Salon i sypialnia w jednym? Jasne, że można! | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Salon i sypialnia w jednym? Jasne, że można!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Loft w Łodzi Eklektyczny salon od I Home Studio Barbara Godawska Eklektyczny
Loading admin actions …

Coraz częściej porzucamy tradycyjny podział pomieszczeń w domu na rzecz otwartej strefy, która sprawdza się szczególnie dobrze w mniejszych mieszkaniach, w których każdy centymetr jest na wagę złota. Najczęściej łączona jest kuchnia z salonem, niekiedy dochodzi do tego również jadalnia. Możemy w łatwy sposób określić granicę strefy dziennej i nocnej, jednak idąc o krok dalej, czy możliwe jest połączenie salonu z sypialnią? 

Niektórzy z nas zapewne pamiętają małe mieszkania, w których salon wieczorem przemieniał się w sypialnie, a wystarczyło tylko rozłożyć tapczan. Obecnie możemy połączyć te dwa pokoje w jedno pomieszczenie w bardziej wyszukany sposób, który nie tylko pozwoli spełnić podstawowe funkcje obu, ale też będzie stanowić piękną aranżację wnętrza. Oczywiście każdy przypadek jest wyjątkowy i nie zawsze możemy sobie pozwolić na antresolę, czy zasłony, ale z pewnością każdy, kto boryka się z problemem połączenia salonu i sypialni, znajdzie odpowiednią inspirację. 

Zasłony

Najprostszym sposobem na oddzielenie strefy dziennej, czyli salonu od strefy nocnej, czyli sypialni (lub jak w tym wypadku samego łóżka) jest oddzielenie ich od siebie zasłonami, które mogą stanowić wspaniały dodatek dekoracyjny. Jeśli chcemy szybko ukryć bałagan panujący na łóżku, którego rano nie zaścieliliśmy, a właśnie niespodziewanie odwiedzają nas goście, to zasłony szybko nam pomogą w tym kamuflażu. Możemy je samodzielnie zamontować – wystarczy, że przytwierdzimy listwę przy suficie, dzięki której będziemy mogli przesuwać zasłony w jedną i drugą stronę. Do tego wystarczy dobór odpowiednich zasłon lub samego materiału, jeśli chcemy samodzielnie wykonać całość pracy i pozostaje nam już wyłącznie ich zawieszenie. Zasłony nie powinny być zbyt ciężkie ze względu na delikatną listwę, w kwestii kolorów mamy zupełną dowolność, czy będą to jednobarwne zasłony podkreślające całość aranżacji, czy znaczący dodatek dekoracyjny, który urzeka mnogością wzorów i kolorów. 

Przestrzeń dwupoziomowa

42 m,Stare miasto, Krk Nowoczesna sypialnia od dziurdziaprojekt Nowoczesny
dziurdziaprojekt

42 m,Stare miasto, Krk

dziurdziaprojekt

W wysokich pomieszczeniach w których chcemy połączyć sypialnię z salonem najprostszym a zarazem efektownym rozwiązaniem jest antresola. Chyba każdy z nas w dzieciństwie marzył o własnej podniebnej przestrzeni, którą możemy wydzielić z parteru, ale nie stanowi ona osobnej kondygnacji. Pod antresolą możemy mieć klasycznie urządzony salon, tak naprawdę stylistyka nie gra większej roli – raczej to, jak zagospodarujemy przestrzeń pod antresolą. Możemy tam ustawić sofę, szafę, stół – tak, jakby był to tradycyjny salon. Takie rozwiązanie średnio sprawdza się, gdy mamy większą ilość domowników, chyba, że jest to antresola nad biurem domowym lub łóżko piętrowe w pokoju dziecięcym, ale jeśli mieszkamy sami lub z partnerem i mamy mało miejsca, ale mieszkanie jest dość wysokie (zazwyczaj idealną przestrzeń znajdziemy w starych kamienicach), to możemy się pokusić o takie rozwiązanie.

Wspaniałe jednopokojowe mieszkanie, w którym wszystko pasuje!

Posiadanie małego mieszkania zmusza do kreatywnego myślenia w kwestii odpowiedniego zagospodarowania dostępnej przestrzeni. Ten projekt aranżacji wnętrza o 55 metrach kwadratowych został wykonany przez i home studio barbara godawska. W jednym pomieszczeniu został połączony salon z kuchnią, jadalnią, garderobą i sypialnią, która znajduje się za zasłoną mającą na celu oddzielenie strefy dziennej od nocnej. W tym projekcie połączone zostały ze sobą w prosty sposób pomieszczenia funkcyjne, których rozdzielenie ściankami mogłoby znacząco zmniejszyć dostępną przestrzeń. Jako, że całość została urządzona w odcieniach bieli, szarości i czerni, wnętrze wygląda ponadczasowo i jednocześnie nowocześnie. Wykorzystywanie loftów i przerabianie ich na pomieszczenia mieszkalne staje się coraz bardziej popularne – nie da się zaprzeczyć, że takie wnętrza mają swój wyjątkowy, surowy klimat. 

Otwarta przestrzeń

W większych przestrzeniach możemy sobie pozwolić na prostą otwartą strefę łączącą salon i sypialnię w jedno pomieszczenie. Nie mogą one na siebie nachodzić, ponieważ nie byłoby to wygodne w użytkowaniu, dlatego ważne jest, żeby było dużo wolnej przestrzeni w pomieszczeniu, które ma stanowić salon i sypialnię w jednym. Urządzanie mieszkania z otwartą strefą dzienną staje się coraz popularniejsze, a więcej inspiracji dla takiej aranżacji znajdziecie w tym artykule: Jak perfekcyjnie urządzić otwartą strefę dzienną?

Łącząc ze sobą salon z sypialnią, jak też tworząc jedną ogromną otwartą przestrzeń musimy wziąć pod uwagę potrzeby mieszkańców. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się, jeśli mieszkamy w więcej osób niż dwie, ponieważ będziemy wtedy ograniczać swoją swobodę i osobistą przestrzeń, którą jednak chcielibyśmy zachować w pewnym wymiarze nawet w domu.

Drzwi pomiędzy

od homify Eklektyczny

Zazwyczaj w tradycyjnie urządzonym mieszkaniu pomiędzy salonem a sypialnią znajduje się ściana, jednak możemy też oddzielić te pomieszczenia od siebie drzwiami – mogą to być zwykłe drzwi dwuskrzydłowe, a mogą też suwane, czy przypominające harmonijkę. Duże drzwi będą stanowić naturalną przegrodę pomiędzy salonem i sypialnią, ale jako że są to drzwi, a nie ściana, której nie możemy ruszyć – będzie to jedna przestrzeń lub dwa osobne pomieszczenia o innych funkcjach, jeśli tylko tego będziemy chcieli. 

Zamiast drzwi możemy też zamontować zasłony, które będą oddzielać salon od sypialni – jest to lepsze rozwiązanie dla małych wnętrz.

Które rozwiązanie podoba się Wam najbardziej?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu