homify 360°: minimalistyczny dom w Gorzowie Wielkopolskim

Martyna Wieczorek Martyna Wieczorek
Dom w Gorzowie nr 2, STRUKTURA Łukasz Lewandowski STRUKTURA Łukasz Lewandowski Minimalistyczne domy
Loading admin actions …

Dwa tygodnie temu w serii homify 360° mieliśmy przyjemność odwiedzić elegancki i niesamowicie nowoczesny dom jednorodzinny z Gorzowa Wielkopolskiego. Wiemy, że wielu z Was projekt ten niezwykle przypadł do gustu, poświęcony mu artykuł był także szeroko komentowany na naszym profilu na Facebooku. Właśnie dlatego, dzisiaj z serią homify 360° odwiedzimy kolejny dom jednorodzinny z Gorzowa, budynek autorstwa tego samego architekta – Łukasza Lewandowskiego z gliwickiego studio projektowego STRUKTURA.

Jeżeli więc jesteś wielbicielem minimalistycznych i nowoczesnych rozwiązań we współczesnym budownictwie użytkowym, a także interesują Cię stylowe i oryginalne projekty domów, to z pewnością zachwyci Cię także ta propozycja.

​Minimalizm udomowiony

W stylu minimalistycznym coraz częściej budowane są wysokie wieżowce czy nowoczesne apartamentowce w centrach dużych miast.  Jednak wiele osób wciąż uważa, że szary beton i duże, szklane tafle to materiały zbyt zimne i surowe, by nadawały się do użytkowego budownictwa mieszkalnego. Inni sądzą z kolei, że projekty domów minimalistycznych są do siebie bardzo podobne i przez brak dodatkowych zdobień mało oryginalne. Czy  nowoczesne domy jednorodzinne zawsze przypominają bezduszne bryły z betonu, szkła i stali, od których wieje chłodem nie tylko na zewnątrz, ale i od środka budynku? Nic bardziej mylnego. Odwiedzany przez nas dzisiaj dom z Gorzowa Wielkopolskiego jest na to najlepszym dowodem.

​Projekt bryły

Dom z Gorzowa Wielkopolskiego – który mamy dzisiaj okazję odwiedzać – to projekt nowoczesny, elegancki i naprawdę wyjątkowy. Zachwyca oryginalną formą i ciekawym połączeniem użytych w nim materiałów. Jest to dom parterowy, stosunkowo niewielki, ale zaprojektowany tak, by w 100% spełniał  wszystkie potrzeby domowników. Każdy szczegół projektu był bowiem wykonany zgodnie ze ścisłymi wytycznymi inwestorów. W efekcie architekt zadbał, aby widoczny na zdjęciu dom stał się nie tylko jak najbardziej funkcjonalny, ergonomiczny i komfortowy, ale przede wszystkim spełniał wszystkie wymagania jego przyszłych mieszkańców.

Wyjątkowy kształt

Działka, na której stanął prezentowany budynek, nie należała do największych i najłatwiejszych w zagospodarowaniu. Także bliskie położenie innych domów narzucało pewne rozwiązania projektowe – budynek nie mógł dominować ani widocznie odznaczać się na tle otaczającego go sąsiedztwa. W związku z tym architekt zdecydował się na prostą, minimalistyczną bryłę, której kształt – prostopadłościan o dwuspadowym dachu – nawiązuje niejako do klasycznej formy domu jednorodzinnego. Minimalizm i nowoczesność przejawiają się natomiast w przenikaniu dwóch modernistycznych brył , na który składa się cały projekt, kontrastujących ze sobą pod względem formy i koloru. Pierwsza z nich – w kolorze grafitowym – to część podstawowa, klasyczna bryła o geometrycznym kształcie. Druga z kolei ma kształt sześcienny i jest pokryta jasną farbą. Ponadto bryły te zaznaczają swoje kształty również w układzie funkcjonalno-przestrzennym wewnątrz domu.

​Oryginalne przeszklenia

Na szczególną uwagę w prezentowanym projekcie zasługuje nietypowy układ i rozkład licznych okien. Ich nietypowy kształt i duży rozmiar są bardzo charakterystyczną cechą minimalistycznych domów jednorodzinnych. Wpływają one także na energooszczędność budynku. Wpadające światło w znaczący sposób oświetla i ociepla wnętrza, a praktyczne żaluzje pozwalają na dowolną regulacje jego dopływu. Dodatkowo większość pomieszczeń wyposażona jest w okna na tyle duże, że pełnią one także rolę drzwi tarasowych połączonych z drewnianym podestem na zewnątrz domu.

​Wnętrza

Autorką wystroju wnętrz prezentowanego budynku jest Marta Sobieszek, która była także inwestorem całego projektu. Na zdjęciu możemy zobaczyć obszerną sypialnię gorzowskiego domu. Podobnie jak w poprzedniej realizacji studio STRUKTURA także w tym projekcie zdecydowano się połączyć sypialnię małżeńską z łazienką i wstawić do pokoju stylową wannę wolnostojącą. Rozwiązanie to zyskuje coraz większe grono zwolenników, posiada bowiem wiele zalet, jest oryginalne i odrobinę ekstrawaganckie.

Co myślicie o kolejnym nowoczesnym projekcie domu z Gorzowa Wielkopolskiego?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu