Projekty,   zaprojektowane przez HR Design Studio

6 rzeczy, których zapominasz czyścić – a powinieneś

Alicja Olko Alicja Olko
Google+

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future
Loading admin actions …

Kto nie lubi mieszkać w środowisku czystym, uporządkowanym i dobrze zorganizowanym? Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że regularne porządki nie tylko poprawiają efekt, jaki wywołują nasze wnętrza, ale także pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Bez względu na to, jak często sprzątamy, są pewne przedmioty, meble czy obszary, które zdajemy się pomijać. Dlaczego? Bo są trudno dostępne, wymagają większego wysiłku lub też nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo są brudne. Oto sześć z nich – kiedy ostatnio je czyściliście?

1. Materac i poduszki

Sypialnia to pomieszczenie, w którym roztocza i alergeny rozmnażają się wyjątkowo szybko. Stolik nocny, lampki, półki na książki, zasłony, dywanik i poduszki sprzyjają powstawaniu i utrzymywaniu się kurzu. Te elementy udaje nam się czasami wyczyścić- inaczej jest jednak z materacem i poduszkami. Poza regularną zmianą pościeli, prześcieradeł i poszewek, należy także prać same poduszki- przynajmniej raz w miesiącu, w temperaturze minimum 60 stopni.

2. Suszarka do naczyń i deska do krojenia

Kuchnia jest jednym z tych obszarów w naszych domach, które powinniśmy czyścić najczęściej. Nie tylko ze względu na higienę przygotowywania i serwowania potraw, ale także z uwagi na nieprzyjemne zapachy, które rozchodzić będą się po wnętrzach całego domu. Sprzątając kuchnię zwróć uwagę na suszarkę do naczyń- jaki jest sens mycia talerzy i sztućców, jeżeli ustawiamy je na suszarce brudnej i pełnej niewidocznych dla oka bakterii? To samo dotyczy deski do krojenia- pomyśl o tym następnym razem krojąc świeży bochenek chleba.

3. Piloty i klawiatury

Badania, przeprowadzone w 2014 roku przez ekspertów od higieny urządzeń sanitarnych dowiodły, że na klawiaturze i pilotach gromadzi się więcej bakterii, niż na desce klozetowej. Liczba ta wzrosnąć może nawet do 60 patogennych zarazków. Wyrobiliśmy w sobie nawyk mycia rąk po skorzystaniu z toalety- nie czynimy jednak tego samego po dotknięciu klawiatury laptopa czy pilotów od telewizora.

4. Kontakty i włączniki

Inteligentny dom - system zarządzania instalacjami: styl , w kategorii Korytarz, przedpokój zaprojektowany przez Inteligentny Budynek Polska
Inteligentny Budynek Polska

Inteligentny dom – system zarządzania instalacjami

Inteligentny Budynek Polska

Włączniki światła, wtyczki, kontakty, domofony- wszystkie te powierzchnie są przez nas codziennie dotykane, i- jak w przypadku pilotów i klawiatur- nie myjemy po tym rąk. Warto zatem regularnie przecierać je mokrą ściereczką, aby usunąć kurz i zarazki.

5. Pojemnik na szczoteczkę do zębów

Wszyscy wiemy, jak ważne jest czyszczenie zębów i jamy ustnej, aby usunąć wszystkie bakterie i zarazki zagrażające naszemu zdrowiu. Ale czy z taką sama uwagę czyścimy pojemnik czy kubek, w których przechowujemy szczoteczki do zębów? Raczej nie. Pamiętajcie, aby codziennie płukać te pojemniki gorącą wodą, a raz w tygodniu dokładnie wyczyścić je płynem do mycia naczyń.

6. Filtry do klimatyzacji

Bardzo ważne jest regularne czyszczenie oraz wymiana filtrów do klimatyzacji, ponieważ gromadzą one kurz, który cyrkuluje w powietrzu we wnętrzach naszych domów. Latem, kiedy najintensywniej korzystamy z klimatyzacji, zaleca się wykonywanie tych czynności przynajmniej raz w miesiącu. Najlepiej jest zatrudnić do tego profesjonalistów, gdyż samodzielne czyszczenie lub wymiana filtrów może doprowadzić do uszkodzenia całego systemu.

Pamiętajcie także o czyszczeniu podłóg- najlepsze porady znajdziecie tutaj.

O czym jeszcze należy pamiętać sprzątając dom?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu