Czyszczenie obić mebli jeszcze nigdy nie było takie proste!

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Czyszczenie obić mebli jeszcze nigdy nie było takie proste!

Adrianna Babijczuk Adrianna Babijczuk
Eklektyczny salon od BRICKS Studio Eklektyczny
Loading admin actions …

Meble wypoczynkowe bardzo często są głównym elementem naszego wnętrza i po prostu muszą dobrze wyglądać. Na sofach i fotelach odpoczywamy, w salonie przyjmujemy gości, bawią się tam nasze dzieci. W związku z tym nietrudno o delikatne zabrudzenia lub nawet uporczywe plamy. Nie zawsze jednak musimy rezygnować ze starej sofy i kupować nową. Niekiedy wymaga ona jedynie odświeżenia, wyprania pokrowca, lub jeśli jest to niemożliwe – wyczyszczenia tapicerki. Czy wiesz jak wyczyścić przybrudzone meble? Razem z homify odkryjmy kilka trików, jak (dosłownie) odświeżyć nasze wnętrza!

Czyszczenie tapicerki

Skandynawskie biele i szarości. Skandynawski salon od 4ma projekt Skandynawski
4ma projekt

Skandynawskie biele i szarości.

4ma projekt

Jak wyczyścić tapicerkę naszych mebli? Znamy mnóstwo domowych metod, zarówno tych najprostszych, jak i kilka wymagających większej dokładności. Podstawowym sposobem pielęgnacji tapicerek jest ich odkurzanie i powinniśmy robić to systematycznie. Jednak najbardziej zadowalające efekty uzyskamy piorąc tapicerkę. Najlepiej to zrobić używając specjalistycznego płynu do tapicerek oraz niewielkiej ilości wody, pocierając gąbką do środka zabrudzeń – nigdy na zewnątrz – by nie powiększyć plam.

Usuwanie zabrudzeń z białej sofy

Apartament na Klecinie Nowoczesny salon od Jeżewska & Zakrawacz Nowoczesny
Jeżewska & Zakrawacz

Apartament na Klecinie

Jeżewska & Zakrawacz

Choć białe meble wypoczynkowe wyglądają fenomenalnie, mogą być dla nas utrapieniem! W przypadku jasnych obić trzeba być wyjątkowo systematycznym i szybko reagować na pojawiające się nieznośne plamy. Do jasnych, bawełnianych materiałów dobrze sprawdzi się mydło i woda, zaś w przypadku skór dobrej jakości ściereczka i woda z odrobiną płynu do mycia naczyń.

Czyszczenie skórzanych obić

Nieodpowiednio pielęgnowana skórzana tapicerka szybko straci swój blask i atrakcyjny wygląd. Dlatego do skórzanych kanap i foteli powinniśmy o wiele uważniej dobierać środki czyszczące, niż w przypadku bawełny. Pierwszym etapem czyszczenia skóry jest usunięcie tłustych plam wilgotną ściereczką. Następnie powinniśmy użyć preparatu przeznaczonego do pielęgnacji skór, nanosząc go na ściereczkę, a następnie materiał okrężnymi ruchami. Nadmiar płynu należy usunąć suchym i miękkim ręcznikiem.

Jak czyścić tapicerkę welurową?

Aksamitne i welurowe tapicerki są bardzo delikatne, dlatego konieczne jest, by czyścić je w sposób uważny i zgodnie z kierunkiem włosia. Warto wypróbować lekki roztwór wody i amoniaku, wcierając go w materiał. Kolejny krok to czesanie włosia delikatną szczotką i osuszenie go suszarką.

Sierść na tapicerce

Na usuwanie sierści zwierząt z tapicerki nie ma szybkiego i wyjątkowo skutecznego sposobu. Z sierścią z pewnością lepiej od odkurzacza lub szczotki poradzi sobie wilgotna ściereczka. Wygodna w użyciu będzie szczotka z taśmą samoprzylepną, która zbierze warstwę sierści, jednak najlepiej sprawdzi się ona na niewielkich powierzchniach. 

Plamy na tapicerce

Na intensywne i bardzo widoczne plamy musimy reagować naprawdę szybko. Na większość z nich świetnie zadziała kwasek cytrynowy. Możemy użyć nawet 10% roztworu, by przywrócić piękny wygląd naszym sofom! Kwasek cytrynowy doskonale poradzi sobie z plamami z kawy czy herbaty, a nawet czerwonego wina.

Tłusty problem

Tłuste plamy z jedzenia na tapicerce naszej sofy mogą nam spędzić sen z powiek. Są to plamy trwałe, trudne do wywabienia. Na świeże plamy możemy wykorzystać domowe sposoby: mąka ziemniaczana lub talk, którymi posypiemy palmę, świetnie wchłoną tłuszcz. Następnie wystarczy przetrzeć zabrudzone miejsce ścierką zwilżoną ciepłą wodą. Starsze plamy będziemy musieli ostrożnie potraktować alkoholem lub specjalnym rozpuszczalnikiem.

Jeszcze kilka domowych sztuczek

Możemy zaopatrzyć się w profesjonalne chemiczne środki czyszczące lub nasze meble powierzyć profesjonalnym firmom zajmującym się usuwaniem plam i zabrudzeń z tapicerek. Najpierw warto sprawdzić, co zdziałać możemy sami, używając produktów, które mamy pod ręką! Co sprawdzi się świetnie oprócz delikatnego proszku do prania lub mydła i ciepłej wody? Biały ocet! Dobrze oczyści tapicerkę, jednak może pozostawić intensywny zapach przez pewien czas. Nawet lepszym rozwiązaniem będzie użycie nawilżanych chusteczek dla dzieci, które są idealne do czyszczenia tapicerek. Zawierają delikatny płyn czyszczący, nie są suchy, ani na tyle mokre, by zostawić wnikające głęboko i trudne do osuszenia mokre plamy.

A czy wiecie, jak czyścić różne rodzaje podłóg? Oto 10 sprawdzonych wskazówek!

Jakie są Wasze sposoby na czyszczenie tapicerek?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu