65- metrowa okazja! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

65- metrowa okazja!

Wirginia Nieckarz Wirginia Nieckarz
Rustykalne domy od Cabana Arquitetos Rustykalny
Loading admin actions …

Architekci ze studia Cabana Arquitetos są znani z projektów architektonicznych, w których dominującym materiałem jest drewno. W miejscowości Guagarema, w stanie São Paulo, można zaobserwować najlepsze przykłady ich wspaniałych projektów. Na samym skraju wzgórza w soczyście zielonej dolinie znajduje się fenomenalny dom, który z dumą spogląda na otaczający go świat. Elegancja i prostota jego konstrukcji urzeka podobnie, jak otaczająca go natura.

Kto by pomyślał, że można zbudować domek niemalże unoszący się nad ziemią za ok. 172 tys. zł.? Jego wynosząca 65m2 powierzchnia zapewnia wspaniałą kryjówkę, do której możemy się udać, jeśli chcemy uciec od zgiełku i hałasu miejskiego, możemy w niej śmiało spędzić zarówno kilka dni, jak i całe miesiące!

Przyjrzyjmy się zatem bliżej tej małej kryjówce!

Wznosząca się doskonałość

Zbliżając się do tego uroczego domku dostrzegamy, że zlokalizowany jest on na wzgórzu, a cała jego przestrzeń unosi się… w powietrzu. Mieszkanie w takim miejscu musi być z pewnością ekscytujące, a dla niektórych może nawet być dość przerażające. Solidny chodnik łączący ziemię i drzwi wejściowe zdaje się lewitować, ale trzeba pokonać ewentualny strach, ponieważ przejście po nim jest jedynym sposobem na dostanie się do środka. Ciemne drewno wykorzystane do konstrukcji i elewacji tego domku wspaniale się komponuje z naturalnym otoczeniem i jest ciepłym akcentem całej kompozycji.

Z tego miejsca możemy także zauważyć ciekawe nachylenie dachu, który przywodzi swoim kształtem na myśl motyla. Poza jego funkcjonalną rolą, dodaje on także estetyki drewnianemu domowi.

Widok z dołu

Z tego punktu możemy podziwiać wymiary wspierającej dom konstrukcji, słupy podtrzymujące dom nie są tak długie, jak wydawało się nam na pierwszym zdjęciu. Mimo, iż domek nie jest bardzo oddalony od ziemi, a  samo wzgórze nie jest tak strome, jak przypuszczaliśmy, to widok z niego jest wciąż zachwycający. W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa, cała struktura wspierająca dom została umieszczona w betonowych blokach, które zapewniają jej stabilność. Wzniesienie domku na słupach posiada więcej zalet, niż tylko zapewnienie zapierających dech w piersiach widoków, ochrania ono także dom przed zwierzętami czy ewentualną powodzią.

Pozytywna perspektywa

Z jednej strony budynku znajduje się wygodny balkon wychodzący na doliny. Jest on ogrodzony stalową balustradą, która gwarantuje bezpieczeństwo osobom znajdującym się na balkonie. Dzięki swej delikatnej konstrukcji nie zakrywa ona widoków i nie tworzy silnego podziału pomiędzy domem a światem zewnętrznym. Choć balkonik jest niewielkich rozmiarów, to śmiało pomieści leżak, na którym można wieczorami relaksować się czytając ulubioną książkę.

Drewniane słupy prowadzą od ziemi po sam dach, podtrzymując tym samym zarówno piętro, jak i jego zadaszenie.

Przestrzeń funkcjonalna

Wreszcie możemy zobaczyć, jak wygląda wnętrze tego domu. Licząca zaledwie 65 m2 przestrzeń musiała zostać praktycznie zagospodarowana, tak, by pomieścić wszystko to, co potrzebne do życia. Nie należy się w tym wypadku spodziewać wielkich luksusów, bo to nie o to chodzi w tym projekcie. Mimo to, wnętrze tego domu jest tak zdumiewające, jak jego lokalizacja. 

Rozpoczynając zwiedzanie od kuchni od razu zauważamy, że została ona w pełni wyposażona, przy czym zachowano odpowiedni umiar. Choć jej wymiary są niewielkie, to nie można zarzucić jej niepraktyczności. Obszar kuchni zapewnia wystarczająco miejsca by swobodnie się po niej poruszać podczas gotowania, nie ogranicza ona ruchów i czynności osób w niej przebywających.

Widok panoramiczny

Kuchnia została połączona z małą jadalnią przystosowaną do komfortowego stołowania się czterech osób. W aranżacji wnętrza domu wykorzystano w pełni dostępną przestrzeń, bez zbędnego przytłaczania jej. Stół jadalny został zintegrowany ze ścianą i stwarza poczucie spójności. Drewniane krzesła posiadają niebieskie obicia, które stanowią pozytywny element wystroju pomieszczenia. Widoczny jest także wąski regał z zamykaną półką i szufladami, który sięga po sam sufit, zapewniając tym samym wystarczającą ilość miejsca, by pomieścić wszelkie naczynia i akcesoria kuchenne. Rewelacyjnym pomysłem było umieszczenie okna panoramicznego wokół rogu pomieszczenia, przez które rozciąga się spektakularny widok.

W zgodzie z naturą

Tym razem znaleźliśmy się w sypialni, która jest zaskakująco przestronna, podobnie jak pozostałe części domu. Ponownie widzimy ogromne okna rozciągnięte przez dwie ściany, dzięki którym można leżąc w łóżku delektować się pięknem otaczającego świata. Pokój został wyposażony w podstawowe, proste sprzęty, urządzono go niemalże w minimalistycznym stylu. Wyróżniają się natomiast tekstylia znajdujące się na łóżku, które ożywiają sypialnię i są jej wspaniałą dekoracją. W ramie łóżka można dostrzec dodatkowe półeczki i szuflady na drobiazgi, co kolejny raz dowodzi, że architekci przyłożyli się do tego, by nie marnować ograniczonej przestrzeni. Stosowanie funkcjonalnych mebli jest w tym wypadku bardzo dobrym pomysłem. Dzięki orientacji okien wnętrze sypialni jest wypełnione po brzegi promieniami słonecznymi, co zapewnia naturalne ogrzewanie pomieszczenia bez ponoszenia dodatkowych kosztów. W tym pokoju znajduje się także wyjście na balkon.

Zamieszkalibyście w takim domku?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu