Jak zrobić skalniak w ogrodzie? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak zrobić skalniak w ogrodzie?

Aśka Warchał Aśka Warchał
Ogród traw od Garden Idea - Projektowanie Ogrodów Nowoczesny
Loading admin actions …

Wiele z nas marzy o pięknym i uporządkowanym ogrodzie, zdając sobie niestety sprawę z braku czasu na jego częste pielęgnowanie. Idealnym rozwiązaniem dla zajętych może okazać się skalniak. Jeśli poświęcimy chwilę na jego odpowiednie zaprojektowanie i realizację, potem długo jeszcze będziemy mogli cieszyć się rezultatem naszych działań.

Tradycyjny skalniak kojarzy się z dużymi kamieniami, z przydomowym wspomnieniem gór. Teraz jednak coraz bardziej popularne staje się  staje się użycie małych kamyczków, które pokrywają agrowłókninę, otaczającą rośliny. To rozwiązanie jest znacznie trwalsze i daje większe możliwości utrzymania upragnionego porządku przy minimalnym zaangażowaniu czasowym.

Odkryjcie z homify  jak zrobić taki niesamowity skalniak!

Odpowiednie miejsce

Zanim zajmiemy się projektowaniem naszego wymarzonego skalniaka, koniecznym pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca na jego realizację. Powinniśmy poszukać miejsca odpowiednio nasłonecznionego, a zatem umieścić skalniak po stronie wschodniej lub południowo-wschodniej ogrodu. Im bliżej będzie ono do miejsc, gdzie najczęściej spędzamy czas, tym częściej będziemy mogli podziwiać efekty naszej pracy!

Rośliny

Ogród krajobrazowy w Starych Kupiskach od archiDENA architektura krajobrazu
archiDENA architektura krajobrazu

Ogród krajobrazowy w Starych Kupiskach

archiDENA architektura krajobrazu

Na proponowanym przez nas typie skalniaka, sprawdzą się zwłaszcza byliny, trawy oraz karłowate i płożące iglaki. Dlaczego? To proste – są one pięknie zielone przez cały rok! Są to też rośliny wieloletnie i wytrzymałe, a przecież zależy nam, żeby po trudach realizacji skalniaka, móc cieszyć się nim jak najdłużej. Ponieważ przy skalniaku wyłożonym małymi kamyczkami sugerowane jest położenie pod nimi agrowłókniny, wprowadzenie roślin jednorocznych mogłoby niepotrzebnie skomplikować nam życie!

Funkcjonalnie i pięknie

Jeśli w naszym ogrodzie znajdują się strome spadki, skalniak może pełnić istotną funkcję przeciwerozyjną i osłonową przed silnymi wiatrami, jak w tej realizacji Archidena Architektura Krajobrazu. Wytrzymałe, wieloletnie rośliny odegrają tutaj ważną rolę!

Przygotowanie ternu, pokrycie agrowłókniną oraz warstwą kamyków lub kory

Kiedy już mamy wybrane miejsce i projekt, przychodzi czas na przygotowanie terenu i posadzenie roślin – nie zapominajmy o przygotowaniu warstwy drenażu dla nich! Następnym krokiem będzie rozpostarcie agrowłókniny i wykonanie nacięć na rośliny. Agrowłóknina do ściółkowania przepuszcza wodę i powietrzę, jednocześnie skutecznie hamując rozwój chwastów. Występuje zazwyczaj w kolorach czarnym, zielonym lub brązowym, które to i tak przykrywamy szczelnie kamyczkami bądź korą.

Radość z efektu!

Teraz pozostaje nam tylko cieszyć się z efektu naszej pracy! I podlewać od czasu do czasu :)

Szukasz kolejnych pomysłów na ciekawy ogród? Przejrzyj pomysły naszych ekspertów: Jak zaprojektować wyjątkowy ogród? 7 pomysłów.

Podobają się Wam skalniaki w ogorodach?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu