W 8 krokach do nowoczesnej kuchni | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

W 8 krokach do nowoczesnej kuchni

Alicja Olko Alicja Olko
Nowoczesna kuchnia w szarościach i kolorach drewna Nowoczesna kuchnia od Kameleon - Kreatywne Studio Projektowania Wnętrz Nowoczesny
Loading admin actions …

Planując aranżację kuchni, często trudno jest zdecydować się na to, jaki charakter powinno przybrać to pomieszczenie. Wśród licznych dostępnych na rynku opcji dotyczących stylu, kolorów czy materiałów można się niejednokrotnie zagubić. Dlatego czasami najlepszą opcją jest postawienie na nowoczesne, współczesne i ponadczasowe rozwiązanie, które daje nam gwarancję, że nasza kuchnia przez długi czas spełniać będzie wysokie standardy mody i stylu, ale i funkcjonalności.

Oto zestawienie kilku najważniejszych aspektów, które sprawią, że kuchnia nabierze nowoczesnego charakteru. Posługując się przykładami od polskich projektantów wnętrz, zebraliśmy najważniejsze porady i wskazówki- zapraszamy!

Oświetlenie

mała kuchnia dla dużej rodziny Nowoczesna kuchnia od Patyna Projekt Nowoczesny
Patyna Projekt

mała kuchnia dla dużej rodziny

Patyna Projekt

Niezwykle istotnym elementem nowoczesnej kuchni jest odpowiednio dobrane oświetlenie. Kuchnia o współczesnym charakterze i modernistycznym klimacie wypełniona jest światłem- jeżeli nie ma dostępu naturalnego, wpadającego z zewnątrz przez okno, to należy zainstalować odpowiednie oświetlenie. Bardzo dobrze w nowoczesnych kuchniach prezentują się halogeny zamontowane w suficie. Tym samym nie trzeba kupować wiszącej lampy sufitowej, gdyż światło sączy się z punktowo rozmieszczonych żarówek. Kolejnym miejsce, w którym należy zainstalować elementy oświetlenia, są powierzchnie pod szafkami na górnym poziomie, oświetlające znajdujący się pod nim blat.

Świetnym przykładem nowoczesnej kuchni o perfekcyjnym oświetleniu jest ta zaprojektowana przez studio Patyna Projekt. W połączeniu z jasną kolorystyką i połyskliwymi powierzchniami, pomieszczenie to zdaje się być skąpane w świetle.

Lakierowane powierzchnie

Lakierowane, błyszczące powierzchnie są niejako atrybutem modernistycznego stylu w aranżacji wnętrz. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo tego, iż połyskliwe materiały zostaną wykorzystane w nadmiarze, tworząc w efekcie wnętrze o charakterze sztucznym i chłodnym. Dlatego dobrze jest połączyć lakierowane powierzchnie z tymi matowymi, czego doskonałym przykładem jest kuchnia zaaranżowana przez studio projektowe Kameleon. Lakierowane drewno łączy się tu z surowym betonowym pokryciem na ścianach, matowym drewnem w innym odcieniu oraz czarną farbą magnetyczną na jednej ze ścian. Ta różnorodność materiałów o zróżnicowanych kolorach i teksturach tworzy ciekawą, nowoczesną kombinację!

Ściany pomiędzy szafkami

Ściany pomiędzy dolnym a górnym poziomem mebli kuchennych to doskonała przestrzeń o ogromnym potencjale dekoracyjnym, której najczęściej się nie wykorzystuje. Powierzchnie te można pokryć dowolnym materiałem, za każdym razem wprowadzając inny klimat do wnętrza. W białej, nowoczesnej kuchni, zaaranżowanej przez Arkadiusza Grzędzickiego, dekoracyjny motyw kwiatów ożywia to monochromatyczne pomieszczenie, wprowadzając ciekawy akcent kolorystyczny i dekoracyjny.

Nowoczesne rozwiązania

Apartament w Soho-Factory Warszawa Nowoczesna kuchnia od I Home Studio Barbara Godawska Nowoczesny
I Home Studio Barbara Godawska

Apartament w Soho-Factory Warszawa

I Home Studio Barbara Godawska

Na przykładzie tej kuchni, której projekt wykonała projektantka z biura I Home Studio, zobaczyć możemy innowacyjne rozwiązania, świadczące o modernistycznym charakterze tego pomieszczenia. Niemal futurystyczny, metalowy okap w formie sześcianu został podwieszony pod sufitem idealnie nad kuchenką indukcyjną. Ta z kolei wbudowana została w wyspę na środku kuchni. Do niej dołączono drewniany stół, tworząc praktyczne i stylowe miejsce służące jako jadalnia. Na uwagę zasługuje także ciekawe oświetlenie sufitowe- punktowe lampy umieszczono w specjalnie ku temu zrobionej wnęce. Wnętrze to prezentuje się niezwykle stylowo, modnie i funkcjonalnie zarazem.

Nietypowe materiały i kształty

Niewielka kuchnia też może być nowoczesna, stylowa i funkcjonalna. Na tej niewielkiej przestrzeni, zaaranżowanej przez A&A Studio Wnętrz, zdołano stworzyć praktyczną kuchnię z miejscami do siedzenia, której aranżacja ma w sobie także akcenty glamour. Meble kuchenne o białych, gładkich frontach to doskonałe rozwiązanie na tak niewielkiej powierzchni. Skontrastowano je z czarną ścianą pomiędzy szafkami o intrygującej optyce i nietypowej teksturze. Ciężkie popielate zasłony stanowią wyrazisty element dekoracyjny tego wnętrza, tak jak i lampa o fantazyjnym kloszu.

Ukryte schowki

W nowoczesnej kuchni nie ma miejsca na niepotrzebne, zawadzające przedmioty. Wszystko powinno być schowane za drzwiczkami mebli i szafek kuchennych. Dekoracje i ozdoby ograniczone są do minimum. Nietypowe materiały, kontrastowa kolorystyka i innowacyjne rozwiązania aranżacyjne stanowią dekoracje samą w sobie. Ważne jest więc stworzenie licznych miejsc do przechowywania, które nie będą rzucać się w oczy. Tak też zaaranżowano kuchnię w tym domu jednorodzinnym, którego projekt wnętrz jest autorstwa pracowni COCO. Znikające w ścianie wyłożonej drewnianym panelem drzwi do spiżarni są niemal niezauważalne, a za to kryją pojemne miejsce, gdzie składować można zapasy na zimę, środki czystości i akcesoria kuchenne.

Urządzenia AGD w powietrzu

Mieszkanie w starej kamienicy Industrialna kuchnia od Pracownia B2 Industrialny
Pracownia B2

Mieszkanie w starej kamienicy

Pracownia B2

Nowoczesna kuchnia to nie tylko takowa aranżacja, ale także urządzenia AGD najnowszej technologii. Tyczy się to nie jedynie ich aspektów czysto technicznych, ale także innowacyjności w ich montażu i rozmieszczenia. W kuchni od studia Pracownia B2 doskonale widać, jak można, dzięki odpowiedniemu rozkładowi mebli i urządzeń, nadać kuchni nowoczesnych charakter. Piekarnik i mikrofalówka umieszczono na wyższym poziomie, co nie jest często spotykaną praktyką. Wbudowano je w rząd szafek na wyższym poziomie, oszczędzając tym samym praktycznie miejsce. Zachwyca także masywny okap, który podwieszono na linkach pod sufitem. Industrialne oświetlenie z kolorowych kabli uzupełnia dekor tego wnętrza.

Iluminująca biel

Biel jest nadrzędnym kolorem nie tylko stylu modernistycznego, ale także aranżacyjnego minimalizmu. Zawsze świetnie wygląda, sprawia, że wnętrza jawią się elegancko i luksusowo, a do tego jasno i przestronnie. Połyskujące powierzchnie mebli i ścian w tej kuchni zaaranżowanej przez studio Formativ zostały odpowiednio podświetlone, co dodatkowo wydobywa z nich iluminujący black. Duża wyspa kuchenna na środku pomieszczenia, oczywiście także w kolorze białym, pełni rolę zarówno powierzchni roboczej, jak i miejsca do siedzenia. Ultranowoczesne urządzenia i dodatki dopełniają modernistyczny charakter tej kuchni.

Podobają się Wam białe kuchnie, ale nie wiecie, jak nadać im charakteru? Zajrzyjcie do Katalogu Inspiracji Jak ożywić białą kuchnię? 7 pomysłów.

Która kuchnia najbardziej przypadła Wam do gustu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu