Projekty,  Salon zaprojektowane przez Polygon arch&des

12 niewybaczalnych błędów w małym domu

Aśka Warchał Aśka Warchał
Loading admin actions …

Kiedy przychodzi do aranżacji wnętrz domu o małym metrażu, mamy do dyspozycji nieskończenie wiele pomysłowych rozwiązań. Wykorzystanie wysokości pomieszczeń, zlecenie zabudowy na wymiar, włączenie meblościanki w wystrój, ograniczenie dekoracji… Często jednak najpierw działamy, a potem myślimy, co kończy się zagraceniem przestrzeni. Popełniamy błędy, których ograniczony metraż po prostu nie potrafi przebaczyć!

Na szczęście są z nami architekci wnętrz homify, którzy doskonale wiedzą, jak wykorzystać każdy kąt. Oto ich lista najczęstszych błędów popełnianych przez właścicieli małych domów oraz sposoby, jak sobie z nimi poradzić…

1. Brak kreatywnych połączeń między strefami

Wydawać by się mogło, że plan otwarty króluje obecnie wszędzie, a jednak są osoby, które nawet w najmniejszym domku będą chciały stawiać ścianki działowe! Są także przypadki nieco mnie groźne, łączące funkcjonalne strefy w sposób nieprzemyślany, niespójny. A przecież wystarczy postawić chociażby na tę samą paletę kolorów. W przypadku powyższego pokoju dziennego połączonego z jadalnią i miejscem do pracy łatwo z kilku stref stworzyć jedno miejsce na duże spotkanie w gronie przyjaciół.

2. Brak mebli na wymiar wykorzystujących wysokość

Normalną praktyką jest zakup mebli standardowych i dopasowywanie ich do naszych pomieszczeń. W przypadku, gdy metraż jest bardzo ograniczony, brzmi to jak opis zbrodni! Zlecenie mebli u lokalnego stolarza jest wydatkiem, za który będziemy chwalić się w myślach przez długie lata. Pomoże nam w pełni wykorzystać potencjał wysokości naszych pomieszczeń.

3. Brak lekkich i eleganckich podziałów

Projekty,  Salon zaprojektowane przez Polygon arch&des
Polygon arch&des

APARTMENT “VERBI”

Polygon arch&des

Przed chwilą było o tym, że niełączenie stref jest zbrodnią, a teraz coś zupełnie przeciwnego: brak delikatnych podziałów też nią jest! Wszystko bowiem zależy od rozmieszczenia pomieszczeń oraz naszych upodobań. Jeśli decydujemy się na wyraźny podział stref, to zróbmy to z głową. Na przykład taką elegancką ścianką z dekoracyjnym motywem jak na powyższym obrazku. Wygląda znacznie lepiej niż masywny mur!

4. Postawienie na dekoracje zamiast na różnorodność materiałów

Każda dekoracja, jakkolwiek urokliwa by nie była, zabiera nam miejsce. Dlatego na każdy obiekt decydujmy się z głową. Zamiast wielu akcesoriów lepiej będzie postawić na różnorodne materiały – dekoracje same w sobie. Beton, cegła, drewno, płyta OSB… mogą stworzyć unikalną aranżację.

5. Brak pomysłu na telewizor

Projekty,   zaprojektowane przez homify
homify

Lagenhet in Russia

homify

Telewizor wydaje się być nieporadnym elementem, który zawsze będzie rzucał się w oczy – nie ma na to rady… Błąd! Można wkomponować go w zabudowę nawet… kuchni! Najczęściej jednak w małym domu najłatwiej będzie nam przeznaczyć na niego miejsce w zrobionej na wymiar meblościance w salonie.

6. Brak pomysłów na inteligentne przechowywanie

Projekty,  Sypialnia zaprojektowane przez IK-architects
IK-architects

KEFIR HOME

IK-architects

Często zdarza się tak, że stawiamy na jakiś styl, pomysł na pomieszczenie, który absolutnie nas zachwycił. Wszystko byłoby dobrze, ale po wprowadzeniu się zaczyna dawać się nam we znaki brak miejsca do przechowywania. Nagle okazuje się, że mamy o wiele więcej rzeczy, niż nam się wydawało. Albo co jakiś czas decydujmy się przewietrzać szafę, albo przemyślmy wszystko zawczasu!

7. Brak kotar

Projekty,  Salon zaprojektowane przez Sandra Dages

Zasłony czy kotary nadają się świetnie do dzielenia małych przestrzeni. Wprowadzają intymność bez konieczności budowania murów, ale nie tylko. W sypialni połączonej z salonem możemy czuć się świetnie dzieląc tę przestrzeń z naszym partnerem, a podczas wizyt towarzyskich możemy nie chcieć dzielić się prywatnością.

8. Niełączenie stylów

Jeśli mamy naprawdę małą przestrzeń, to postawienie na całościowy wystrój wnętrza będzie jak najbardziej na miejscu. Gdy jednak możemy pozwolić sobie na odrobinę swobody – zróbmy to, nie obawiajmy się łączenia styli i poeksperymentujmy. Dzięki temu nasze aranżacje będą ciekawe, stymulujące do działania.

9. Niewykorzystanie bieli

Projekty,  Salon zaprojektowane przez homify
homify

Apartamento da Glória

homify

Biel optycznie powiększa pomieszczenia. Wydaje się, że każdy to wie, tylko dlaczego nie każdy potrafi wykorzystać tę wiedzę w swoich wnętrzach? Spójrzmy na ten pokój dzienny. Biel wcale nie musi być nudna, a jak potrafi oszukać nasze zmysły! W ogóle nie czujemy tutaj ciasnoty, naturalne światło zalewa salon. Wystrój z bielą może być przytulny i ciekawy.

10. Niewykorzystane szanse: łóżko

Każdy centymetr powinien się dla nas liczyć, nie ma miejsca na zaniedbania! Szczególnie przykre jest oglądanie w małych domach łóżek, pod którymi tylko się kurzy… Już lepiej zdecydować się na materac bezpośrednio na ziemi! A najlepiej oczywiście pójść w wysokość. Nawet tradycyjne łóżka oferują miejsce do przechowywania w swojej ramie. Możemy też iść o krok dalej i zainspirować się powyższym zdjęciem.

11. Obecność 'matrwych' przestrzeni: schody

Projekty,  Korytarz, przedpokój zaprojektowane przez Marion Rocher
Marion Rocher

Vue d'ensemble

Marion Rocher

Patrz punkt 10-ty. Nie ma miejsca na marnotrawstwo! Zwłaszcza kiedy tak mode są w aranżacjach wnętrz kreatywne rozwiązania dla przestrzeni pod schodami. Szafki, zabudowane lub nie, ławy, półka na telewizor, kącik zieleni… Możemy przebierać w propozycjach, jedynie pustka nie wchodzi w grę!

12. Brak składanych mebli

Składane meble kojarzą się Wam tylko z tapczanem z meblościanki w głębokim PRL-u? Czasy się zmieniły, design poszedł do przodu i czas wyzbyć się uprzedzeń. Być może składane łóżko jest dokładnie tym, czego nam potrzeba, a przy okazji zmusi nas do codziennego ścielenia…

Małe domy mają ogromny potencjał, po lekturze tego Katalogu Inspiracji, to chyba jasne! Są też świetnym sposobem na oszczędności, o czym przekona Was ten artykuł: Mały dom- duża oszczędność!

Czy jesteście winni, któregoś z tych błędów? A może wcale nie uważacie tego za błąd?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu