homify 360°: nowoczesny dom w Gorzowie Wielkopolskim | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

homify 360°: nowoczesny dom w Gorzowie Wielkopolskim

Martyna Wieczorek Martyna Wieczorek
Dom w Gorzowie Nowoczesne domy od STRUKTURA Łukasz Lewandowski Nowoczesny
Loading admin actions …

Mocny, minimalistyczny styl cieszy się w Polsce coraz większą popularnością nie tylko w budownictwie miejskim i przemysłowym, ale także wśród inwestorów domów jednorodzinnych. Także architekci chętnie podążają za nowoczesnymi trendami i poszukują form domów mieszkalnych, które będą współgrały ze współczesną technologią, designem i estetyką. Kluczową rolę w takich projektach odgrywa również funkcjonalność i energooszczędność budynku.

Dziś w serii homify 360° wybierzemy się do domu w Gorzowie Wielkopolskim – projektu  architekta Łukasza Lewandowskiego ze studio STRUKTURA – który jest doskonałym przykładem i kwintesencją współczesnego budownictwa użytkowego. Od projektu, przez użyte materiały, po wykończenie wnętrz - wszystko powstało tu zarówno z myślą o środowisku, jak i komforcie życia mieszkańców budynku.

​Elegancka bryła

Zwiedzanie gorzowskiego domu zacznijmy od przyjrzenia się jego geometrycznej fasadzie. Kształt zwartej bryły to jeden z głównych fundamentów budownictwa energooszczędnego – potrzeba wtedy mniej energii do ogrzania budynku i jednocześnie zmniejsza się ryzyko powstawania miejsc, prze które mogłaby się ona wydostawać. Forma ta nie oznacza jednak zupełnej rezygnacji z rozbudowy domu. W nowoczesnych projektach te rozwiązania są również obecne, ale przybierają bardziej uproszczone, wręcz zgeometryzowane kształty. Autorzy projektu ze zdjęcia, dzięki połączeniu dwóch sześciennych kubatur wygospodarowali miejsce na przestronny, przeszklony taras.

​Materiały

Modernistyczny wygląd fasady gorzowskie domu wyróżnia nie tylko kształt bryły, ale również materiały, z których została ona zbudowana. Dominuje tutaj surowy beton w kolorach bieli i szarości, elementy stalowe i drewno poddane nowoczesnej obróbce. Charakterystyczną cechą tego projektu są także duże przeszklenia, które otwierają dom na otoczenie i zapewniają wnętrzom duży dopływ dziennego światła. Jeśli chciałbyś zobaczyć więcej projektów utrzymanych w podobnym klimacie, polecamy zajrzeć także do Katalogu Inspiracji: Trendy: domyz betonowymi elementami 

Wnętrza – część dzienna

Przejdźmy teraz do obejrzenia wnętrz prezentowanego dziś domu z Gorzowa Wielkopolskiego. Zostały one zaprojektowane przez właścicielkę- Martę Sobieszek. Całość powierzchni użytkowej tego budynku wynosi 145m². Na parterze usytuowano otwartą część dzienną z kuchnią typu wyspa, jadalnią i salonem znajdującymi się w jednej, wspólnej przestrzeni. Łączenie pomieszczeń ma też niezwykle korzystny wpływ na energooszczędność tego typu projektów. W domach z wieloma zamkniętymi przestrzeniami i podziałami wyraźniejsze staje się zróżnicowanie temperatur, przez co powstaje ryzyko przegrzewania nasłonecznionej strefy południowej przy jednoczesnej konieczności dogrzewania strefy północnej.

​Podniebne schody

Część prywatna gorzowskiego domu znajduje się na jego pierwszym piętrze. Do sypialni prowadzą – znajdujące się vis a vis kuchni – drewniane schody. Ciekawym zabiegiem jest montaż stopni schodów bezpośrednio w strukturze ściany tak, że można odnieść wrażenie, jakby unosiły się one w powietrzu. Koniecznie zobacz też inne niebanalne i oryginalne projekty schodów autorstwa profesjonalistów homify.

​Sypialnia z aneksem kąpielowym

Znajdująca się na pierwszym piętrze sypialnia to projekt bardzo oryginalny. Wszystko dlatego, że architekci zdecydowali się nie oddzielać od siebie przestrzeni kąpielowej i sypialnej. To pozornie kontrowersyjne rozwiązanie, jest w rzeczywistości coraz bardziej popularne, głównie dlatego, że pozwala parom na spędzanie ze sobą czasu podczas rutynowych czynności pielęgnacyjnych. Ponadto obły i elegancki kształt wanny, stanowi dla sypialni niepowtarzalną dekorację i zarazem podkreśla jej intymną atmosferę. W sypialni gorzowskie domu dodatkowym atutem jest usytuowanie wanny tak, że przed osobą kąpiącą się roztacza się wspaniały widok na otaczającą dom przyrodę.

​Ogród

Ostatnim miejscem, które zobaczymy, jest rozległy ogród prezentowanego dziś, gorzowskiego domu. Ogrody otaczające nowoczesne domy jednorodzinne, podobnie jak ich elewacje, charakteryzuje prostota i minimalizm. Zdecydowanie łatwiej, jest bowiem zadbać o zwykły trawnik i usadzone w zgrabnych rabatkach krzewy. Ponadto w prezentowanym budynku, i wielu jemu podobnych, otoczenie ma duży wpływ także na wnętrze domu. Wszystko dzięki dużym, szklanym powierzchnią, które niejako zapraszają ogród do środka. Właśnie dlatego strefa zielona powinna być dopasowana stylistycznie do wyglądu domu i jego wnętrza. Warto również zwrócić uwagę na widoczny na zdjęciu, niewielki taras. Jego zrównanie z poziomem trawy, to także sposób na podkreślenie łączności między wnętrzem i otoczeniem domu.

Jak podoba Wam się ten projekt?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu