Tak urządzisz dom z niskiem sufitem! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Tak urządzisz dom z niskiem sufitem!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Nowoczesny salon od Karl Kaffenberger Architektur | Einrichtung Nowoczesny
Loading admin actions …

Codzienne życie pod niezbyt wysokimi sufitami w mieszkaniach w bloku lub na najniższej kondygnacji w domu wkopanym w grunt na dłuższą metę może przyprawiać o depresyjny ból głowy, także z powodów aranżacyjnych. Zawsze jest tak, że jeśli czegoś nie mamy, to tego pragniemy. Właścicielom takich mieszkań marzą się pomieszczenia z wysokim, najlepiej ponad trzy metrowym stropem, wyjętym wprost z XIX wiecznych kamienic. Jednak wszystko ma swoje dwie strony medalu. Wysokie mieszkania trudniej jest ogrzać, a i zadanie oświetlenia staje się trudniejsze. Niski sufit wspomożony odpowiednią aranżacją może być też zatem atutem, który będzie dodawał naszemu mieszkanku przytulności. Jakie są więc te rozwiązania, którymi powinniśmy się kierować przy urządzaniu domu z niskim sufitem? Przede wszystkim są to sekrety „oszustwa”, a dokładniej złudzenia optycznego. Tym sposobem możemy odmienić nasze pierwsze, czasem niepozytywne wrażenie o wnętrzu. Projektowanie wnętrz to sztuka, która fachowo zrealizowana może nawet poprawić proporcje nieustawnego pokoju, a więc tym bardziej niski sufit to mały problem, który jest jak najbardziej do skorygowania i to prostymi metodami! Zobaczcie poniżej nasze rady.

Więcej pięknych wnętrz zobaczycie w Katalogu Inspiracji 7 świetnych aranżacji salonu z aneksem kuchennym! Zapraszamy!

Podkreśl pionowe elementy

Jeśli mieszkanie ma jakiekolwiek wystające ze ściany pilastry warto je wyszczególnić, na przykład różniącym się od pozostałych ścian, kolorem. To samo możemy zrobić przy wolnostojących filarach. Jeszcze innym sposobem może być „przedłużenie” drzwi, to znaczy jeśli drzwi są innego koloru niż ściany, można nad ich szczytem zastosować ten sam kolor lub materiał do końca, aż poda sam niski sufit. Stworzy to długi, „funkcjonalny” pas, dzięki któremu niski sufit optycznie podniesie się.

Wybierz odpowiednie oświetlenie

Guest Bedroom Four Klasyczna sypialnia od Etons of Bath Klasyczny
Etons of Bath

Guest Bedroom Four

Etons of Bath

Niski sufit wyklucza nazbyt zwisające oświetlenie główne. Dlatego rozwiązaniem na niski sufit mogą być klosze takie jak te pokazane na powyższej fotografii. Patrząc na ten piękny kwiatowy abażur, płytki, skierowany ku górze i rozświetlający cały pokój, ale przy tym bardzo dobrze niski sufit przekonujemy się, że wybór idealnego oświetlenia, nawet do bardzo trudnych wnętrz nie jest dziś większym problemem. Z kolei jeśli chodzi o wiszące z sufitu oświetlenie, to świetnym pomysłem jest zainstalowanie, na przykład zwisających na jednym kablu, niedużych abażurów nad szafkami nocnymi, po dwóch bokach łóżka! Efekt ten także wysmukli pomieszczenie, a będzie też niespotykanym, oryginalnym rozwiązaniem na oświetlenie sypialni. Pamiętajmy jednak, że niski sufit zgra się z takim oświetleniem jedynie w wersji minimalistycznej. Nie powinniśmy przesadzać z ich rozmiarem i ilością wzorów. Mieszkanie z niskim sufitem, jest już konstrukcyjnie samo z siebie dość przytoczone, więc jego aranżacja powinna być piękna, ale nieprzeładowana i oszczędna we wzory.

Wybierz odpowiednie zasłony pod niski sufit

Jeśli mowa o nieprzesadzaniu ze wzorami, to o jakie dekoracje możemy się pokusić? Oczywiście będą to pionowe pasy! Polecamy je z całego serca na zasłonach jak na przykładzie Project Art, a nawet jak wcześniej wspominaliśmy, na ścianach. Jednak pasiaste zasłony będą najlepszą dekoracją, którą można dużo łatwiej zmienić, niż wystrój ścian. Jakie inne zasłony mogą pasować pod niski sufit? Najlepiej jasne, wykonane z lekkiego, zwiewnego materiału. Co najwyżej bawełniane. Zbyt grube zasłony, ciężko opadające na podłogę mogą sprawiać wrażenie „przyciągania” sufitu do podłoża.  A taki efekt jest niepożądany.

Wybierz poziome meble

Georgian House Basement Klasyczny korytarz, przedpokój i schody od Etons of Bath Klasyczny
Etons of Bath

Georgian House Basement

Etons of Bath

Pod niski sufit będą pasować meble, które tworzą kompozycję horyzontalną. Czyli długa, niska zabudowa meblowa w salonie to idealny wybór do mieszkania o niskim stropie. Takie meble, wbrew tradycyjnym przekonaniom, są bardzo pojemne, jeśli zaprojektujemy je na całej długości ściany. Idealne są też pod telewizor. Meblościanki wysokie mogą przytłaczać, z tego powodu, że zapewne, swoją długością, będą blisko sięgać do sufitu. Zaś takie meble jak szafy powinny być zbudowane od samej podłogi do sufitu, najlepiej z lustrzanymi frontami, które jak wiadomo wizualnie powiększają przestrzeń. Meble nie powinny sięgać ¾ wysokości ściany pod niski sufit. Musimy zdecydować się na te dwa skrajne rozwiązania.

Jak wieszać obrazy?

Najlepszym rozwiązaniem na domową galerię pod niski sufit jest wieszanie obrazów w pionie. Ustawienie zależy od naszych preferencji, ale idąc naszym tropem polecamy ich symetryczne rozmieszczenie. Tak jak wspominaliśmy niski sufit to przytłaczający problem, który preferuje przejrzystość, jasność, ład i harmonię.

Sposoby na domową galerię możecie zaczerpnąć z Katalogu Inspiracji Jak stworzyć fajną domową galerię?

Coś ekstra – pionowe dekoracje!

Niski sufit w mieszkaniu jest kłopotem, któremu możemy zaradzić także poprzez dekoracje. Najlepsze będą wysokie pionowe dodatki, takie jak wysokie wazony ze strzelistymi gałązkami lub podobnego rodzaju, co na obrazku, rzeźby lub statuetki. Wystarczą jedynie dwa takie dość duże elementy, by nasze wnętrze było zaakcentowane, udekorowane w inteligentny sposób złudzenia optycznego, które jest naszym antidotum na niski sufit w domu.

Grzejniki dekoracyjne funkcjonalnym rozwiązaniem na niski sufit

Our photoshoot of apartment design by Domaga Architects Eklektyczna jadalnia od Ayuko Studio Eklektyczny Drewno O efekcie drewna
Ayuko Studio

Our photoshoot of apartment design by Domaga Architects

Ayuko Studio

Patrząc na to, że mamy niski sufit to i proporcje wyposażenia też muszą się zmienić. Tak jak pisaliśmy o poziomych meblach, do problemu aranżacyjnego wchodzą w grę grzejniki. Standardowej długości będą wyglądały nieproporcjonalnie do naszych ścian, więc albo zaplanujmy ogrzewanie podłogowe, albo zainstalujmy długie, dekoracyjne grzejniki wiszące na ścianie. Wtedy żeber grzejników może być mniej, bo są długie na całą ścianę. Ich wygląd, w dzisiejszym ogromnym asortymencie sklepowym, możemy z łatwością dobrać według własnych potrzeb. Takie grzejniki są nie tylko dobrym rozwiązaniem na problem, jakim jest niski sufit w domu, ale też stają się coraz częściej po prostu bardziej popularne ze względu na swój oryginalny i dizajnerski wygląd.

Jakie macie inne aranżacyjne pomysły na niski sufit?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu