Nowa fasada - nowe życie Twojego domu! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Nowa fasada – nowe życie Twojego domu!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Rustykalne okna i drzwi od PM Arquitetura Rustykalny
Loading admin actions …

Odnowienie fasady naszego domu to niełatwy proces i niestety dość kosztowny. Samo podjęcie decyzji o remoncie jest już dużym krokiem. Umycie bądź odnowienie fasady należy powtarzać średnio raz na 7 lat jeśli chcemy, by nasz dom wyglądał schludnie i był reprezentatywny. Odnowienie fasady może być pretekstem do zmiany wyglądu całego domu. Jak zauważamy, wszystko przeżywa swoje szczyty popularności, czyli mody zmieniają się co kilka lat. To samo jest z wyglądem elewacji naszych domów. Przy takiej dobrej okazji możemy zmienić wizerunek domu na bardziej aktualny.

Odnowienie fasady wiąże się często z pracami na wysokościach, dlatego należy zatrudnić odpowiednio wykwalifikowanych robotników do tego zadania. Ale o czym najpierw należy pomyśleć, zaczynając metamorfozę domu? Jeśli kilka punktów, które być może rozjaśnią Wam sprawę i zainspirują do odważniejszych posunięć.

Piękne elewacje zobaczycie w Katalogu Inspiracji Jaki kolor elewacji jest najlepszy dla Twojego domu? Zapraszamy!

Odnowienie fasady: wybierz swój styl

Tak jak wspominaliśmy odnowienie fasady to może być dobry pretekst do zmiany wyglądu domu. Obecnie jest nieskończony wybór kolorów elewacji, jaki tylko sobie wyśnimy. Mogą to być zaskakujące kolory, albo te stonowane, tradycyjne. Oprócz tego dizajn elewacji może być urozmaicony przez dodanie innych materiałów, na przykład drewna, metalu, kamienia lub klinkieru jak na przykładzie Biuro Projektowe MTM Styl. Wymyślenie oryginalnej i stylowej zarazem elewacji to trudna sztuka. Potrzebna jest dobra znajomość materiałów i wyczucia co z czym i jakim kolorem najlepiej współgra. Z obserwacji wynika, że najlepszym sposobem na tego typu zabiegi jest łączenie barw ziemi i materiałów w swojej naturalnej kolorystyce. Odnowienie fasady na biało generalnie dobrze przyjmie każdy rodzaj dodatków. Powyższy biało szary dom jest tego najlepszym dowodem.

Odnowienie fasady w pięciu krokach

Odnowienie fasady wymaga też napraw, większych lub mniejszych. Łatanie dziur, wymiana desek to roboty, na które powinniśmy być przygotowani. A oto odnowienie fasady z tynku, w kilku krokach:

1. Należy umyć ściany pod ciśnieniem, kierując myjkę od góry do dołu, które usuną luźne zanieczyszczenia i mikroorganizmy. 

2. Po wyschnięciu ściany należy zastosować preparat niszczący glony i grzyby, nanos zając go wałkiem lub pędzlem, aż do całkowitego jej nasiąknięcia. Taką powłokę należy chronić przed deszczem przez około 6 – 12 godzin. Nie zapomnijmy o odpowiedniej odzieży ochronnej, masce, okularach i rękawicach gumowych. 

3. Resztę zanieczyszczeń należy usunąć wodą pod ciśnieniem. W razie mocnych zanieczyszczeń punkt drugi powtórzyć. 

4. Po upływie doby należy nanieść na ściany, za pomocą wałka lub pędzla, preparat gruntujący, który unormuje jej chłonność i zabezpieczy przed wnikaniem wody. 

5. Ostatnim krokiem jest malowanie elewacji. Tę czynność wykonujemy po upływie dwóch dni, farbą zawierającą biocydy powłokowe, zapobiegającą rozwojowi mikroorganizmów na powierzchni fasady.

Wymień drzwi lub okna

Jeśli odnowienie fasady nie wystarczy, by nasz dom wyglądał dobrze, pomyślmy o zmianie okien, lub jedynie drzwi frontowych. Taka zmiana całkowicie odmieni wygląd domu. Wartym podpatrzenia pomysłem są szerokie futryny, na około drzwi, które zawsze dodadzą elegancji głównemu wejściu. Drzwi mogą być metalowe, ale drewniane będą robić obłędne wrażenie! Odnowienie fasady w szerszym kontekście, zawiera całą otoczkę i „krajobraz” domu. Warto zastanowić się więc też nad szczegółami i dodatkowymi pochodnymi.

Pomaluj. Odważ się na kolor!

Odnowienie elewacji na ten sam kolor co poprzednio będzie łatwym zabiegiem. Jednak zmienienie jej koloru  to większe wyzwanie. Jednak nie cała kolorystyka musi iść pod pędzel z nową barwą. Możemy zmienić jedynie jej detale. Czyli odnowienie fasady może polegać na zmianie koloru obramowań okien lub drzwi! Bardzo śmiałym i mile widzianym krokiem w zmianie wyglądu domu jest pomalowanie drzwi na wyrazisty kolor, jak na powyższym przykładzie. Mogą to być popularne śródziemnomorskie błękity, pasująca do polskiej natury zieleń i tak dalej. Oprócz tego na zdjęciu widać nawiązujący, czerwony kolor na parapecie i poręczy balustrady. Trójkolorowe wnętrza są najbardziej optymalne. Tak samo jest i w ubiorze i jak widać, też na elewacjach domów! Dlaczego, by nie dodać trochę ekspresji i egzotyki naszym budynkom?

Dodaj naturę

Beechcroft Nowoczesne okna i drzwi od IQ Glass UK Nowoczesny
IQ Glass UK

Beechcroft

IQ Glass UK

Odnowienie fasady może wynikać też z ogólnego, pierwszego wrażenia obejścia domu. Jeśli nie stać nas na remont postarajmy się o zakrycie defektów roślinami w doniczkach lub drzewkami ozdobnymi. Kwiaty w oknach na pewno w pewnym, chociaż niewielkim stopniu, zrekompensują nam trwałe niedoskonałości domu.

Minimalizm w cenie

Ściany zewnętrzne domu zalecamy pozostawić w spokoju. Zawiesić jedynie najpotrzebniejsze dodatki, takie jak dobrze widoczny numer domu lub skrzynkę pocztową. Odnowienie fasady może polegać też na wymianie takich drobnostek. Dom bardzo efektownie może dekorować oświetlenie i to na nim powinniśmy skupić uwagę. Oświetlenie halogenowe w podbitkach dachowych jest najpopularniejsze i ładne. Najlepiej oczywiście światło energooszczędne.

Kilka porad na oświetlenie zewnętrzne znajdziecie w Katalogu Inspiracji Najciekawsze pomysły na oświetlenie ogrodu i balkonu!

Planujecie w przyszłości odnowienie fasady własnego domu? Jak będzie wyglądała?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu