Holistyczny ogród - najnowszy trend na 2016 rok! | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Holistyczny ogród – najnowszy trend na 2016 rok!

Adrianna Babijczuk Adrianna Babijczuk
Śródziemnomorski ogród od thesustainableproject Śródziemnomorski
Loading admin actions …

Metod i stylów projektowania ogrodów jest wiele, a wśród niech są ogrody nowoczesne, angielskie, francuskie, japońskie, czy w stylu rustykalnym. W każdym z nich istnieją pewne reguły aranżacji, jednak najważniejsze jest, by tworzenie naszego ogrodu i jego pielęgnacja uszczęśliwiały nas i sprawiały nam przyjemność. Niezależnie od formy, jaką przyjmie nasz ogród, dbanie o rośliny odstresowuje i pozwala się wyciszyć – poprawia nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Nawet jeśli jesteśmy zmęczeni po kilku godzinach pracy w ogrodzie, jego pielęgnacja da nam olbrzymią satysfakcję. Bardzo często w poprawie naszej kondycji psychicznej i fizycznej podkreślana jest rola nietypowej formy ogrodu, jaką jest ogród holistyczny. W koncepcji ogrodów holistycznych szczególnie akcentuje się związek środowiska, roślin i osoby, opiekującej się ogrodem. Brzmi interesująco, prawda? Dzięki roślinom z ogrodu holistycznego możemy odnowić swoje ciało i psychikę, a także uzyskać wspaniałe, zdrowe jedzenie. A jak to zrobić? Z homify dowiemy się jak stworzyć własny, piękny ogród holistyczny!

Holistyczny ogród – co to takiego?

Miejsce dla ciała, ducha i umysłu – w taki sposób najkrócej można opisać ogród holistyczny. Jest to przestrzeń, która ma angażować wszystkie nasze zmysły – wzrok, słuch, węch, dotyk i smak. Jest ona formą relaksującej terapii poprzez powrót do natury i jej największych skarbów. Ogród holistyczny ma dawać radość jego właścicielowi i użytkownikom, pomóc odnaleźć życiowy balans i spokój wewnętrzny. Główną zasadą przy jego tworzeniu jest równowaga pomiędzy światem roślin i ludzi, a nawet ich współpraca. Doskonałą inspiracją dla ogrodu holistycznego są zbiorniki wodne oraz naturalne systemy jej oczyszczania, jak projekty studia Architektury krajobrazu z naruralnymi sytsemami uzdatniania wody.

Jak stworzyć własny ogród holistyczny?

Featherbrook House Nowoczesny ogród od PKA Architects Ltd Nowoczesny
PKA Architects Ltd

Featherbrook House

PKA Architects Ltd

Przy tworzeniu i organizacji własnego ogrodu holistycznego powinniśmy rozważyć nasze miejsce w środowisku, ze świadomością, jak ważne dla naszego zdrowia są rośliny, które spożywamy oraz odpowiednia ich pielęgnacja. Nie zrażajmy się na początku – tworzenie własnego ogrodu holistycznego to nie tylko praca, ale też zabawa, która na dodatek na pewno nam się opłaci. Tworzenie takiego ogrodu może dać szczególną radość dzieciom, które dowiedzą się jak wyhodować własne rośliny i jak odżywiać się naprawdę zdrowo. Ogród holistyczny ma być nie tylko piękny, ale też pożyteczny. Możemy dać mu rosnąć swobodniej, stawiając na rośliny dzikie, leśne oraz niezliczone zioła, które później wykorzystamy w naszej kuchni lub domowej apteczce.

Widok

Wzrok, jako jeden z najważniejszych zmysłów, w ogrodzie holistycznym ma swoją niepodważalną pozycję. To jak będzie wyglądał nasz ogród zależy od wyboru roślin, ich usytuowania względem siebie, dopasowania odpowiednich elementów dekoracyjnych czy ogólnego projektu architektonicznego. Najważniejsze, by patrzeć na projekt całościowo. Przy wyborze roślin kierujmy się naszymi upodobaniami, warto zdecydować się również na rodzime gatunki roślin, gdyż najlepiej odnajdują się one w otaczającym nas środowisku. Zastanówmy się też, jak rośliny te będą wyglądały nie tylko latem. Wybierajmy taki, które będą cieszyć nasze oko niemal o każdej porze roku. Jeśli decydujemy się na ozdoby, postawmy na te z naturalnych materiałów, lub wykorzystajmy piękne kamienie lub powalone konary drzew. Przy tworzeniu własnego ogrodu warto dowiedzieć się również, jak przygotować ogród na zimę.

Dźwięk

Przyjemne dźwięki uzupełnią nasze estetyczne doświadczenia wzrokowe. Aby odnaleźć dźwięki w holistycznym ogrodzie, czasem wystarczy wsłuchać się w ciszę – wyłapać brzęczenie pszczół pracujących w pielęgnowanych przez nas kwiatach, czy śpiew ptaków mieszkających w zasadzonych przez nas wysokich krzewach. Jeśli czujemy pewien niedosyt możemy pomyśleć o niewielkim zbiorniku z wodą – jej przyjemny dźwięk otworzy nasze zmysły na więcej.

Zapach

Nie bójmy się mieszać silnie pachnących kwiatów, wybierajmy również romatyczne zioła. Od wieków znane jest terapeutyczne działanie naturalnych zapachów. Dbajmy o rośliny w sposób jak najmniej chemiczny i pielęgnujmy jes ostrożnie, a odwdzięczą nam się wspaniałymi doznaniami aromatycznymi.

Smak

Chiswick town garden Nowoczesny ogród od Arthur Road Landscapes Nowoczesny
Arthur Road Landscapes

Chiswick town garden

Arthur Road Landscapes

Wraz z zapachami przychodzi również smak. By móc odbierać nasz ogród całościowo, nie może go zabraknąć. Rośliny jadalne, uprawiane w sposób ekologiczny, to podstawa ogrodu holistycznego. Zapewnią on niepowtarzalny, naturalny smak, dając jednocześnie olbrzymią satysfakcję z faktu, że zrodziły się one przy pomocy naszych rąk.

Dzika natura w ogrodzie

Wiejski ogród od homify Wiejski

Ogród holistyczny zapewnia zmysłowe doświadczenia w obrębie naszego ciała, zmysłów i psychiki. W swoim założeniu ma tez prowadzi do harmonii pomiędzy człowiekiem a naturą. Zbliżymy się do nie dzięki niezbyt intensywnej ingerencji w nasz ogród i pozostawieniu niektórych elementów naszej działki w naturalnym stanie. Możemy też stworzyć enklawy dla dzikich zwierząt, płazów, gadów lub ptaków . budując karmniki, zakładając staw lub pozostawiając stos drewna, w którym mogłyby one zamieszkać. Posadzenie drzew, które rodzą jagody lub orzechy zachęci zwierzęta do szukania pożywienia w Twoim ogrodzie. Najważniejsze, by nie dążyć do perfekcji – najpiękniejsze i najbardziej zachwycające ogrody to te naturalne, niezbyt wypielęgnowane, a takie, które są dynamiczne, pełne witalności i życia.

Co sądzicie o holistycznym podejściu do ogrodnictwa?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu