Fasada z kamienia - wszystko, co musicie o niej wiedzieć! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Fasada z kamienia – wszystko, co musicie o niej wiedzieć!

A.D. A.D.
project Nowoczesne domy od Kropka Studio Nowoczesny
Loading admin actions …

Kamień doskonale komponuje się z zielenią trawy i liści, błękitem nieba, złotymi kolorami lata i czerwieniami jesieni ale także z bielą zimowego śniegu. Dom z elementami kamiennej elewacji zawsze doskonale dopasuje się do naturalnego środowiska tworząc z nim integralną część. Kamień pokryty patyną dodaje architekturze charakter zabytkowego miejsca. Elewacja kamienna nie musi być pełna – delikatne kamienne akcenty doskonale podkreślą drewniany charakter domu lub nadadzą wyrazu tynkowanym ścianą. Kamienna nuta sprawdzi się również w towarzystwie bardzo awangardowych betonowych lub białych płyt elewacyjnych. Nie bez powodu kamienna okładzina jest jednym z popularniejszych sposobów kładzenia elewacji w kontekście nowoczesnym oraz klasycznym. Nie tylko doskonale wygląda i zdobi budynek o każdej porze roku ale także chroni go przed wpływem czynników zewnętrznych, zabezpieczając klimat wnętrza. Może również pozwolić na oszczędzanie energii jeśli parametry kamienia są dobrze dobrane. Technologia idzie do przodu, razem z nią pojawiają się nowe, coraz doskonalsze materiały jednak pamiętajcie że nawet najlepsze produkty nie spełnią swojej funkcji kiedy zostaną źle położone lub zaprojektowane.

Projektowanie

project Nowoczesne domy od Kropka Studio Nowoczesny

Podstawową zasadą przy wyborze kamienia w formie elewacji jest uwzględnienie tego już w etapie koncepcji. Nie jest to wiążące ponieważ inwestor w łatwy sposób może zamienić ten materiał na inny jeśli zmieni zdanie ale w drugą stronę jest to zdecydowanie trudniejsze. Jeżeli projekt nie uwzględnia kamienia wprowadzenie go okaże się niezwykle kosztowne albo wręcz niemożliwe. Konstrukcja domu może nie wytrzymać takiego ciężaru. W takim wypadku potrzebne jest wprowadzenie niezależnej konstrukcji co wiąże się ze sporym nakładem finansowym. Dobrze zaprojektowana fasada może przez wiele lat spełniać swoje funkcje a jej wygląd będzie niezmieniony.

Sposób mocowania

La Croisee Rustykalne domy od CCD Architects Rustykalny
CCD Architects

La Croisee

CCD Architects

Są dwa sposoby montażu okładzin kamiennych. Przyklejanie na warstwie nośnej oraz podwieszenie na kotwach. Do klejenia używany jest najczęściej dwuskładnikowy klej na bazie żywic epoksydowych. Wiązanie następuje już po kilku minutach. Bardziej popularny stał się sposób mocowania na kotwach. Daje on dodatkowe możliwości wprowadzenia izolacji termicznej ale zarazem jest bardziej pracochłonny i kosztowny. Rodzaj kotwy dobierany jest do ciężkości materiału który ma być mocowany oraz do grubości ściany zewnętrznej.

Rodzaj kamienia

Doskonale rekomendowanym przez producentów materiałem jest granit i gnejs, które posiadają najwyższą odporność na agresję warunków pogodowych. Na elewacje budynków nierzadko montuje się piaskowiec. Stosuje się cięte płyty o naturalnej , szorstkiej powierzchni. Jest on używany ze względu na niższą cenę i walory estetyczne. Nie reaguje też na kwasy, jednak jego duża porowatość i chropowata powierzchnia sprzyja osadzaniu się brudu i nalotów. Choć wszystkie stosowane kamienie mają podobne właściwości, to w przypadku marmuru czy trawertynu, które nie są tak twarde jak granit, polerowana powierzchnia może szybciej ulec zmatowieniu , co sprzyja szybszemu osadzaniu się brudu. Oba gatunki mogą reagować ze związkami zawartymi w kwaśnych deszczach. 

Styl układania kamienia

Dom Miejski-Wiejski architop.com.pl od Architop Andrzej Zatwarnicki
Architop Andrzej Zatwarnicki

Dom Miejski-Wiejski architop.com.pl

Architop Andrzej Zatwarnicki

W zależności od rodzaju wybranego materiału wyróżniamy kilka stylów jego układania. Mur francuski jest zbudowany z kamienia łupanego lub ciosanego. Posiada kształt przypominający prostopadłościan. Mur dziki układa się dość dowolnie zarówno w odniesieniu do wielkości użytych kamieni jak i finalnego miejsca zakończenia elewacji. Zasada o której warto pamiętać uczy aby kamienie w podstawie były większe i wraz z każdym poziomem wyżej, zmniejszały się. Na zdjęciu piękna fasada kamienna łącząca styl nowoczesny z tradycyjną wiejską zabudową. Projekt zrealizowany przez ARCHITOP ANDRZEJ ZATWARNICKI  Dom wiejski – Dom miejski łączy tradycję z nowoczesnością i funkcjonalnością zarazem doskonale wtapiając się w klimat okolicznej wsi. Kolejnym znanym sposobem układania muru jest mur warstwowy. W tej konstrukcji kamienie układane są jeden na drugim – warstwowo. Charakteryzuje je płaska, szeroka powierzchnia. Wysokość poszczególnej linii wyznaczają najszersze kamienie.

Pielęgnacja

Wiejskie domy od homify Wiejski

Mimo że kamień elewacyjny jest bardzo trwałym materiałem, to jednak z czasem się niszczy. Przyczyną są czynniki atmosferyczne: wiatr, wilgoć i woda z opadów atmosferycznych, promienie słoneczne, zmiany temperatury, zamrażanie i rozmrażanie przy dużej wilgotności powietrza. Aby zapobiec jego niszczeniu należy kamień odpowiednio pielęgnować. Polerowanie, wygładzanie i piaskowanie to zadania dla fachowców, którzy zajmują się obróbką kamienia. Są one wykonywane przed mocowaniem kamienia na ścianie. Czynności te zapobiegają wnikaniu w powierzchnię kamienia zanieczyszczeń. Piaskowiec nie wymaga tej czynności ponieważ standardowo sprzedawany jest już jako szlifowany i wygładzany.  Kamienie takie jak piaskowce czy wapienie lekkie wchłaniają brud, marmury zaś łatwo zaplamić, dlatego trzeba je impregnować. Najlepiej, gdy wykonuje się to podczas montażu elewacji. Zabieg należy powtarzać co pięć-siedem lat. Do czyszczenia kamienia można użyć szczotki i niewielkiej ilości wody.

Koszt

Dom jednorodzinny / Epalinges, Szwajcaria Nowoczesne domy od Absens architekci Nowoczesny
Absens architekci

Dom jednorodzinny / Epalinges, Szwajcaria

Absens architekci

Koszt fasady kamiennej jest zazwyczaj większy niż w przypadku drewnianej. Oczywiście zależy od wybranego materiału. Cena wykonania elewacji kamiennej waha się od 190 do 450 zł za metr kwadratowy. Należy jednak pamiętać że jest to bardzo trwała i efektowna elewacja. Kamień doskonale nadaje się zarówno do pełnej elewacji jak i również określonych elementów budynku stanowiących ozdobny akcent. Wtedy koszt nie jest taki wysoki ze względu na niewielki obszar.

A czy Wam również podobają się kamienne fasady domów?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu