Jak urządzić pokój dla niemowlaka? 6 praktycznych wskazówek

Martyna Wieczorek Martyna Wieczorek
WNĘTRZA - zdjęcia z realizacji ILLUMISTUDIO Skandynawski pokój dziecięcy
Loading admin actions …

Dziewięć miesięcy to dosyć długo i wielu rodziców nie może się wręcz doczekać momentu, kiedy w ich domu zamieszka nowy członek rodziny. To radosne oczekiwanie to wyjątkowy czas, który warto wykorzystać, by przygotować się na wszystkie zmiany, wiążące się z posiadaniem małego dziecka. A jednym z najprzyjemniejszych zadań, które stoją przed przyszłymi rodzicami, jest urządzenie dla noworodka jego pierwszego, dziecinnego pokoju. 

Urządzenie pokoju niemowlęcego warto rozciągnąć w czasie tak, by nie było ani zbyt męczące ani obciążające finansowo. Dzięki temu możemy też lepiej przemyśleć rozplanowanie przestrzeni, a odświeżone wnętrze – dokładnie wywietrzyć, zanim zamieszka w nim bobas. Wybór zabawek, kolorów i dekoracji do pokoju dla niemowlaka to ekscytujące przeżycie, jednak dzisiejsi rodzice stoją także przed wieloma wyborami i dylematami. W sklepach dziecięcych można znaleźć mnóstwo mebli i gadżetów, wszystkie wydają się niezbędne, uroczo wyglądają ale też, niestety, dużo kosztują. W związku z tym, zwłaszcza przy pierwszym dziecku, rodzicom ciężko jest zdecydować na co warto zwrócić szczególną uwagę, co będzie ważne, a co zbędne i zupełnie nieprzydatne.  Dziś w homify postaramy się rozwiać niektóre z tych wątpliwości!

​Razem czy osobno?

Pierwsza decyzja odnośnie urządzania pokoju dla niemowlaka to wybór między kącikiem dla dziecka w sypialni rodziców, a umieszczeniem bobasa w samodzielnym pokoju dziecięcym. Wiele zależy tu od tego jakim wnętrzem dysponujecie – jeżeli w domu nie ma bowiem żadnego, wolnego pomieszczenia wybór staje się dość oczywisty. Drugą ważną kwestią jest to, jaki model rodzicielstwa bardziej Wam odpowiada i w jaki sposób pragniecie rozpocząć wychowywanie Waszego dziecka. Obecność niemowlaka w sypialni z pewnością zmieni relacje małżeńskie, ale pozwoli też zacieśnić więź z dzieckiem. Z drugiej strony dziecko może często płakać i budzić się w nocy, co w przypadku wspólnej sypialni będzie przeszkadzać w śnie obojga rodziców. Z całą pewnością jest to więc decyzja, którą warto poważnie przemyśleć.

​Kolorystyka

POKÓJ DZIECIĘCY ILLUMISTUDIO Skandynawski pokój dziecięcy
ILLUMISTUDIO

POKÓJ DZIECIĘCY

ILLUMISTUDIO

Choć otoczenie dziecka jest bardzo kolorowe – intensywne barwy mają zabawki, ubranka czy pościel – najpraktyczniejszym i najkorzystniejszym wyborem kolorystycznym ścian i mebli w pokoju niemowlęcym jest kolor biały i zbliżone do niego jasne odcienie pastelowe. Po pierwsze, kolory te tworzą neutralne tło, do którego pasować będą wszystkie, nawet najbardziej fantazyjne, barwy i wzory akcesoriów i dodatków dziecięcych. Po drugie zaś, jasne, spokojne barwy działają wyciszająco i relaksująco tworząc atmosferę bezpieczeństwa i ciszy, tak bardzo potrzebną w pokoju małego dziecka. Wreszcie po trzecie jasne kolory ścian i mebli najłatwiej będzie w przyszłości przemalować i dopasować do nowych warunków, wraz ze zmieniającym się wiekiem i potrzebami dziecka.

​Łóżeczko i przewijak

Najważniejszymi meblami w pokoju nowonarodzonego dziecka będą łóżeczko i przewijak. Wybierając pierwsze z nich koniecznie zwróćcie uwagę czy posiada ono opcję regulowania wysokości, dzięki temu – w miarę wzrostu dziecka – będziecie mogli stopniowo obniżać wysokość łóżeczka. Mebel ten najlepiej jest postawić przy ścianie przeciwległej do wejścia, ale nie na linii drzwi. Właśnie w takim położeniu dziecko będzie się czuło najbardziej bezpiecznie i komfortowo. Równie istotnym i często używanym sprzętem w pokoju niemowlęcia jest przewijak. Jego wysokość powinna zmieścić się w granicach 85-95 cm tak, by korzystający z niego rodzic nie musiał się za bardzo schylać. Najlepiej też wybrać model przewijaka połączony z szufladami. Dzięki temu wszystkie potrzebne środki pielęgnacyjne i czyste ubrania będą znajdowały się zawsze pod ręką.

​Komoda i miejsca do przechowywania

Kolejnym istotnym meblem w pokoju niemowlęcym jest komoda i inne meble do przechowywania. Powinny być ona na tyle pojemne, by pomieścić pościel, poszewki, pampersy, a także powiększającą się stale garderobę rosnącego bobasa. Komoda powinna też znajdować się jak najbliżej przewijaka lub stanowić jego integralną część. Warto również zainwestować w dodatkowe miejsca do przechowywania jak np. specjalny pojemnik do ustawienia pod łóżeczkiem, inne ciekawe propozycje można znaleźć np. w ofercie firmy Zuzu Design.

Oświetlenie

Mieszkanie w stylu New England Studio Inaczej Klasyczny pokój dziecięcy
Studio Inaczej

Mieszkanie w stylu New England

Studio Inaczej

Choć dobrze, by pokój niemowlęcy był pełen naturalnego, słonecznego blasku pamiętajmy też, że noworodki nie przepadają za ostrym i mocnym światłem. Pamiętajmy, że niemowlęta nie widzą zbyt dobrze, ich zmysł wzroku dojdzie do perfekcji dopiero za jakiś czas. Właśnie dlatego, nagły błysk światła może je przestraszyć i sprawić, że będą czuły się niekomfortowo. Zadbajcie więc o to, by w pokoju, w którym będzie przebywało dziecko, zamontować rolety lub żaluzje, dzięki którym będziecie mogli kontrolować dopływ światła. Pomogą też one stworzyć przyciemniony nastrój w czasie popołudniowych drzemek.

​Komfort dziecka i rodzica

Kupując meble dla noworodka, zwracamy uwagę czy będą one bezpieczne i wygodne dla dziecka, rzadko kiedy natomiast myślimy o tym, czy będą one komfortowe także dla nas. Tymczasem – dopóki dziecko nie nauczy się raczkować – nie warto zamartwiać się kwestiami zabezpieczanie mebli i lepiej jest wprowadzić kilka rozwiązań, które ułatwią korzystanie z pokoju noworodka także rodzicom. Przede wszystkim zainwestujmy w wygodny fotel dla mamy, w którym będzie ona mogła karmić piersią i utulić malucha do snu. Obok fotela warto też ustawić niewielki stolik na coś do picia, książkę czy telefon.

Jeżeli szukasz inspirujących pomysłów na wystrój pokoju dziecięcego polecamy Katalog Inspiracji: Przestrzenie jak z bajki – 5 pomysłów na dziecięce pokoje 

O czym Waszym zdaniem należy pamiętać w czasie urządzania pokoju dla noworodka?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu