Przed i po: renowacja historycznego domu w Porto | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Przed i po: renowacja historycznego domu w Porto

Alicja Olko Alicja Olko
Klasyczne domy od EVA | evolutionary architecture Klasyczny
Loading admin actions …

Ten, kto choć raz był w przepięknym portugalskim mieście Porto, doskonale pamięta jego historyczną zabudowę, pełną kolorowych, wznoszących się szeregowo na wzgórzach domów. Wiele z nich nadgryzionych jest zębem czasu, gdyż zostały wzniesione kilkaset lat temu. Renowacji właśnie jednego z nich przyjrzymy się w dzisiejszej odsłonie z serii przed i po.

Studio projektowe EVA / evolutionary architekture podjęło się renowacji domu z końca XIX wieku, przeprowadzając metamorfozę jego fasady zewnętrznej, jak i wnętrz. Zobaczcie, jak sobie poradzili z tym wyzwaniem.

Przed: w opłakanym stanie

Historyczny budynek, którego początki datuje się na rok 1898, popadał z wolna w ruinę. Zniszczony był nie tylko dach, ale także wszystkie elementy zewnętrznej elewacji. Konieczna była architektoniczna interwencja, aby uchronić go przed zawaleniem. Trzy-poziomowy dom wymagał natychmiastowego dostosowania go do wymogów współczesnego życia. W tym momencie ekspertyza architektów była niezbędna!

Po: czy to ten sam dom?

Przeprowadzając renowację tego budynku, starano się zachować jego historyczny charakter, przystosowując go jednak do współczesnych wymagań mieszkaniowych. Oznaczało to nie tylko odnowę jego zewnętrznej warstwy, ale także strukturalne zmiany w środku. Na trzech poziomach wydzielono strefy dzienne, rozlokowane na dwóch pierwszych piętrach, a ostatni poziom pozostawiając na strefę prywatną, z sypialniami i łazienką.

Fasadę budynku pomalowano na intensywny brzoskwiniowy kolor, zachowując takie jej historyczne elementy, jak okna i ich obramowania z naturalnego kamienia. Dach wyłożono nowymi dachówkami, co nadaje budynkowi świeżego charakteru.

Po: nowy design, stara historia

Fasada jako całość została zachowana w swoim oryginalnym charakterze, jednak niektóre z jej elementów musiały ulec wymianie. Tak też stało się przede wszystkim z oknami i drzwiami, które, choć nowe, to jednak utrzymane zostały w odpowiednim klimacie. Zapewniają ono lepszą izolację tego historycznego budynku.

Po: kontrasty

Historyczne elementy, takie jak schody o stopniach z granitu i podstawie na naturalnego kamienia, łączą się tu w jedną spójną całość z nowoczesnymi akcentami, takimi jak barierka ze stało czy świeżo odmalowana fasada. Ta kombinacja zdaje się być tutaj całkowicie na miejscu.

Przed: zdegradowane wnętrze

Wnętrze domu znajdowało się w fatalnym stanie, a przebywanie w nim było nie tylko nieprzyjemne, ale i groziło niebezpieczeństwem. Należało przede wszystkim odrestaurować ściany i sufit z drewnianych belek oraz na nowo ułożyć podłogi.

Po: nowoczesna kuchnia

Wnętrze uległo całkowitej przemianie. Teraz jawi się przestronnie, jasno i nowocześnie. Kuchnia jest doskonałym obrazem współczesności. Czarne meble, a zwłaszcza wysoka aż pod sufit zabudowa z szafek, świetnie prezentują się na tej przestronnej przestrzeni. Otwarta kuchnia łączy się tu z jadalnią i salonem. Wszystkie powierzchnie w tym wnętrzu pomalowano na biało, czyniąc je jasnym i przestronnym. Malinowe dodatki, takie jak żaluzje, ożywiają nieco to wnętrze.

Po: neutralne kolory

W całym wnętrzu postawiono na stonowaną i neutralną kolorystykę- dużo w nim bieli, beżu i brązów. Użyto naturalnych materiałów, takich jak drewno i naturalny kamień. Dzięki temu poszczególne przestrzenie są jasne i przytulne. Subtelne i delikatne dodatki czynią z tego domu doskonałe lokum dla całej rodziny!

Obejrzyjcie renowację innego historycznego budynku w Katalogu Inspiracji Przed i po: nowe wcielenie XIX- wiecznej willi we Francji.

Jak Wam się podoba nowa fasada z zewnątrz?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu