Domy bez ścian - tak pomysłowo podzielisz przestrzeń! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Domy bez ścian – tak pomysłowo podzielisz przestrzeń!

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
Sypialnia od ZappeArchitekten
Loading admin actions …

Otwarta, komfortowa przestrzeń użytku dziennego to współczesny element nowoczesnego wnętrza. Tutaj wspólnie zasiadamy z rodziną, aby móc w pełni zrelaksować się przed telewizorem czy zasiąść na kanapie z książką w ręku. To miejsce, w którym przyjmujemy gości, bawimy się i wypoczywamy. Ważne, aby ta przestrzeń była komfortowa i dostosowana do naszych osobistych potrzeb. 

Strefa dzienna oraz nasze osobiste przestrzenie pełnią różnorodne funkcje. Często musimy umiejętnie wydzielić w nich miejsce do spania oraz wypoczynku, miejsce do pracy czy część jadalnianą. Jak to wszystko zaaranżować kiedy salon to duża, otwarta przestrzeń bez ścian? Przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawych rozwiązań, które nie wymagają kompletnego remontu, są mniej absorbujące i wymagające. 

Otwarta przestrzeń dzienna umożliwia jego domownikom większe poczucie przestronności, nieograniczonej przestrzeni. Co więcej dzięki takiemu rozwiązaniu pozwala nam na spędzanie większej ilości czasu we wspólnym gronie. Stare budownictwo wyklucza niestety tę możliwość. Zdecydowana większość ścian oddzielających salon od kuchni to ściany nośne, których nie możemy w żaden sposób naruszyć. Jednak istnieją sposoby na wydzielenie odpowiednich stref nawet w małych mieszkaniach, np. poprzez oświetlenie, dywan czy meble. Otwarte wnętrza posiadają wiele zalet, które postaramy Wam się przybliżyć, ale także wymagają od nas doskonałego rozplanowania i zaaranżowania tak dużej przestrzeni w odpowiedni sposób, tak aby móc komfortowo korzystać z jego wielofunkcjonalności. 

Zróżnicowane poziomy podłóg

Aranżacja widoczna na zdjęciu to połączenie przestrzeni dziennej, wypoczynkowej z oddzieloną od niej strefą jadalnianą. Efekt ten został uzyskany dzięki zróżnicowanym poziomom podłóg. Strefa wypoczynkowa znajduje się kilka poziomów niżej od strefy jadalnianej. Dzięki temu nasza przestrzeń otwarta została doskonale wydzielona oraz zostały nadane jej odpowiednie funkcje bez konieczności stawiania ściany pomiędzy nimi. Co więcej tego typu rozwiązanie umożliwia nam pozostanie w stałym kontakcie z osobami z innej strefy. Jednak ten pomysł na również swoje ograniczenia. Do jego zrealizowania potrzebujemy wnętrza o wysokim suficie. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się prywatne posesje bądź mieszkania w kamienicach, które zazwyczaj posiadają sufit na wysokości powyżej 3 metrów. W bloku standardowa wysokość to ok. 2,5 metra wysokości, trzy stopnie to powiedzmy ok. 70 cm, natomiast różnica, która będzie naszą realną przestrzenią użytkową wynosi 1,8 metra. Niestety jest to za mało, aby móc swobodnie korzystać z takiego wnętrza. 

Zasłony

Zasłony to jedno z najprostszych oraz najtańszych rozwiązań, jeżeli myślimy o wydzieleniu stref. Do ich realizacji potrzebujemy tak na prawdę dwóch rzeczy, szyny umiejscowionej w odpowiednim miejscu oraz materiału, który będzie dzielił nam przestrzeń. Doskonale z tym pomysłem zmierzyli się rosyjscy architekci z pracowni CO:Interior. W tym przypadku zasłony zostały wykorzystane w pokoju dziecięcym, tak aby oddzielić strefę sypialnianą od miejsca zabaw naszej pociechy. Wyznaczenie tych stref w przestrzeni dziennej naszego dziecka jest niezwykle istotną kwestią, ponieważ porządkuje oraz organizuje jego czas. Dziecko mając jasno wydzielone części w pokoju podporządkowuje się temu systemowi działając w bardziej zorganizowany sposób. Dzięki takiemu podziałowi zapewniany mu również spokojny sen, oddzielając go od rozpraszającej strefy zabaw. 

Regał

od homify Nowoczesny Płyta MDF

Regał w salonie to kolejny świetny pomysł nie wymagający dużych nakładów finansowych oraz konieczności remontu. Jest to rozwiązanie dla osób, którym brakuje dodatkowego miejsca na książki, pamiątki, różnego rodzaju ozdoby, które chętnie chcieliby wyeksponować przed gośćmi. Koszt takiego regału jest nieco wyższy niż zamontowania szyny z zasłoną, jednak pamiętajmy, że dzięki tej inwestycji zyskujemy dodatkową powierzchnię do przechowywania niezbędnych nam rzeczy. W tej aranżacji regał został skierowany na część jadalnianą, która została utrzymana w jasnej, stonowanej kolorystyce, tak więc pełni on swego rodzaju dekorację pomieszczenia jadalnianego. Z drugiej strony natomiast, w części wypoczynkowej, można zawiesić telewizor i cieszyć się wielofunkcyjnym regałem, który doskonale wydzielił nam strefy bez konieczności oddzielania ich ścianą. 

Drzwi przesuwne

Zamontowanie drzwi przesuwnych to bardzo dobry pomysł w przypadku kiedy chcemy oddzielić część wypoczynkową bądź jadalnianą od części sypialnianej nie zmniejszając tym samym powierzchni użytkowej tych pomieszczeń. To rozwiązanie dla osób mieszkających w małych mieszkaniach.  Często chcielibyśmy, aby ograniczona metrażem przestrzeń pozostała w pełni otwarta, ponieważ daje nam to poczucie przestronności, większej swobody. Jednak są w domu pomieszczenia, które chcielibyśmy w odpowiednim momencie zamknąć i stworzyć swoją własną oazę spokoju, móc w pełni się wyciszyć. Tym pomieszczeniem z reguły jest sypialnia, miejsce kameralne, intymne, nastrojowe. Rozwiązaniem dla stworzenia właśnie takiego pomieszczenia są drzwi przesuwne, które nie pomniejszają metrażu mieszkania, a zapewniają dyskretne oddzielenie się od pozostałych stref bądź w razie potrzeby pozostanie w ciągłym kontakcie z nimi. 

Panel

Panel można interpretować różnorako, bowiem mogą to być płyty gipsowe zamontowane w pewnej części pokoju, oddzielające jedną strefę od drugiej, bądź np. żaluzje pionowe, rolety wolnowiszące czy trójwymiarowe panele dekoracyjne. Wszystkie te propozycje uogólniając można nazwać panelem. Wnętrze widoczne na zdjęciu powyżej to płyta gipsowa, za którą zdecydowano się dodatkowo umieścić drzwi przesuwne, umożliwiając sobie tym samym manipulowanie przestrzenią odpowiednio dostosowane do naszych potrzeb. W jednej części mieszkania, tej oddalonej, znajduje się część jadalniana, natomiast za panelem oraz drzwiami przesuwnymi stworzono mały gabinet czy miejsce do pracy, które w razie potrzeby możemy całkowicie oddzielić zapewniając sobie spokój.

Meble

Ustalając funkcjonalny rozkład naszej otwartej przestrzeni należy uważać, aby nie przesadzić z organizowaniem zbyt wielu stref w jednym pomieszczeniu. Każda strefa powinna otrzymać odpowiednią ilość miejsca, tak aby te strefy były dopasowane do naszego stylu życia. W praktyce przede wszystkim to oznacza analizę naszych potrzeb. Będąc osobami gościnnymi, towarzyskimi powinniśmy większą uwagę przyłożyć do aranżacji części wypoczynkowej oraz jadalnianej. Chcąc natomiast wydzielić te strefy bez konieczności ustawiania ścian możemy odpowiednio ustawić komplet wypoczynkowy, tak aby jasno wyznaczał granicę strefy relaksu. Dywan bądź odmienna posadzka to również sposoby na wyznaczenie tych granic, wszystko zależy od naszych wymogów estetycznych.  

Ściana stoi – co dalej?

Jeżeli jednak w naszym mieszkaniu stoi ściana, a my nie jesteśmy w stanie się jej pozbyć, warto pomyśleć nad odpowiednim zaaranżowaniem tej przestrzeni, tak aby stanowiła część ozdobną pomieszczenia. Szczególnie ważne w tym przypadku są kolory. Warto zastanowić się nad klasyczną białą bądź beżową ścianą, która będzie wnosiła trochę światła do naszej przestrzeni dziennej, a także rozświetlała ją odbijając światło sztuczne. Ciekawie urządzona ściana może stać się interesującym elementem dekoracyjnym oraz oryginalnym, charakterystycznym detalem naszego wnętrza. 

Jakie zabiegi wydzielania stref stosujecie Wy w swoich mieszkaniach?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu