Sprawdzone triki na to, jak oszczędzić na elektryczności! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Sprawdzone triki na to, jak oszczędzić na elektryczności!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Apartament w Krakowie o powierzchni 113 m Skandynawska jadalnia od AvoCADo Skandynawski
Loading admin actions …

Rachunki nieubłaganie rosną, a oprócz elektryczności musimy opłacić również wodę, gaz i inne media. Jeśli chcemy żyć ekonomicznie, to istnieje kilka sposobów na zmniejszenie opłat za elektryczność, a zależeć to będzie nie od pozbycia się telewizora, ale od zmiany codziennych nawyków, takich jak wyłączanie wszystkich urządzeń przed pójściem spać, czy przyciemnieniem ekranu laptopa. W skali roku możemy zaoszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych! Zmiana będzie nie tylko opłacalna dla naszego portfela, ale również dla środowiska naturalnego. Jak zabrać się za oszczędzanie na elektryczności w domu?

Sprawdź, co w domu pochłania najwięcej energii

Apartament w Krakowie - salon z jadalnią Skandynawska jadalnia od AvoCADo Skandynawski
AvoCADo

Apartament w Krakowie – salon z jadalnią

AvoCADo

Przede wszystkim powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia wszystkich urządzeń, jakie znajdują się w naszym domu. Które z nich pochłania najwięcej prądu? 

Nowoczesne sprzęty gospodarstwa domowego zawsze powinny mieć określoną klasę energooszczędności, co wpływa na ich cenę, ale szybko się nam zwraca w postaci mniejszych rachunków za prąd. Oprócz tego wybierając te energooszczędne, przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego. 

Skąd wiedzieć, który sprzęt będzie odpowiedni?

W krajach członkowskich Unii Europejskiej obowiązuje jednolity system oznaczeń sprzętów AGD, właśnie dlatego każdy sprzęt na etykiecie efektywności energetycznej ma umieszczone informacje o klasie energetycznej i podstawowych parametrach urządzenia, co podpowie nam, ile energii zużyje w ciągu roku i jak głośno pracuje. Jest to bardzo klarowne pod względem kolorystycznym: kolorem ciemnozielonym są oznaczone sprzęty o wysokiej efektywności, zaś te, które zużywają więcej energii mają kolor czerwony. Klasy energetyczne są oznaczane literami od A+++ (najwyższa) do G (najniższa).

W skrócie rzecz ujmując, sprzęt oznaczony na zielono klasy A+++ będzie zużywał najmniej energii. Oczywiście jest on droższy nawet od sprzętu klasy A+, ale w związku z drożejącą energią różnica szybko się zwróci. 

Widoczny na zdjęciu projekt pięknego i nowoczesnego mieszkania został wykonany przez avocado.

Przygaś ekran

Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale przyciemniając ekran tylko o zaledwie kilka poziomów, nasz laptop, czy telewizor, pochłania o wiele mniej energii. Drobna zmiana nie wpłynie na komfort użytkowania, ale z pewnością wpłynie na wysokość rachunku. Jeśli chcecie się przekonać, o ile mniej energii zostanie zużyte przy ciemniejszym ekranie, to wystarczy sprawdzić na własnym telefonie komórkowym. Przyciemniając o kilka stopni bateria będzie w stanie wytrzymać o wiele dłużej. W przypadku telewizora, czy laptopa, będą one konsumować mniej prądu podczas pracy.

Włącz tryb oszczędzania energii

Tryb doskonale znany tym, którzy często borykają się z szybko rozładowującą się baterią w laptopie, czy telefonie. Będąc w domu też możemy go włączyć, a wtedy takie kwestie, jak przyciemnienie ekranu i mniejsze zużycie energii zostaną szybko rozwiązane. Sprzęt będzie pobierał mniej prądu, a dzięki temu rachunki będą niższe. Rozwiązanie, które nie wymaga od nas niczego więcej, jak tylko jednego kliknięcia. 

Ta kwestia wygląda inaczej w przypadku sprzętu gospodarstwa domowego, a już szczególnie jeśli chodzi o pralkę. Nowoczesne pralki odpowiednio dobierają ilość wody, jaka jest konieczna, do ciężaru prania. Jednak nie zawsze pralka jest pełna, a my nie chcemy zużywać takiej samej ilości prądu, kiedy tylko pół bębna jest zapełnione. W tym wypadku powinniśmy włączyć tryb ekonomiczny, bądź ustawić  krótkie pranie. 

Wyłącz wszystkie urządzenia na noc

Living Rooms by Moda Interiors, Perth, Western Australia Eklektyczny salon od Moda Interiors Eklektyczny
Moda Interiors

Living Rooms by Moda Interiors, Perth, Western Australia

Moda Interiors

Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale sprzęt, który jest ustawiony na tryb czuwania też pobiera prąd. Co to oznacza? Jeśli zostawimy np. telewizor, który nie będzie włączony, ale będzie czekać, aż sięgniemy po pilota, naciśniemy guzik i od razu się uruchomi – za to też płacimy! Nie są to ogromne kwoty, ale w skali roku może to być kilkadziesiąt złotych, które możemy w prosty sposób zaoszczędzić, np. odłączając sprzęt od prądu.

Zmierz poziom zużycia energii

Na rynku dostępne są czujniki, dzięki którym możemy zmierzyć poziom zużycia energii przez dany sprzęt. Domowe liczniki zużycia prądu są bardzo proste w obsłudze. Wystarczy podpiąć je do gniazdka, a następnie urządzenie, którego zużycie chcemy zmierzyć. Na wyświetlaczu pojawią się dokładne informacje dotyczące zużycia. Dzięki temu będziemy dokładnie wiedzieć, ile prądu potrzebuje dane urządzenie i czy możemy w jakiś sposób zminimalizować koszty, np. odłączając je w stanie czuwania.

Energooszczędny sprzęt gospodarstwa domowego

O energooszczędnym sprzęcie pisaliśmy na początku artykułu. Jeśli nasz sprzęt jest już dość stary i zużyty, to warto się zastanowić nad wymianą na coś energooszczędnego, co może znacznie zmniejszyć nasze rachunki za prąd. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać? Przede wszystkim o nawykach związanych z użytkowaniem, czyli np. nie powinniśmy zostawiać otwartych drzwi do lodówki, ani wkładać do niej ciepłych produktów. Co jakiś czas powinniśmy ją regularnie rozmrażać, aby utrzymać optymalną temperaturę urządzenia. 

Inteligentne włączniki sterowane przez smartfona

Organizer - 63x45 cm, drewniany - biały plus od Silva Design Nowoczesny Sklejka
Silva Design

Organizer – 63x45 cm, drewniany – biały plus

Silva Design

Domowe gadżety sterowane smartfonem nie tylko ułatwiają nasze życie, ale też pomagają w oszczędzaniu energii. Możemy tak zmieniać natężenie oświetlenia, czy uruchamiać i wyłączać sprzęty elektroniczne. Wszystko, co musielibyśmy zrobić ręcznie, możemy zrobić jednym kliknięciem! Jeśli szukacie inspiracji na urządzenie nowoczesnego wnętrza, to sprawdźcie w tym artykule: Jak urządzić nowoczesny salon?

Co jeszcze dodalibyście do tej listy?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu