Przechowuj swoje rzeczy praktycznie i stylowo!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
APARTAMENT GARNIZON W GDAŃSKU, Sikora Wnetrza Sikora Wnetrza Industrialna garderoba
Loading admin actions …

Jeżeli chcemy utrzymać porządek w domu, to wszystkie przedmioty powinny mieć swoje określone miejsce. Niektóre z nich czekają na specjalne okazje, a niektóre na np. odpowiednią porę roku. Jeśli dbamy o ich stan, to powinniśmy je przechowywać w odpowiednich warunkach. Każdy z nas ma w domu szafę i regał, ale ich możliwości należy maksymalnie wykorzystać. 

Oczywiście, nawet jeśli próbujemy podążać ścieżką minimalistycznego stylu życia i tak będziemy gromadzić rzeczy codziennego użytku, więc należy przygotować przestrzeń naszego mieszkania tak, aby móc w nim przechowywać rzeczy i żyć komfortowo, bez bałaganu i ciągłych poszukiwań zagubionych rzeczy w rozgardiaszu. 

Jakie meble są nie tylko piękne i będą dobrze uzupełniać wnętrze, a często nawet tworzyć cały zarys aranżacji, ale również będą odpowiednie do przechowywania naszych rzeczy? Przedstawiamy drogę do uporządkowanego mieszkania w sześciu prostych krokach!

Regał na książki

Każdy miłośnik książek i fan literatury powinien mieć w swoim domu regał na książki. Inaczej zebrane tomy będą porozrzucane po całym domu, bez własnego kąta do którego będziemy je mogli zawsze odłożyć. Chociaż z nazwy regał na książki ma już ściśle określoną funkcję, to możemy na nim trzymać wszystko, od tytułowych książek po sprzęt grający i dekoracje. Sami będziemy zdziwieni, jak szybko przybywa eksponatów! Jeśli mamy do zagospodarowania całą ścianę, to możemy zdecydować się na większy regał, dzięki któremu zmieścimy więcej – z czasem nam się to przyda. Książki i dodatki ustawione na regale będą przyciągać uwagę naszych gości, a my dzięki temu zawsze będziemy w stanie znaleźć temat do rozmowy – wspólne pasje łączą, a już szczególnie miłośników literatury. Na regale możemy ustawić również rzeczy, które są dla nas inspirujące, a może przypominają nam o jakimś miłym wydarzeniu – ustawienie pucharów, medali i wszelkich zdobyczy jest jak najbardziej wskazane! 

W zależności od wielkości pomieszczenia możemy dopasować do niego regał. W mniejszych lepiej będą wyglądać węższe, ale za to dłuższe regały, podczas gdy w większych mamy zupełną dowolność. W zakresie materiału tradycyjne regały są drewniane, ale znajdziemy również metalowe, czy z mieszanki różnych tworzyć. Jeśli chcecie zobaczyć kilka fantastycznych regałów z metalu, koniecznie sprawdźcie w tym wpisie: Regał metalowy w 14 różnych aranżacjach!

Dopasowana szafa

W odpowiednio dobranej szafie możemy tak naprawdę trzymać wszystko! W najlepszej sytuacji są Ci, którzy mają w domu osobną garderobę – tam zmieścimy ubrania, obuwie, biżuterię, a cały asortyment będzie się schludnie prezentować na wieszakach i półkach. Decydując się na szafę sporych rozmiarów, możemy uniknąć problemu upychanych ubrań, niedopasowanych, rozrzuconych skarpetek i wymieszanych butów. Jak utrzymać porządek w szafie? Przede wszystkim rozdzielając ubrania na te, które powinny wisieć i na te, które zostaną schludnie złożone na półeczkach. Ubrania, które obecnie zajmują największą część szafy powinny być na daną porę roku – inne możemy np. włożyć do worków próżniowych, aby zajmowały jak najmniej miejsca. 

Istnieje wiele różnych typów szaf, od tradycyjnych po szafy z przesuwanymi drzwiami i ogromnym lustrem – od właściwości wnętrza naszego domu zależeć będzie odpowiedni wybór. 

Ta piękna garderoba widoczna na zdjęciu została stworzona przez sikora wnętrza.

Przestrzeń pod łóżkiem

Czasem zapominamy o tym, że przestrzeń znajdującą się pod łóżkiem też można wykorzystać. W przypadku widocznym na zdjęciu, ta przestrzeń została wykorzystana na stworzenie dodatkowych półek na książki, jednak jeśli chcemy przechowywać tam więcej miejsca, to istnieją specjalne szuflady wsuwane pod łóżko w których możemy przetrzymywać wszystko. Od tych oczywistych, jak komplet świeżej pościeli, dodatkowe poduszki i druga para kapci, po mniej standardowe, czyli zabawki (sprawdza się szczególnie w pokojach dziecięcych i młodzieżowych.

Znajdziemy też łóżka z przygotowanymi szufladami, które możemy po prostu wysunąć, aby wydostać z nich zawartość. 

Znajdź miejsce!

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że są takie miejsca w domu, które łatwo moglibyśmy wykorzystać w inny sposób, jak np. nieużywaną przestrzeń pod schodami możemy przerobić na skrytki w których z powodzeniem możemy przechowywać obuwie, wszystkie artykuły używane w domu, takie jak ręczniki, świeczki, zapasowy odświeżacz powietrza, chusteczki higieniczne i wiele innych. Na te produkty zazwyczaj nie mamy określonego miejsca w domu i właśnie przez to często tworzy bałagan. Nie dotyczy to wyłącznie miejsca pod schodami, ale wszystkich niespożytkowanych przestrzeni w domu, które są zbyt małe lub o niekonwencjonalnych kształtach, żeby móc tam postawić np. kanapę lub regularnej wielkości szafę.

Szafka na buty

Widok porozrzucanych butów w przedpokoju i zaciekłe poszukiwania buta do pary tuż przed wyjściem z domu (i to zazwyczaj, jak już jesteśmy spóźnieni!) może nas frustrować, i nie chodzi tu wyłącznie o względu estetyczne, ale również praktyczne. Jeśli mamy więcej niż jedną parę butów i w mieszkaniu urzędujemy nie tylko my, ale też inni członkowie rodziny lub nasi współlokatorzy, to jedynym rozwiązaniem jest jest szafka na buty. Prosty i skromny mebel, w którym możemy przechowywać wszystkie pary butów – oto nasz wybawca przed wiecznie panującym w przedpokoju bałaganem. Modeli szafek na buty jest wiele! Możemy postawić na prostotę, a możemy skusić się na coś szalenie oryginalnego, co odmieni wizerunek przedpokoju. 

Piwnica

W większości domów piwnicę zapełniamy całym sprzętem, który nam się aktualnie nie przydaje. Ląduje tam choinka i bombki ozdobne po rozebraniu domu z wszystkich dekoracji, trafiają tam też zużyte zabawki i sprzęt AGD i RTV, stare, znoszone ubrania i wiele innych – jest to prawdziwy misz-masz. 

Piwnicę możemy odpowiednio zagospodarować, aby zawsze wiedzieć, co się znajduje w jakiej jej części. Dla tych, którzy uwielbiają wina, mała piwniczka pełna win będzie spełnieniem marzeń! W dalszych kątach możemy umieścić dodatkowe szafy na przechowywanie wszystkich rzeczy, które tymczasowo będą tam leżeć i czekać, np. na ponowne nadejście zimy. Wtedy wyjmiemy puchowe kurtki, a do piwnicy trafią szorty i letnie sukienki – pamiętajmy o ich odpowiednim zabezpieczeniu przed kurzem i wilgocią.

Czy dodalibyście jeszcze coś do tej listy?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu