanie też jest komfortowe!

Kuchnia w dwóch kolorach in2home Eklektyczna kuchnia

Jakie są zalety małego mieszkania? Musimy się nad tym zastanowić, by szczerze zacząć cieszyć się posiadaną przestrzenią! Dopiero wtedy nadejdzie potrzeba zmiany i udoskonalenia wnętrza. Nie można zaprzeczyć, że niewielki dom to mniejszy koszt jego ogrzewania i chłodzenia, zatem większa oszczędność. To także mniej metrów kwadratowych podłóg do mycia i odkurzania, zatem więcej czasu na przyjemności! To każe większy komfort użytkowania, gdyż wszystko mamy pod ręką! Małe domy są niezwykle przytulne i usprawniają komunikację. Ludzie zdecydowanie lepiej czują się w mniejszych przestrzeniach, gdyż zapewniają one poczucie bezpieczeństwa i bliskości.

Jak mieszkać wygodniej w małym domu?

Jak wygodnie mieszkać w małym domu? Najważniejsza jest organizacja przestrzeni i wydzielenie sfer dla konkretnych aktywności. Żeby czuć się dobrze, powinniśmy mieć odrębny kącik jadalny, przestrzeń do odpoczynku i przyjmowania gości, odrębne miejsce do spania oraz do przechowywania. Funkcjonalny podział mieszkania to podstawa! Pamiętajmy, że nie musimy dosłownie dzielić naszych pomieszczeń, możemy zrobić to symbolicznie, wydzielając strefy meblami, czy wizualnie, na przykład kładąc dywan.

Pierwszy krok: oczyść swoją przestrzeń!

Może być to bolesny i długotrwały proces, ale musimy pozbyć się części przedmiotów. Mamy tendencję do chomikowania i trzymania rzeczy z myślą, że na pewno przydadzą się w konkretnej sytuacji w przyszłości.  Z reguły te wydarzenia nie następują lub jeśli, zupełnie nie pamiętamy, że posiadamy przedmiot, który mógłby być przydatny. I doskonale radzimy sobie bez niego. Zatem przeglądając nasze szafy i półki szczerze zastanówmy się: czy rzeczywiście ta rzecz jest mi niezbędna? Zdziwicie się, jak wiele przestrzeni odzyskacie! Dobra organizacja to podstawa przy małych wnętrzach

Ściany koniecznie w jasnych kolorach

Sesja projektu Patryka Kowalskiego homify Minimalistyczna jadalnia Drewno O efekcie drewna

Jasne ściany to żelazna reguła – w małych wnętrzach bezpieczniej nie kombinować z kolorem ścian, zaszalejmy z kolorami dodatków. Na pewno nie będzie nudno. Stonowane, jasne barwy pozwolą ukryć niewielki metraż mieszkania i nie przytłoczą go. Mocne kolory zwykle dominują i zmniejszają pomieszczenia – a tego przecież nie chcemy!

Wybierz duże okna

Będąc jeszcze na etapie projektu małego domu, zdecydujmy się na duże okna. One zapewnią nam poczucie przestrzeni. Po pierwsze – dzięki nim nasze pomieszczenia będą pięknie doświetlone naturalnym, słonecznym światłem. Jasne wnętrza to podstawa, by poczuć, że są on większe niż w rzeczywistości. Duże okna zapewnią nam panoramiczne widoki, co sprawi wrażenie, że dom jest otwarty na zewnątrz. Wizualnie wyda się większy i niejako, połączy się z otoczeniem.

Postaw na meble wielofunkcyjne

W małych wnętrzach jest warto się rozdrabniać, ograniczona przestrzeń wymaga wykorzystania każdego centymetra. Małe pomieszczenia zmuszają do bycia kreatywnym! Łóżka chowane w szafie, antresole, wysuwany spod blatu dodatkowy stolik, powiększający miejsce do pracy, czy, tak prosty pomysł, jak deska do krojenia o wielkości zlewu, dzięki której możemy rozszerzyć kuchenny blat, to tylko kilka koncepcji wielofunkcyjnego wykorzystania przedmiotów. Znanym i bardzo dobrym rozwiązaniem jest łóżko piętrowe, pod którym znajduje się specjalne miejsce do pracy. Często meble te są wyposażone w dodatkowe półki, ułatwiające organizację przestrzeni.

Ciekawe sposoby na przechowywanie

Dobre pomysły na przechowywanie przedmiotów wykorzystają maksymalnie dostępną przestrzeń. Miejsce pod schodami rzadko jest dobrze zagospodarowane, zwykle brakuje nam inspiracji! Projekt Conceptjoana wykorzystuje dwa podejścia – oszczędność miejsca, dzięki wysuwanej części schodów oraz zabudowanie białymi meblami przestrzeni pod stopniami. Nie dość, że zyskaliśmy pojemniki do przechowywanie przedmiotów, to minimalistyczny styl projektu doskonale pasuje do małych powierzchni! Pamiętajmy – maksymalne wykorzystanie wolnej, nieużywanej przestrzeni to podstawa w małych mieszkaniach!

A jak zagospodarować małą kuchnię? Kilka pomysłów znajdziecie w artykule Mała kuchnia w bloku – jak ją urządzić?

Który z pomysłów spodobał Ci się najbardziej?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu