Jak zaprojektować ogród bezpieczny dla dzieci? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak zaprojektować ogród bezpieczny dla dzieci?

Wirginia Nieckarz Wirginia Nieckarz
Nowoczesny ogród od Schönberg. Pflanzdesign Nowoczesny
Loading admin actions …

Kto z nas nie lubił w dzieciństwie beztrosko bawić się w ogrodzie, gdzie godziny mijały jak w oka mgnieniu? Ogród stwarza dzieciom pole do wyszalenia się, gonienia się bez obawy o strącenie cennego wazonu czy lampki, głośne śmiechy, krzyki i piski, które we wnętrzach domu mogą przeszkadzać innym domownikom. Jeśli tylko macie tyle szczęścia, że posiadacie kawałek ziemi przeznaczonej na ogród, to organizując w nim specjalną przestrzeń dla najmłodszego pokolenia wyświadczycie ogromną przysługę sobie i swoim pociechom. Warto wziąć to pod uwagę już na etapie projektowania ogrodu i dostosować jego przestrzeń odpowiednio do upodobań, wieku, a także temperamentu dzieci. Najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie we władanie dzieci wyznaczonego fragmentu zielonej przestrzeni, który stanie się ich królestwem i pozwoli na spędzanie czasu zgodnie z ich zainteresowaniami. Jakkolwiek zdecydujemy się urządzić ogród to najważniejsze jest to, by było to miejsce bezpieczne dla najmłodszych. Zobaczcie sami, na co trzeba zwrócić uwagę biorąc pod uwagę dobro jego najmniejszych użytkowników.

Plac zabaw

Climbing Frame for Smaller Garden Nowoczesny ogród od Selwood Products Ltd Nowoczesny
Selwood Products Ltd

Climbing Frame for Smaller Garden

Selwood Products Ltd

Nie jest tajemnicą, że dzieciaki uwielbiają place zabaw, dlatego jeśli tylko mamy wystarczająco miejsca w ogrodzie, to możemy wydzielić specjalną jego część na stworzenie ogrodowego placu zabaw. W zależności od liczby pociech, ich wieku i zainteresowań można wyposażyć go w przeróżne sprzęty, do których należą m.in.: piaskownica, huśtawki, zjeżdżalnie, ścianki i konstrukcje do wspinania, hamaki, fort lub domek do zabawy. Wokół każdego obiektu należy pozostawić wolną przestrzeń od roślin i wystających, twardych elementów. W przypadku nieruchomych sprzętów (np. piaskownica, fort) taka strefa bezpieczeństwa powinna wynosić minimalnie 1 metr, natomiast wokół ruchomych urządzeń (np. huśtawka) musi one wynosić minimalnie 2 metry od najbardziej wysuniętego punktu, tj. 2 metry od zasięgu huśtawki i 2 metry od najdalej wysuniętej krawędzi ślizgu zjeżdżalni. Jeśli postawicie w ogrodzie złożone urządzenia, np. tory przeszkód czy fort,  to w zależności od ich wysokości zmienia się zasięg strefy bezpieczeństwa, i tak dla obiektów o wysokości do 1,5 metra strefa wynosi 2 metry, a w przypadku wyższych obiektów strefa wynosi 4 metry. 

Jeśli zdecydujemy się na pojedyncze sprzęty to śmiało można je ustawić na trawie, jeśli jednak naszym celem będzie stworzenie placu zabaw składającego się z kilku różnych urządzeń to wówczas warto rozważyć inwestycję w nawierzchnię amortyzującą upadki. Zaopatrując się we wspomniane urządzenia w sklepie należy sprawdzić ich certyfikaty, które zapewniają o wykorzystaniu materiałów i elementów bezpiecznych dla zdrowia dzieci.

Zbiorniki wodne

Posiadając małe dzieci warto odłożyć na później budowę stawu lub oczka wodnego, a zamiast tego zdecydować się na urozmaicenie ogrodu za pomocą nietypowej fontanny, źródła wypływającego z kamienia czy zdroju przyściennego. Jeśli jednak nie chcemy rezygnować z wodnego zbiornika lub już go posiadamy, a jego głębokość jest większa niż 0,5 metra, to wówczas warto go odpowiednio zabezpieczyć, ponieważ może być on niebezpieczny dla bawiących się pociech. Najlepszym sposobem jest rozciągnięcie nad taflą wody siatki i przymocowanie jej do brzegu za pomocą długich haków wbitych w ziemię. Taka konstrukcja zapobiegnie wpadnięciu któregoś z dzieci do wody, powstrzyma rozbrykane psy przed skokami do zbiornika a koty przed polowaniem na ryby. Nie zaleca się natomiast otaczania stawu lub oczka wodnego rozciągniętą siatką lub płotkiem, bowiem nie tylko ich skuteczność jest wątpliwa, ale także dodatkowo mogą one być postrzegane w oczach dzieci jako przeszkody, które zechcą pokonać.

Ogrodzenie

Kratka ogrodowa PCV Klasyczny ogród od Ogrodzenia PCV Klasyczny
Ogrodzenia PCV

Kratka ogrodowa PCV

Ogrodzenia PCV

Aby zapewnić bezpieczeństwo pociechom trzeba zadbać o właściwe ogrodzenie. Powinno ono być szczelne, a furtka czy brama wjazdowa zamknięte tak, by dziecko nie mogło samodzielnie opuścić terenu posesji. Nie powinno się zakładać, że dzieci nie zechcą wyjść poza teren domu i ogrodu, nigdy nie wiadomo co im przyjdzie do głowy, dlatego trzeba im to po prostu całkowicie uniemożliwić. Nie zaleca się także montowania ogrodzenia zakończonego ostrymi prętami czy drutem kolczastym, bo mimo wszystko dzieciaki lubią od czasu do czasu się wspinać na przeszkody, a posiadając takie niebezpieczne ogrodzenie możemy sprawić, że ich wspinanie zakończy się przykrym wypadkiem.

Powyższa aranżacja przedstawia ogrodzenie firmy Reklama & Ogrodzenia Radosław Sycz.

Koszenie trawy

Nie powinno się kosić trawy w pobliżu bawiącego się dziecka, ponieważ pośród trawy ciężko spostrzec kamienie i inne przedmioty, które odskakując wskutek koszenia mogą skaleczyć malucha. Sama kosiarka zawsze powinna być zabezpieczone i schowana w miejscu, do którego dziecko nie ma dostępu. To samo dotyczy wszelkich środków ochrony roślin oraz nawozów, które należy trzymać na wysokich półkach, których nie sięgnie dziecko. Nie zaleca się także przelewać substancji chemicznych do pustych butelek po sokach i wodzie, może to zmylić dziecko i sprawić, że w momencie pragnienia będzie ono chciało po nie sięgnąć.

Meble ogrodowe

Ogród to nie tylko raj dla dzieci, ale także dla ich rodziców. Wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się pora grillowania, opalania, wieczornych koktajli na tarasie i spotkań towarzyskich na świeżym powietrzu. Nie może więc zabraknąć wygodnych mebli ogrodowych pozwalających na ucztowanie i odpoczywanie na zewnątrz domu. Posiadając małe dzieci warto wybrać takie meble, które będą w miarę bezpieczne. Meble o opływowych kształtach, nieposiadające szklanych elementów powinny zdać egzamin. Innym rozwiązaniem jest oddzielenie sfery dorosłych od sfery dzieci uniemożliwiając im bieganie i szaleńczą zabawę w pobliżu bardziej niebezpiecznych mebli i urządzeń (np. grilla).

Oświetlenie

Podczas wieczornych spotkań ze znajomymi w ogrodzie, grillowaniu i relaksie na tarasie, nasze dzieci często zostają z nami na świeżym powietrzu do późnych godzin bawiąc się ze swoimi rówieśnikami,nawet gdy już się ściemni. Zabawa w chowanego po zmroku nabiera zupełnie nowego charakteru! W takim wypadku należy zadbać o to, by oświetlenie ogrodowe wraz z całą instalacją elektryczną były szczególnie bezpiecznie, starannie wykonane i zapewniały odpowiednią ilość światła naszym pociechom. Przy wyborze opraw do niżej położonych lamp trzeba wziąć pod uwagę fakt, że dzieci są odkrywcami i przypadkowo bądź też nie – mogą dotknąć żarówek. Aby uniknąć ewentualnego poparzenia najlepiej wybrać źródła LED lub świetlówki kompaktowe, które cechuje zdecydowanie niższa temperatura podczas pracy.

Jeśli szukacie inspiracji na ogród dla dzieci to koniecznie zajrzyjcie do Katalogu Inspiracji Najlepsze pomysły na ogród przyjazny dzieciom.

Macie jakieś inne sposoby by zapewnić swoim pociechom bezpieczeństwo w ogrodzie?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu