A gdzie Ty parkujesz swoją brykę? | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

A gdzie Ty parkujesz swoją brykę?

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Wiaty garażowe od Ogrodolandia Klasyczny
Loading admin actions …

Przy budowie domu wariantów na parkowanie auta jest kilka. I tak od początku planowania architektury domu, już musimy wiedzieć jaki garaż chcemy zbudować. Czy będzie to miejsce zupełnie niezależne od domu czy może kompatybilne z nim. Powody, dla których decydujemy się na konkretne rozwiązanie mogą być różne i zależą od preferencji domowników. Ci którzy są fanami motoryzacji i lubią majsterkować woleliby zapewne mieć większy garaż oddalony od domu, by nie zakłócać spokoju rodziny hałasami wychodzącymi z prywatnego warsztatu samochodowego. Inni wolą mieć garaż połączony z domem, dzięki któremu pokonanie drogi z auta do mieszkania, na przykład w zimową porę, nie będzie wyzwaniem. Parkowanie auta w mieście, gdy mieszkamy w bloku lub kamienicy wygląda już zupełnie inaczej. W tym wydaniu homify pokażemy Wam przykładowe opcje na parkowanie auta w różnych warunkach. Niektóre realizacje tego nieco gospodarczego pomieszczenia, zapewne Was zadziwią.

Więcej o domach zobaczycie w Katalogu Inspiracji 9 domów o najciekawszych elewacjach! Zapraszamy!

Parkowanie auta pod dachem domu

Domy mogą być też tak skonstruowane, że znajdzie się też miejsce na parkowanie auta pod przedłużeniem dachu domu. I tak jak, na przykład na powyższym przykładzie, bardzo ciekawie zaprojektowano dom z dużym, otwartym „gankiem”. Otóż wejście do domu znajduje się w obszernej wnęce pod dachem, gdzie można ustawić auta, motocykle, rowery. Ciekawy, użyteczny trik! 

Parkowanie auta w domu

Nowoczesny garaż od homify Nowoczesny

Wspominaliśmy o parkowaniu auta w garażu połączonym z domem, ale żeby mieć wjazd autem wręcz so samego salonu, to jest to niespotykany pomysł. Takie realizacje zdarzają się w willach w ciepłych krajach, gdzie nie ma złych warunków pogodowych. Takie parkowanie auta w samym wnętrzu domu z praktycznego punktu widzenia może być dość problematyczne, bo spaliny przedostające się do wnętrza przy uruchamianiu maszyny są niebezpieczne. Jednak jeśli auto jest pięknym okazem, takim jak ten na powyższej fotografii, to może być swego rodzaju ozdobą wnętrza. Hm, różnie można to interpretować.

Parkowanie auta w wolnostojącym garażu

KSR Architects | Two Houses | Car lift Klasyczny garaż od KSR Architects Klasyczny
KSR Architects

KSR Architects | Two Houses | Car lift

KSR Architects

Ten pomysł na parkowanie auta jest najpopularniejszy i najczęściej spotykany w polskich domach. Tylko dizajn tej budowli różni się nieco od naszych standardowych garaży. W Polsce najczęściej stawiamy przestronny garaż z dodatkowym pomieszczeniem gospodarczym. Takie małe rozwiązania, jedynie na potrzeby auta, sprawdzą się na bardzo małych podwórkach. Wszystko spełnia swoją funkcję, czego wiecej potrzeba?

Parkowanie auta pod wiatą

Wiata ANNAKO od Ogrodolandia Klasyczny
Ogrodolandia

Wiata ANNAKO

Ogrodolandia

Wiaty to rodzaj zadaszenia opartego na czterech lub więcej słupach. Nie chronią naszego auta przed wiatrem i wilgocią. Są jedynie osłoną na spadający deszcz lub śnieg, albo przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Wtedy wiata w pewnym stopniu zapobiega nagrzewaniu się auta w środku. Przykładowa wiata z dachem dwuspadowym zaprezentowana przez Ogrolandia jest piękną konstrukcją. Biały kolor drewna świetnie wpasowuje się w elegancką stylistykę ogrodu, a wybrane dachówki, jak mniemamy, zapewne mogą pasować do zadaszenia domu. Wiaty mimo tego, że są oddzielną konstrukcją to raczej swoim wyglądem powinny nawiązywać do aranżacji domu, albo wpisywać się w otoczenie na którym stoi. Parkowanie auta pod wiatą jest pomysłem „przejściowym” między zupełnym brakiem zadaszenia, a szczelnym, wygodnym garażem. Taka wiata może też służyć dodatkowo, na parkowanie auta gości lub też możemy pod nią tymczasowo ustawić stół i krzesła. Wtedy wiata zamieni się w altanę.

Parkowanie auta w garażu połączonym z domem

Nowoczesny garaż od homify Nowoczesny

Domy uwzględniające w swej architekturze połączony garaż to pomysł, który Polacy dopiero od niedawna zaczęli wykorzystywać, podpatrując wcześniej to rozwiązanie u zachodnich sąsiadów. I słusznie! Ma to niewątpliwie dużo zalet. Parkowanie auta w garażu z przejściem do domu, nie wymaga od nas przeczesywania się przez otwartą przestrzeń pod chmurką, w stronę domu. Wtedy zaś, niestraszny nam padający śnieg lub deszcz. Nasze ubranie po skończeniu podróży nie dotknie wilgoci, a już znajdzie się we wnętrzu mieszkania. Kto jest za?

Parkowanie auta pod ziemią

A teraz o coś dla posiadaczy mieszkania w centrum miasta. Jedynymi opcjami na zaparkowanie auta pod kamienicą jest łut szczęścia i wolne miejsce na ulicy lub skorzystanie z pobliskiego, miejskiego parkingu podziemnego. Parkowanie auta w takich miejscach powinno być bezpieczne, biorąc pod uwagę monitoring, no i samą lokalizację. Parkingi podziemne pod własnym blokiem to niewątpliwie luksus. Dodatkowo jeszcze gdyby były oddzielone własnymi drzwiami, tak jak te pokazane wyżej.

Parkowanie auta na ulicy

Parkowanie auta na ulicy jest ostatecznością. Wtedy należy pomyśleć o parkingowej karcie miejskiej i zmierzyć się z codziennymi poszukiwaniami miejsca. Powinniśmy mieć też dużo wiary w to, że nasze auto przetrwa każdego poranka nietknięte. Życzymy dużo cierpliwości, szczęścia i wiary!

Z którego pomysłu na parkowanie auta korzystacie?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu