Nowoczesny dom z nutką ekstrawagancji! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Nowoczesny dom z nutką ekstrawagancji!

Aśka Warchał Aśka Warchał
Minimalistyczne domy od cunha² arquitetura Minimalistyczny
Loading admin actions …

Brazylia to kraj, który nam w Polsce niezmiennie kojarzy się z egzotyką. Na homify nie raz prezentowaliśmy dla Was wspaniałe rezydencje z ogrodami pełnymi palm, z wnętrzami w stylu kolonialnym lub też nawiązującymi do lokalnej, zachwycającej roślinności. Dzisiaj pokazujemy projekt zgoła odmienny! To dom jednorodzinny o stosunkowo prostej bryle, który mógłby stanąć także i w Polsce bez wzbudzenia konsternacji wśród sąsiadów.

Architekci z pracowni cunha² odpowiedzieli nim na potrzeby przyszłych domowników, żyjących szybko w ogromnym mieście, jakim jest Kurytyba. Ich dzieło nazwali Residência Sustentável, czyli w wolnym tłumaczeniu Rezydencja dla Zrównoważonego Życia, ponieważ chcieli, aby stała się ona oazą spokoju dla domowników. Ważne było także poszanowanie dla natury tak podczas użytkowania, jak i budowy. 

Jeśli zastanawiacie się nad budową własnego domu jednorodzinnego, ten z pewnością ma potencjał, by Was zainspirować! Czas przenieść się do Brazylii.

Prostota i piękno drewna

Tradycyjnie rozpoczynamy nasz spacer od fasady od ulicy. Wita nas pozornie prosta konstrukcja złożona z modułów w kształcie prostopadłościanów. Dominuje biel, przedzielana gdzieniegdzie pasami ciemnej szarości. Nasz wzrok przyciąga jednak moduł podwieszony nad głównym wejściem, obłożony pięknym, ciemnym drewnem. Wydaje się unosić w powietrzu! Warto jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że dom położony jest na lekkim wzniesieniu. To, co mogło stać się problemem, okazało się korzyścią – różnicę wysokości terenu wykorzystano, by zaprojektować dyskretny i praktyczny garaż.

Radosny przedpokój

Latynosi znani są ze swojej radości życia. Trudno sobie wyobrazić, by tutejsi domownicy byli ponurakami, skoro zdecydowali się na kanarkowożółte drzwi wejściowe! Dzięki nim uśmiechamy się już w przedpokoju. Ten trudny kolor tonują szare ściany i podłoga z cementowych płytek o ciekawym wzorze. Kanarkowożółty kojarzy się także z klimatem retro, do którego nawiązują tutaj również stara fotografia, lustro w ciekawej ramie oraz klasyczny wieszak z giętego drewna, a na nim słomkowy kapelusz – w końcu jesteśmy w Brazylii!

Ogromna przestrzeń otwarta

Przechodzimy dalej, i znajdujemy się w ogromnej przestrzeni otwartej! W głębi wciąż możemy dostrzec kanarkowożółte drzwi, jednak teraz jesteśmy wprost oczarowani salonem. Jasne ściany i nowoczesna bryła z ciekawymi pionowymi przeszkleniami oraz ultrawspółczesnym otwarciem na galerię piętra ze szklaną balustradą została ocieplona przez intensywnie brązowy, drewniany parkiet oraz meble wypoczynkowe delikatnie nawiązujące do stylistyki retro. Nam podoba się zwłaszcza oryginalny drewniany leżak z tapicerką w pasy – na takim meblu i w takiej przestrzeni musi wypoczywać się wspaniale!

Kuchnia-marzenie

Przechodzimy do strefy kuchni, która znajduje się pod galerią piętra. Takie rozwiązanie jest stosowane bardzo często, ponieważ wysokie kuchnie nie są praktyczne. Nie chcemy, by zapachy jedzenia roznosiły się po całym domu oraz chcemy się tutaj czuć przytulnie, mieć wszystko pod ręką. Tę kuchnię rozplanowano na jednej ścianie. W intrygujący sposób faktura frontów mebli imituje cement, co w połączeniu ze stalowymi instalacjami wprowadza tutaj klimat industrialny. Podłogę przy pasie kuchni wyłożono białymi płytkami ceramicznymi. Jest to nie tylko praktyczne, ale także wizualnie oddziela kuchnię od jadalni, gdzie kończy się piękny, drewniany parkiet, o którym już wspominaliśmy. Doskonale pasuje do niego długi, drewniany stół, podczas gdy czarne, nowoczesne krzesła harmonizują z industrialną kuchnią.

Toaleta dla gości

W większości domów decydujemy się na umieszczenie prywatnej łazienki na piętrze, a toalety, z której będą korzystać także nasi goście, na parterze. Taka toaleta zajmuje bardzo mało miejsca, co jednak wcale nie znaczy, że musi być nudna! Nasi architekci w tej rezydencji postawili na ekstrawagancki wręcz wystrój, gdzie zabawna, nowoczesna tapeta łączy się z bogato zdobioną, starodawną ramą lustra.

Prywatny luksus

A tak prezentuje się łazienka przeznaczona dla domowników. Co zaskakujące, znajdziemy tutaj aż dwie toalety. Wystrój jest zachwycający, łazienka tonie w świetle, odbijanym przez ogromne lustra-fronty półki oraz przez lśniącą powierzchnię ceramicznych płytek. Mieszkańcy mogą tutaj wziąć zarówno szybki prysznic, jak i zrelaksować się w prywatnym jacuzzi. Po prostu marzenie!

Fasada od ogrodu

Zapada zmrok, a my wychodzimy na zewnątrz, by poznać interesującą fasadę od ogrodu, która ujawnia nam rozkład pomieszczeń. Między innymi okazuje się, że znana nam już dobrze przestrzeń otwarta jest dodatkowo przedłużona wielofunkcyjną strefą, w której można pracować lub spożywać posiłki. O strony ogrodu teren został  wyrównany, stworzono jednak różnice poziomów, które połączono cementowymi schodami. Dzięki temu wydzielono funkcjonalne strefy w ogrodzie. Ostatni rzut oka na grę cieni na geometrycznych modułach bryły budynku i z ciężkim sercem opuszczamy Brazylię…

Jeśli ciekawią Was inne przykłady architektury z tego kraju, w tym Katalogu Inspiracji znajdziecie ich aż dziesięć: 10 domów, które zapierają dech w piersiach!

Czy myślicie, że ten dom jednorodzinny prosto z Brazylii sprawdziłby się w Polsce?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu