Home staging – dlaczego warto?

A.D. A.D.
Letnie mieszkanie pod Berlinem, Loft Kolasiński Loft Kolasiński Skandynawska piwnica win Cegły Szary
Loading admin actions …

Home staging zyskuje coraz większą sławę w Polsce. Polega na przygotowaniu nieruchomości do sprzedaży bądź do wynajmu. Celem takiego przygotowania jest zainteresowanie jak największej liczby oglądających nieruchomość, a przez to przyspieszenie sprzedaży lub wynajmu za możliwie najwyższą cenę. Zobaczcie jak powstał home staging, jakie są jego założenia oraz na czym dokładnie polega praca home stagera. Dowiecie się dlaczego warto korzystać z takich usług.

Historia home stagingu

Stylizacja domu przed sprzedażą jest znana od bardzo dawna ale kilkadziesiąt lat temu ograniczała się do wysprzątania i ewentualnie włożenia bukietu pięknych ciętych kwiatów do wazonu na stole w salonie. Profesjonalną stylizację nieruchomości czyli tak zwany home staging rozpoczęły badania amerykańskich naukowców którzy odkryli, że odpowiednio przygotowana nieruchomość sprzedaje się nawet trzy razy szybciej a jej wartość wzrasta o kilka lub nawet kilkanaście procent. W Stanach Zjednoczonych pierwsi pionierzy home stagingu działali już w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia.  W USA, Anglii i Szwecji home staging stał się niezwykle popularny już w 2000 roku natomiast w Polsce zrobiło się o nim głośno zaledwie kilka lat temu. Największym jego atutem jest możliwość kilkuprocentowego zarobku na inwestycji. Obecnie powstaje wiele firm, które zajmują się profesjonalną stylizacją przestrzeni na sprzedaż. 

Kim jest home stager?

Home stager to osoba zajmująca się stylizowaniem nieruchomości na sprzedaż lub wynajem. Potrafi obiektywnie ocenić nieruchomość i wyeliminować wady, z których właściciel często nie zdaje sobie sprawy, a mogą być powodem dla którego klienci rezygnują z nieruchomości. Bardzo często kupujący nie mają wystarczająco dużo wyobraźni, aby zobaczyć, że wnętrze może wyglądać inaczej. W związku z tym, kiedy we wnętrzu panuje nieład, brak konsekwencji w wystroju lub zbyt wiele przedmiotów rozprasza ich uwagę, zmniejszają się szanse na sprzedaż lub wynajem nieruchomości. W dzisiejszych czasach, ludzie często nie mają czasu urządzać mieszkań, czy domów i chcą się wprowadzić do gotowych wnętrz, więc kiedy widzą, że będą musieli włożyć dużo pracy w ich wykończenie, są zniechęceni. Niezwykle ważne są również emocje, które towarzyszą konkretnemu miejscu. Klienci chętniej decydują się na zakup nieruchomości, która powoduje w nich przyjemne i pozytywne odczucia. Warto skorzystać z rady home stagera, który wprawnym okiem oceni co należy zmienić w nieruchomości, jaki jest tego koszt a następnie dokona metamorfozy i w niektórych wypadkach nawet wykona sesję fotograficzną przestrzeni do ogłoszenia.

Etapy działania

homify Nowoczesny salon Szary

W przypadku home stagingu, w pierwszym najważniejszym etapie pracy, dochodzi do uporządkowania książek, bibelotów, dodatków, ubrań i zabawek dziecięcych. Wszystko co nie jest potrzebne zostaje schowane do skrzyń, koszów, ozdobnych pudeł i szaf. Ich miejsce zajmują nowe stylowe dodatki łączące stylistycznie całe wnętrze. Często pada decyzja o zmianie koloru ścian, ujednoliceniu stylistyki wnętrz w każdym z pomieszczeń. Na tym etapie pada również decyzja o ewentualnych przeróbkach oświetlenia, które wiążą się ze skuwaniem tynków ze ścian. Kolejnym etapem jest dobór tekstyliów, które ocieplają wnętrze. Niezwykle ważne są dywany, zasłony, rolety, obrusy, poduszki ozdobne i pledy – to one nadają ciepły i przyjazny klimat. Home stager może również zasugerować zmianę wyposażenia albo przemeblowanie. Dobrą inwestycją są też ciekawe meble od projektantów. Końcowym etapem stylizacji jest ostatni szlif w postaci ciętych kwiatów i świec, które wpływają niezwykle dobrze na odbiór miejsca przez potencjalnego klienta.

Cele home stagingu

Celem home stagingu jest zainteresowanie potencjalnego klienta nieruchomością. Aby to uzyskać home stagerzy stawiają na oryginalność. Dzięki temu miejsce zostanie zapamiętane przez oglądającego i wzbudzi konkretne zamierzone i zaplanowane emocje. Badania dowodzą, że po wejściu do nieruchomości, decyduje o tym czy zechcemy tam zamieszkać pierwsze 30 sekund. Mieszkanie zmienia swoje przeznaczenie z do mieszkania na do sprzedania.

Przykład pierwszy: kącik jadalniany

Kącik jadalniany na zdjęciu został perfekcyjnie zaprojektowany przez specjalistów z PERFECT SPACE. Gdyby w tym miejscu stał banalny stół z prostymi białymi krzesłami wnętrze nie wydawałoby się ani ciekawe ani przyjazne. Zabieg zastosowania pięknych kolorowych i niebanalnych krzeseł o prostym, charakterystycznym i modnym kształcie sprawił, że miejsce zyskało niepowtarzalny klimat a przyjemne dla oka barwy budzą pozytywne emocje. Zastosowanie lampy od modnego projektanta spotęgowało efekt nadając bardzo nowoczesny i designerski charakter. W home stagingu bardzo ważne jest oświetlenie – to ono robi cały klimat i atmosferę danego miejsca. Dość często w nieruchomościach na sprzedaż punkty świetlne są nieprawidłowo rozmieszczone – w sporej przestrzeni znajduje się jeden centralny punkt oświetleniowy. Home stager zadba aby światło znalazło się zawsze tam gdzie być powinno. W tym przypadku nad kącikiem jadalnianym. Zadba również o wprowadzenia światła dekoracyjnego, które wydobędzie walory nieruchomości i zrobi przytulną domową atmosferę.

Przykład drugi: dodatki

Pusta i wolna ściana w salonie nie stanowi ozdoby pomieszczenia. Kiedy jest pomalowana na biało dodatkowo nadaje chłodny ascetyczny klimat, który nie jest pozytywnie odbierany przez klienta oglądającego nieruchomość. Badania dowodzą że wartość dobrze zagospodarowanej nieruchomości jest większa o kilka lub kilkanaście procent niż jej pusty odpowiednik. Co ciekawe najczęściej nie sprzedajemy nieruchomości z meblami jednak kupujący dostrzega potencjał miejsca i jest nim bardziej zainteresowany. Jedynie kilkanaście procent oglądających nieruchomość jest w stanie dostrzec oczami wyobraźni jej piękno jeśli jest ona źle zaaranżowana. W tym przypadku pusta wolna ściana została zapełniona atrapą kominka, która nadała domowy i przyjazny charakter. U kupującego przywodzi na myśl chwile spędzane w tym miejscu z kubkiem herbaty i dobrą książką gdy za oknem śnieżyca lub jesienna szarówka. Kilka miłych dodatków, ramka ze zdjęciem, ciekawa stojąca lampa, zielone akcenty to wszystko spowodowało, że pusta przestrzeń zyskała zupełnie inny wymiar.

Już wiecie dlaczego warto korzystać z home stagingu?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu