Dom Miejski-Wiejski  architop.com.pl: styl , w kategorii  zaprojektowany przez Architop Andrzej Zatwarnicki

homify 360°: zaskakujący dom jednorodzinny pod Opolem

Alicja Olko Alicja Olko
Google+
Loading admin actions …

Dziś zabierzemy Was do Kępy pod Opolem, gdzie wzniesiono ciekawy dom jednorodzinny, będący hybrydą typowego wiejskiego stylu ze śląską z wielkomiejskim szykiem i funkcjonalnością. Architekci ze studia Architop słusznie nazwali swój projekt Domem wiejskim- Domem miejskim, gdyż łączy w sobie najlepsze z dwóch różnych rodzajów budynków.

Zarówno zewnętrzna fasada, jak i wnętrza zachwycają swoją oryginalnością i niepowtarzalnością i, choć kontrastują ze sobą stylistycznie, zdołały wytworzyć spójną i harmonijną całość. Obejrzyjcie z nami w szczegółach ten intrygujący projekt!

Widok z zewnątrz

Ideą, kryjącą się za projektem tego domu, było stworzenie budynku, który z jednej strony wpasowywałby się architektonicznie w typowo wiejską zabudowę okolicy, z jej stodołami i budynkami gospodarczymi, a z drugiej strony odpowiadał swoim mieszkańcom w kontekście współczesnych wymagań mieszkaniowych. Zdecydowano się zatem na prostą, parterową bryłę, do której wzniesienia wykorzystano lokalnie dostępne materiały, takie jak kamień. Dwuspadowy dach wyłożono płaską, matową dachówka w kolorze grafitowym, która to wspaniale komponuje się z popielatym odcieniem fasady. Drewniane obramowanie dachu, a także elementy takie jak drzwi i brama wjazdowa do garażu ocieplają wygląd tej fasady, nadając jej bardziej przytulny charakter.

Ogród

Dom stanął na działce o całkowitej powierzchni 1700 metrów kwadratowych. Duża wolna przestrzeń otaczająca budynek pozwoliła na zaprojektowanie pięknego ogrodu, pełnego skalniaków, rabat kwiatowych i grządek warzywnych, pomiędzy którymi wije się soczyście zielony trawnik. Otoczenie ogrodu murem z kamieni sprawia, że staje się on doskonałą naturalną oazą relaksu i spokoju.

Elewacja

Forma tego budynku bazuje na prostocie i czytelności. Jego linie są regularne, a ukształtowanie konsekwentnie nawiązuje do lokalnej zabudowy. Do wniesienia tego domu wykorzystano materiały wysokiej jakości, które czynią z niego budynek o dużych walorach ekologicznych i energooszczędnych. Pozwalają one na odpowiednią izolację, ograniczając koszty ogrzewania lub chłodzenia budynku, odpowiednio zimą i latem. Przeszklenia o dwukomorowym charakterze także pozwalają na utrzymanie przyjemnej temperatury wewnątrz, a ich duże powierzchnie otwierają wnętrze na otoczenie zewnętrzne.

Wnętrze

W środku dom zaaranżowano oryginalnie, nowocześnie i z pomysłem. Także tutaj dostrzegamy elementy nawiązujące do wiejskiej zabudowy i do zewnętrznej fasady domu. Kamienna ściana stała się niekonwencjonalnym tłem dla niezwykle nowoczesnych elementów wystroju i wyposażenia wnętrza.

Tym, co czyni to pomieszczenie absolutnie wyjątkowym, jest jego niespotykana wysokość, gdyż otwarte jest ono w orientacji pionowej aż do samego sufitu. Dodaje to wnętrzu przestronności, jasności i pozwala w nim oddychać. Wysokość sufitu zdeterminowała także niektóre elementy wystroju, takie jak piękne, zwieszające się na długich kablach lampy sufitowe.

Wystrój

Aranżację wnętrza cechuje stonowana paleta kolorów, oparta na różnych odcieniach szarości, eleganckie materiały najwyższej jakości o zróżnicowanych teksturach, a także naturalne dodatki i elementy wykończeniowe. Duże przeszklenia w postaci wielkopowierzchniowych okien i przesuwanych drzwi otwierają wnętrze na ogród, spajając część wewnętrzną z otoczeniem. Z tej perspektywy dostrzegamy także, iż sufit wyłożono jasnymi deskami, co dodatkowo rozjaśnia to wnętrze.

Widok nocą

Po zapadnięciu zmroku dom ten prezentuje się niczym willa ukryta pośród willa w słonecznej Toskanii. Kamienna elewacja, która odpowiednio podświetlono klimatycznymi światłami, pięknie prezentuje się od strony obszernego, zadaszonego tarasu. Śródziemnomorski klimat wprowadzają tu także wiklinowe meble ogrodowe oraz roślinność. Z tej perspektywy dostrzec można, jak wnętrze i ogród przenikają się wzajemnie, dzięki dużym przeszkleniom w elewacji.

Dom ten jest niezwykle ciekawym podejściem do zabudowy jednorodzinnej na przedmieściach wielkich miast. Łączy w sobie wiejski czar z wielkomiejską wygodą, a pod względem architektonicznym przenosi nas do innego świata!

Jeżeli podobał się Wam ten projekt, spójrzcie koniecznie na nowoczesny dom w Warszawie.

Jak Wam się podoba ten ciekawy projekt? Co myślicie o takim otwartym wnętrzu?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Darmowa konsultacja

Znajdź inspirację do Twojego domu