Gdzie najlepiej umieścić kominek w domu?

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Gdzie najlepiej umieścić kominek w domu?

Wirginia Nieckarz Wirginia Nieckarz
Neofocus Fireplace od Diligence International Ltd Nowoczesny
Loading admin actions …

Kominek jest odwiecznym symbolem domowego ogniska, płonący ogień od niemal zawsze oznaczał ciepło i bezpieczeństwo. Większość z nas marzy o posiadaniu go w swoim domu, a ci, którzy mają tyle szczęścia i już są jego właścicielami, nie pozbyliby się go dobrowolnie.  W jego pobliżu chętnie zasiadają zakochani, ponieważ jego ogień wspaniale podkreśla klimat wspólnych, zwłaszcza tych romantycznych, chwil. Jest wspaniałym elementem rozgrzewającym wnętrze. Podczas chłodnych wieczorów ociepli i rozpali nawet te najbardziej zamarznięte serca i dłonie. 

Forma, którą przybierze kominek, zależy wyłącznie od domowników. Największe znaczenie przy wyborze rodzaju kominka ma funkcja, jaką ma on pełnić we wnętrzu. W niektórych przypadkach traktuje się go jako niemalże podstawowe źródło ciepła, w innych będzie pełnił on głównie rolę dekoracyjną. Innym wyznacznikiem jest planowana częstotliwość i intensywność jego eksploatacji. Jako, iż nie każdy może pozwolić sobie na budowę tradycyjnego kominka, powstało sporo jego alternatyw. Obecna oferta rynkowa obfituje w wiele typów i wzorów kominków, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie i swojego wnętrza.

Dylematem wielu osób jest również wybór pomieszczenia, w którym najlepiej umieścić kominek. Przyjrzyjmy się zatem pokrótce możliwościom!

Krótki przegląd oferty rynkowej

Dobór odpowiedniego kominka powinien być dostosowany zarówno do potrzeb mieszkańców, jak i możliwości. Najważniejszym etapem jest zatem wybór zasilania kominka, w zależności od stosowanego paliwa, różne modele kominków mogą być użytkowane w różnych warunkach. Spójrzmy na podstawowy podział uwzględniający rodzaj zasilania:

Kominki na paliwo – są to tradycyjne kominki opalane drewnem, czasem węglem brunatnym. Wymagają one dostępu do szybu kominowego, co automatycznie wyklucza go z listy właścicieli mieszkań w blokach. Kominki te dodatkowo dzielą się na: otwarte, obudowane jedynie z trzech stron, oraz zamknięte, posiadające wkładem kominkowym, w tych modelach drzwiczki z szybą oddzielają domowników od ognia.

Kominki gazowe – są zasilane gazem ziemnym z sieci, wobec czego wymagają doprowadzenia instalacji gazowej do pomieszczenia, w którym się znajdują. Mogą być one użytkowane w pokojach nieposiadających przewodów dymowych, a jedynie szyb wentylacyjny.

Kominki elektryczne – zasilane są prądem z sieci. W ich przypadku palenisko zastąpione jest przez elektryczne grzałki. Nie wymagają szybu kominowego ani przewodu wentylacyjnego.

Biokominki – ich działanie opiera się na spalaniu bioetanolu. Spełniają głównie funkcje estetyczne, mogą być ustawione w dowolnym miejscu mieszkania, a nawet zawieszone na ścianie.

Aranżację ze zdjęcia wykonała firma Mobius Architekci Przemek Olczyk.

Salon

Salon to z pewnością najczęstsza lokalizacja kominka, jako iż jest to miejsce, w którym domownicy spędzają najwięcej czasu i przyjmują swoich gości. Kominek w salonie powinien być umiejscowiony tak, by osoby siedzące i leżące na komplecie wypoczynkowym mogły cieszyć się widokiem tańczących płomieni ognia. Aby móc delektować się pełnym wizerunkiem ognia, warto rozważyć duży wkład panoramiczny. W salonie tradycyjny kominek często umieszcza się przy ścianie zewnętrznej, przykładowo pomiędzy oknami. Jest to najchłodniejsza część ściany, przez którą ucieka najwięcej ciepła, a więc taka lokalizacja kominka pozwala na zminimalizowanie strat. Co więcej, znajdujący się w tym miejscu kominek pozwala na wybudowanie drugiego kominka po zewnętrznej stronie ściany, np. w ogrodzie lub na tarasie, wówczas oba kominki mogą korzystać z tego samego komina, ale różnych kanałów.

Sypialnia

Projects - selection of images Klasyczna sypialnia od Michele Longoni Interiors Klasyczny
Michele Longoni Interiors

Projects – selection of images

Michele Longoni Interiors

Sypialnia wyposażona w kominek to bezsprzecznie miejsce, które pozwoli na zapomnienie o zewnętrznym świecie, problemach i oddanie się własnym marzeniom. Jego obecność w tym pomieszczeniu sprawi, że przebywająca w sypialni osoba będzie czuła się komfortowo, a spędzone w niej wieczory nabiorą wyjątkowego charakteru, nawet podczas czytania ulubionej książki. Kominek w sypialni może pełnić poza walorami estetycznymi także funkcję grzewczą, wszystko zależy od doboru odpowiedniego kominka. Ponadto, będzie on stanowił dodatkowe źródło światła, które pozwoli nam swobodnie wypoczywać. Dobrą propozycją do sypialni są elektryczne kominki, ponieważ są one lekkie, nie wymagają montażu, nie stwarzają zagrożenia pożarowego, nie wydzielają kurzu, dymu ani popiołu. A gdy się nimi znudzimy, to możemy je wynieść do innego pokoju lub wymienić na nowsze modele. Niektórzy montują także atrapy kominków, w których źródłem ciepła są znajdujące się w nich świece.

Jadalnia

apartamenrt Majdan Stary Nowoczesna jadalnia od Auraprojekt Nowoczesny
Auraprojekt

apartamenrt Majdan Stary

Auraprojekt

Nie da się odmówić kominkowi jego ponadczasowych walorów estetycznych. Dzięki ich zróżnicowanym obudowom, kształtom i rodzajom, kominek możemy pięknie dopasować do każdego stylu i wnętrza. Kominek zlokalizowany w jadalni sprawdzi się świetnie, bliska lokalizacja stołu jadalnego zapewni ucztującym dodatkowe atrakcje podczas wspólnego spożywania posiłków. Magia, którą roztacza wokół siebie kominek z pewnością na długo zapadnie w pamięci każdemu gościowi, którego zaprosimy na kolację.

Łazienka

Wielbiciele luksusu i wygody, a także posiadacze przestronnych łazienek nie mogą sobie wyobrazić łazienki pozbawionej dużej, wolnostojącej wanny. A gdyby tak wyposażyć ją dodatkowo jeszcze w kominek?  Łazienka wypełniona odgłosami trzaskającego ognia stanie się prawdziwym azylem spokoju, gdzie kąpiel nabierze rangi niemalże rytuału! Płomienie ognia stworzą intymną i nastrojową atmosferę, sprzyjającą relaksowi i wypoczynkowi. W takich warunkach trudno by było sobie odmówić godziny relaksu w gorącej kąpieli w obecności ciepłego i migoczącego światła kominka. Czy znacie lepszy sposób na uwieńczenie długiego i męczącego dnia? Kominek w łazience to radość szczególna w miejscu, w którym przynajmniej momentami powinno być najcieplej, ponadto dodadzą one wnętrzu klasy i smaku!

Kuchnia

Traditional Kitchen in Bradford at Tong Village Klasyczna kuchnia od Twenty 5 Design Klasyczny
Twenty 5 Design

Traditional Kitchen in Bradford at Tong Village

Twenty 5 Design

Kuchenny kominek to zdecydowanie niebanalna propozycja na uzyskanie klimatycznego i oryginalnego wnętrza. Poza funkcją dekoracyjną spełni on także funkcję praktyczną. Kominek w kuchni to doskonałe, a jednocześnie pierwotne rozwiązanie, przywodzi on na myśl dawne czasy, gdy gospodynie piekły na piecach kaflowych, które przyjemnie ogrzewały zmarzniętych zimową aurą mieszkańców. Jeśli mamy taką możliwość, to warto zainspirować się przeszłością i wprowadzić taki element do naszych kuchni. Kominek w kuchni może występować w różnych odsłonach i nadawać jej zróżnicowanego efektu końcowego, może on być delikatny, dopasowany do wnętrza, imitujący jego podstawowe funkcje albo też masywny i rzucający się w oczy. Tradycyjne kominki dużych rozmiarów mogą nawet stworzyć możliwości przygotowywania w nich posiłków. Umieszczając kominek w kuchni, możemy sprawić, że stanie się ona drugim salonem, skupiającym w sobie mieszkańców.

Taras

Kuchnia w ogrodzie od Kuchnia w Ogrodzie
Kuchnia w Ogrodzie

Kuchnia w ogrodzie

Kuchnia w Ogrodzie

Taras posiadający piękny kominek zewnętrzny będzie stanowił niezwykle atrakcyjne przedłużenie strefy relaksu i wypoczynku, przemieni się w elegancki salon na świeżym powietrzu. Posiadając kominek na tarasie możemy jednocześnie cieszyć się bliskością i ciepłem ognia, a także obecnością otaczającego nas ogrodu, krzewów i kwiatów. Tak urządzony taras stanie się znakomitym miejsce do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi  podczas letnich i wiosennych wieczorów. Podczas chłodniejszych wieczorów ciepło kominka ogrzeje domowników, natomiast w okresie letnim ochroni ich przed atakiem owadów. Na tarasie możemy, podobnie jak we wnętrzu domu, umieścić różne typy kominków. W przypadku kominków zewnętrznych opalanych drewnem, to często stanowią one bardzo ważny i charakterystyczny element architektury budynku, ich dodatkową zaletą jest to, że nadają one bryle eleganckiego wyglądu i podkreślają jej przytulny charakter. Kominki tarasowe mogą niejednokrotnie pełnić także funkcję pieca lub grilla, wówczas trzeba je wyposażyć w ruszt. 

Wiele osób twierdzi, że zewnętrzny kominek można w dość prosty sposób samodzielnie wybudować, zatem jeśli tylko posiadacie trochę wolnego czasu, chęci i miejsce na tarasie lub w ogrodzie – możecie podjąć się tego zadania.

W którym pokoju najbardziej chcielibyście mieć kominek?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu