homify 360°: dom inny niż wszystkie w Zielonkach pod Krakowem | homify

homify 360°: dom inny niż wszystkie w Zielonkach pod Krakowem

Alicja Olko Alicja Olko
Dom jednorodzinny w Zielonkach koło Krakowa Studio S Biuro architektoniczne Michał Szymanowski Nowoczesne domy
Loading admin actions …

Dom, do którego zabieramy Was dzisiaj z serią homify 360° pod Krakowem. Zaprojektowany został przez architekta Michała Szymanowskiego z Biura S, a ideą, która przeświecała temu projektowi, było stworzenie budynku mieszkalnego innego niż wszystkie inne w tej okolicy. Co to oznacza? Zobaczcie sami!

Od strony wjazdu

Działka, na której stanął ten dom, pozwoliła na swobodne manewrowanie jego bryłą i jej lokalizacją. Umieszczono go z dala od ruchliwej ulicy, a dodatkowo odgrodzono grubym betonowym murem, zwielokrotniając poziom prywatności jego mieszkańcom.

Jak widać na zdjęciu bryła budynku jest prosta, z dwuspadowym dachem, i elewacją pokrytą od tej strony drewnianymi panelami. Obszerny i wygodny wjazd prowadzi do dobudowanego garażu. Z tej perspektywy dostrzec możemy także, jak obszerna jest działka i jak zielony jest jej teren. Doskonała lokalizacja na podmiejski dom jednorodzinny!

Od strony ogrodu

A więc dlaczego dom ten jest inny niż wszystkie? Jak zauważył sam architekt, polski krajobraz architektoniczny, szczególnie w zabudowie podmiejskiej i wiejskiej, w odniesieniu do nowo powstałych domów charakteryzuje się przesadą, jeżeli chodzi o ich wiejski charakter. Często starają się one przypominać dworki niczym z „Pana Tadeusza” lub sielskie rezydencje rodem z powieści Jane Austen. W tym projekcie postawiono na prostotę, spójność, harmonię i funkcjonalność- i to właśnie wyróżnia dom na tle innych, znajdujących się w tej samej okolicy.

Od strony ogrodu dostrzegamy, iż boczna ściana domy wykonana została z betonu, co jest ciekawym dodatkiem do jego elewacji. Parter budynku otwarty został na otoczenie dzięki licznym przeszkleniom w postaci przesuwanych drzwi, prowadzących prosto na ogród, lub na taras. Z tej strony dom integruje się z ogrodem, rekompensując nieco zamknięty charakter fasady od strony wjazdu.

Brama wjazdowa

Działka otoczona została solidnym murem z betonu, aby po pierwsze, zapewnić mieszkańcom domu prywatność i bezpieczeństwo, po drugie, zniwelować hałas i zgiełk z ruchliwej ulicy. Brama wjazdowa w kolorze czarnym i motywem ptaków ociepla nieco wizerunek tego ogrodzenia niczym z twierdzy, stanowiąc nietypowy i intrygujący element dekoracji muru okalającego działkę.

Wnętrze

W środku dom ten jawi się niezwykle przytulnie i ciepło. Urządzono go z dużym naciskiem na osobiste, rodzinne detale, w postaci pamiątek, dekoracji ściennych i zdjęć. Wygodny salon z widokiem na taras jest centralnym punktem wnętrza, pozwalając spędzać w nim czas w gronie rodziny. Ciekawe schody o nietypowym kształcie prowadzą na piętro, do pomieszczeń prywatnych.

Jadalnia

Nieco jaśniej i przestronniej prezentuje się obszar jadalni, umieszczony za salonem. Dzięki przesuwanym drzwiom prowadzącym na taras, wnętrze to połączone jest z ogrodem, korzystając z pięknych widoków, ale także światła, wpadającego z zewnątrz do środka. Na uwagę zasługuje zwłaszcza wyjątkowa lampa, stanowiąca centralny element dekoracyjny tego pomieszczenia.

Taras

Taras dzieli się na dwie części- tę zakrytą, gdzie zlokalizowano miejsce do jedzenia oraz nowoczesny grill, a także tę odkrytą, pozwalającą na korzystanie latem z mocnego słońca. Z tarasu swobodnie przejść można do pięknego ogrodu, gdzie zachwyca zwłaszcza doskonale utrzymany trawnik. Od strony ogrodu działkę oddziela ściana gabionowa wypełniona otoczakami.

Szukacie pomysłu na nowoczesny wiejski dom? Zajrzyjcie koniecznie do Katalogu Inspiracji homify 360°: zaskakujący dom jednorodzinny pod Opolem.

Czy podoba Wam się taki prosty, uroczy domek na wsi?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu