Jak dbać o ogród w maju? 5 praktycznych porad | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3648:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak dbać o ogród w maju? 5 praktycznych porad

Alicja Olko Alicja Olko
Taras na dachu Nowoczesny ogród od GREENERIA Nowoczesny
Loading admin actions …

Maj to miesiąc, w którym wiosna zazwyczaj na dobre zadomawia się na zewnątrz, pozwalając nam skupić się na przygotowaniu pięknego ogrodu na lato. To właśnie teraz zasiewamy i zasadzamy wiele rodzajów roślin, gdyż stabilne warunki atmosferyczne pozwalają nawet tym najbardziej wrażliwym swobodnie się rozwijać. W połowie maja ma miejsce przełom jeżeli chodzi o temperatury w nocy, i zazwyczaj w drugiej połowie miesiąca nie spadają one poniżej zera.

Zobaczcie, o czym jeszcze warto pamiętać przy okazji wiosennych prac ogrodowych w maju!

1. Nowy trawnik

Teraz jest najlepszy moment na to, aby zasiać lub ułożyć nowy trawnik. Nasiona trawy potrzebują nocą minimalną temperaturę wo stopniu Celsjusza. Najdokładniej i najwygodniej trawnik zasiewa się przy pomocy rozsiewacza nawozu, czyli siewnika ręcznego. Jego użycie gwarantuje jednakowe dawki i równomierny rozkład nasion. Wskazówka- w miarę możliwości zaleca się unikać rozsiewu trawy w wietrzne dni!

2. Pielenie chwastów

Taras na dachu Nowoczesny ogród od GREENERIA Nowoczesny
GREENERIA

Taras na dachu

GREENERIA

Wzrastające temperatury w maju sprawiają, że rosną nie tylko rośliny ozdobne i krzewy, ale także niestety chwasty. Regularne usuwanie chwastów w ogrodzie jest zatem zajęciem koniecznym, które umożliwi swobodniejsze wzrastanie warzyw i kwiatów. Chwasty odbierają im z gleby wartości odżywcze i wodę, dlatego też ich usunięcie jest niezbędne!

3. Zasadzanie warzyw

od homify

Warzywa, które lubują się w cieple i potrzebują go do wzrostu, powinny być zasadzane właśnie w maju. Dotyczy to między innymi wczesnych pomidorów, cukinii, papryki, ogórków i dyń. W przypadku nagłego ochłodzenia, zasadzone warzywa okryć można folią.

4. Przekopywanie ziemi

W międzyczasie należy przekopać ziemię. Tym sposobem nie tylko pozbywamy się starych i nowo wyrastających chwastów, ale także użyźniamy glebę, sprawiając, że staje się ona bardziej napowietrzona i nie wysycha tak szybko. Zaleca się nie spulchniania ziemi zbyt głęboko, a raczej pozostawanie przy jej powierzchni.

5. Przycinanie krzewów

Krzewy kwitnące wiosną, takie jak forsycja i jaśmin, najlepiej rozkwitają, gdy ich pędy są tegoroczne. Dlatego warto przyciąć długie gałęzie i usunąć stare, zaschnięte fragmenty, pozwalając nowym pędom swobodnie rozkwitać.

Szuklacie pomysłów na wyjątkowy ogród? Koniecznie zajrzyjcie do Katalogu Inspiracji: Jak zaprojektować wyjątkowy ogród? 7 pomysłów.

Jak wyglądają Wasze prace ogrodowe w maju?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu