9 rzeczy do sprawdzenia przed kupnem nieruchomości

Aśka Warchał Aśka Warchał
homify
Loading admin actions …

Zakup nieruchomości to decyzja o ogromnej wadze, której konsekwencje zostaną z nami na lata, a może i na całe życie, na dobre i na złe. Dla wielu z nas wiązać się ona będzie z wzięciem kredytu, dlatego tym bardziej musimy mieć pewność, że dokonujemy właściwego wyboru. Ważna będzie lokalizacja, potrzeby naszej rodziny, jeśli akurat poszukujemy miejsca, by stworzyć rodzinne gniazdko. Ale zanim dokonamy zakupu, jest szereg kwestii do sprawdzenia, czy aby na pewno nie kupujemy kota w worku! 

Coraz popularniejsze jest kupowanie mieszkań lub domów na osiedlach, które są jeszcze w trakcie budowy. Na taką nieruchomość często trzeba czekać miesiącami. Upragniony moment odbioru kluczy nie może zaćmić naszego trzeźwego myślenia. Musimy racjonalnie sprawdzić, czy wszystko działa, czy deweloper w pełni wywiązał się ze swojej części umowy.

Nasi architekci wiedzą na co należy zwrócić uwagę i dzisiaj podzielą się tym z nami, chociaż oczywiście najlepszą metodą będzie zawsze skorzystanie z pomocy eksperta na miejscu. Zatrudnienie inspektora nadzoru budowlanego będzie nas kosztować ok. 200-300 zł, a może pomóc nam zaoszczędzić ogromne pieniądze w przyszłości.

1. Waga szczegółu

Gdyby to wszystko było tak proste, że moglibyśmy tylko sprawdzić szczegóły, a mielibyśmy pewność zakupu nieruchomości, z którą wszystko jest w porządku… Niestety tak nie jest i każdą z kwestii trzeba sprawdzić z należytą pieczołowitością. Nie zmienia to jednak faktu, że na detale trzeba zwrócić uwagę. Mogą one nie być wyszczególnione w kontrakcie, a potem zostaniemy z ich naprawą sami. Nie mówiąc już o dodatkowych kosztach, nie warto rozpoczynać mieszkania w nowym miejscu od rosnącej irytacji. Wizjer w drzwiach, dzwonek do drzwi… wchodząc do wnętrza od razu pomyślmy, co jest nam potrzebne na co dzień i sprawdźmy, czy zostało wykonane bez zarzutu.

2. Dokładne wymiary nieruchomości

Chociaż może nam się to wydać niewiarygodne, czasem wymiary nieruchomości odbiegają od tego, co przedstawia plan. Dokładne zmierzenie każdego z pomieszczeń jest koniecznością. W końcu przeważnie płacimy cenę za metr kwadratowy! Gdy kupujemy na rynku wtórnym, również warto to zrobić. Dodatkowo przeważnie musimy wyobrazić sobie wnętrza bez mebli obecnego właściciela, z naszymi przestronny salon może okazać się ciasny. Konkretne cyfry są ważne, nie nasze wrażenie.

3. Drzwi i okna

Nieszczelne drzwi i okna to częsty problem, który pojawia się przy odbiorze nowej nieruchomości, o tych z rynku wtórnego nawet nie wspominając! Jeśli w tym drugim przypadku konieczna będzie wymiana, daje nam to spore pole do negocjacji ceny domu lub mieszkania, ponieważ koszty takiej wymiany są ogromne. W przypadku odbioru nowej nieruchomości w naszej umowie powinien zostać wyszczególniony typ okien oraz drzwi. Ważna będzie nie tylko szczelność, ale również izolacja akustyczna – szczególnie w przypadku lokalizacji blisko lotniska czy ruchliwej ulicy.

4. Materiały

Również materiały, z których każdy element nieruchomości będzie są określone w umowie sprzedaży, ważne jest, aby sprawdzić, czy nie zmienić na przykład tworzywa sztucznego drewna. A stan zaawansowania nieruchomości muszą być zgodne z warunkami umowy.
To jest w porządku, aby uzyskać nieruchomości bez pięter (tj uruchomić dla swoich gotowych podłóg konto) nigdy wykończenia łazienki, a gdy jest to uzgodnione w trakcie procesu. Jeśli z drugiej strony wskazuje, że podłoga będzie umieszczony to powinno być dobrze przygotowana i być wykonane z materiału określonego w umowie.

5. Ściany i sufity

Płaszczyzny ścian powinny przecinać się pod kątem 90 stopni, chyba, że oczywiście decydujemy się na nietypowy projekt architektoniczny. Tak samo rzecz się ma z sufitami. Potrzebny nam będzie kątownik. Ważne będzie także równomierne rozprowadzenie tynku, nie ma miejsca na wybrzuszenia. Koniecznie przyjrzyjmy się dokładnie sufitowi w celu wyłapania ewentualnych plam wilgoci. Źle zrobiona izolacja czy dach to nie usterki lecz problemy, z którymi możemy borykać się latami…

6. Równa podłoga

Nie tylko ściany i sufity muszą mieć odpowiednie nachylenie, ale także podłoga. Koniecznie zaopatrzmy się w poziomicę. W przeciwnym razie umeblowanie wnętrza może okazać się utrudnione, ale prawdziwie katastrofalne efekty będą miały nieplanowane nierówności na patio czy balkonie. Deszczówka nie może nam przecież wpływać do wnętrza!

7. Instalacja elektryczna

Stan instalacji elektrycznej powinien być sprawdzany przez specjalistę, jeśli jednak chcemy zaufać gwarancjom dewelopera, powinniśmy mieć podstawowe umiejętności w tym kierunku. Umieć podłączyć oprawki z żarówkami do drutów i włączyć światło we wszystkich pomieszczeniach jednocześnie. Wszystko powinno działać śpiewająco!

8. Woda pod ciśnieniem

Prawdziwą zmorą w kuchni i łazience może okazać się woda pod słabym ciśnieniem. Rozwiązanie tego problemu do łatwych nie należy, dlatego, jeśli kupujemy nieruchomość z gotowymi instalacjami, koniecznie sprawdźmy tę kwestię zawczasu. Sprawdźmy wszystkie krany czy słuchawkę prysznica i nie czujmy się z tym dziwnie. 

Jeśli odbieramy nową nieruchomość, deweloper z pewnością zapewni nas, że wszelkie testy tak ciśnienia jak i szczelności rur zostały przeprowadzone. Koniecznie musimy się zabezpieczyć odpowiednimi gwarancjami, by jeśli coś zacznie przeciekać cały koszt naprawy poniósł deweloper. Możemy także wymóc, aby wspomniane testy zostały przeprowadzone w naszej obecności lub przy udziale zatrudnionego przez nas eksperta. Przeważnie jednak otrzymanie gwarancji powinno wystarczyć.

Najważniejszą zasadą podczas odbioru technicznego mieszkania jest zachowanie spokoju. Nie dajmy się poganiać. Najlepiej przyjdźmy z listą rzeczy do sprawdzenia. W pośpiechu nawet oczywiste rzeczy łatwo przeoczyć. Czy podprowadzono wszystkie dopływy i odpływy wody? Nie zapomnijmy o pralce i zmywarce.

9. Uporządkowana dokumentacja

homify

Wreszcie, w całym procesie zakupu (i kolejnych procesach przebudowy i projektowania) ogromnie ważne będzie założenie foldera czy teczki, do której będziemy wkładać wszystkie związane z nieruchomością dokumenty. Nie możemy sobie pozwolić na zgubienie umowy z deweloperem, w której określone są przecież wszystkie klauzule określające rodzaj i jakość materiałów do zastosowania, gwarancje, termin realizacji… innymi słowy: nieskończoną ilość rzeczy, które mogą mieć kluczowe znaczenie w przypadku wystąpienia problemu po przyjęciu nieruchomości. Gdy pojawią się problemy, pamiętajmy, by od razu je dokumentować za pomocą zdjęć.

Jeśli natomiast kupujemy dom lub mieszkanie na rynku wtórnym, koniecznie sprawdźmy dokumentację tej nieruchomości. Sprawdźmy, czy jest wpisana do ksiąg wieczystych, czy spełnia wymogi aktualnego planu zabudowy na danym terenie. Wchodzenie we współwłasność może skończyć się dla nas prawdziwym bólem głowy. Musimy być niezwykle uważni!

A może zamiast kupować nowy dom lepiej pomyśleć o rozbudowie? Ta wydała nam się niesamowicie inspirująca: Nowy-stary dom.

Kupiliście kiedyś nieruchomość i popełniliście błąd, przed którym chcecie przestrzec innych? Podzielcie się Waszymi historiami w komentarzach!

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu