Jak wybrać lodówkę idealną? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak wybrać lodówkę idealną?

Wirginia Nieckarz Wirginia Nieckarz
Marynarskie marzenia Nowoczesna kuchnia od conceptjoana Nowoczesny
Loading admin actions …

Od studenckich mieszkań po rodzinne domy, wypełnione po brzegi żywnością lub świecące niemalże pustką – lodówki są bez wątpienia sercem każdej kuchni, do którego udają się na ratunek wygłodniali domownicy. Jest to zdecydowanie jeden z podstawowych sprzętów, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie życia na dłuższą metę, bez niej musielibyśmy na bieżąco, codziennie kupować produkty spożywcze, żywność szybko by się psuła a my tracilibyśmy mnóstwo czasu na częste zakupy. Zakup lodówki to inwestycja na lata, dlatego istotne jest by go dokładnie przemyśleć, przyjrzeć się bliżej jej parametrom i odpowiednio dopasować do potrzeb mieszkańców tak, by spełniała ich oczekiwania. Kupno właściwej lodówki wcale nie należy do najłatwiejszych zadań, dzisiejsi producenci wręcz prześcigają się w nieustannym doskonaleniu nowych funkcji lodówek, oferując tym samym swoim klientom szeroki wybór sprzętów coraz lepiej dopasowanych do ich potrzeb i wymagań. Wybierając lodówkę trzeba obowiązkowo wziąć pod uwagę jej parametry techniczne, w szczególności jej klasę energetyczną i klimatyczną, pojemność, liczbę agregatów i termostatów, poziom hałasu, zdolność zamrażania, wyposażenie oraz dodatkowe funkcje.

Określenie swoich potrzeb

Dobrze wybrany sprzęt do domu powinien spełniać konkretne potrzeby użytkowników. Podczas wyboru lodówki należy wziąć pod uwagę liczbę osób, które będą z niej korzystały i ich przyzwyczajenia. Często ludzie popełniają błąd wybierając za duże lodówki, co wiąże się nieraz z większymi opłatami za prąd. Ogólnie zakłada się, że jej pojemność powinna wynosić średnio 120 litrów na osobę, przy czym w przypadku osób, które lubią gromadzić większe zapasy żywności, będzie potrzebna pojemniejsza lodówka. Jeśli domownicy w tygodniu stołują się poza domem, a wspólne posiłki jedzą w domu tylko podczas weekendów, wówczas duża lodówka nie będzie im potrzebna.

Pomiar dostępnego miejsca

Jednym z popularnych dylematów przy zakupie lodówki jest jej umiejscowienie, czy ma być ona wolnostojąca czy chcemy ją zabudować i sprawić, że będzie ona niemalże niewidoczna w kuchni. Większa część osób decyduje się na lodówki wolnostojące ponieważ są one z reguły tańsze i bardziej mobilne. Z kolei te w zabudowie prezentują się bardziej estetycznie i można je łatwiej dopasować do wnętrza wymarzonej kuchni. Poza ustaleniem potrzeb mieszkańców, ważne jest zatem także dokładne pomierzenie wolnej przestrzeni przeznaczonej na lodówkę:  jej wysokości, szerokości i głębokości, pamiętając o tym, że potrzebne jest również dodatkowe miejsce na swobodne otwieranie drzwi lodówki.

Piękną aranżację ze zdjęcia wykonała Pracownia Architektoniczna MGN.

Z zamrażarką czy bez

Kolejną kwestią wartą przemyślenia jest zamrażalnik – trzeba się określić, czy zależy nam na dużym zamrażalniku, małym czy w ogóle go nie potrzebujemy. Lodówka, inaczej zwana chłodziarką, jest urządzeniem jednodrzwiowym posiadającym z reguły mały zamrażalnik. Z kolei chłodziarko-zamrażalka posiada dwoje drzwi (modele te zwane są side by side), a jej wymiar jest sporo większy od zwykłej lodówki. Jedna z jej komor pełni funkcję chłodziarki, w której temperatura wynosi od +3°C do +7°C, druga natomiast jest zamrażarką, gdzie temperatura waha się od –18°C do –20°C. Przy doborze lodówki można wybrać model posiadający mniejszą zamrażarkę i większą chłodziarkę lub odwrotnie, gdzie w przypadku dużych zamrażarek zwykle są one ulokowane w dolnej komorze lodówki, a małe zamrażarki w górnej. W ofercie rynkowej można także znaleźć trzydrzwiowe modele lodówko-zamrażarki, które posiadają dodatkową komorę zerową zwaną komorą świeżości. Panuje w niej temperatura od +0,5°C do +3°C, a wilgotność wynosi 50–90%, co stwarza optymalne warunki do dłuższego przechowywania żywności.

Półki i pojemniki

od homify Nowoczesny

Wyposażenie lodówki jest równie ważne jak pozostałe jej parametry, to właśnie ono powinno być w dużej mierze dopasowane do potrzeb i przyzwyczajeń domowników. Oglądając i porównując w sklepach różne lodówki dobrze jest zwrócić uwagę na jej wyposażenie, tj. rodzaje półek, jakie posiada, czy są one szklane, plastikowe czy żeberkowe, czy posiada specjalne półki na np. butelki, czy można je regulować, czy lodówka posiada szuflady i inne oddzielne pojemniki, czy można je wyciągać w razie potrzeby, jakie półki znajdują się na drzwiach lodówki itp. Niektóre modele wyposażone są w dodatkowe specjalistyczne komory przeznaczone do długoterminowego przechowywania produktów, w których zwykle panuje określony poziom wilgoci i niższa temperatura.

Klasa energetyczna

Nowoczesna kuchnia od homify Nowoczesny

Klasa efektywności energetycznej informuje o ilości zużytej energii w ciągu roku przez dany sprzęt w porównaniu ze standardowym urządzeniem, którego zużycie energii jest określone przepisami. Obowiązująca klasyfikacja rozpoczyna się na A+++ a kończy na G. Każdy rodzaj urządzenia posiada minimalny poziom efektywności, w przypadku chłodziarek i chłodziarko-zamrażarek jest to klasa energetyczna C. W dzisiejszych czasach zaleca się klientom wybór droższych urządzeń o wyższej klasie energetycznej ze względów ekologicznych i ekonomicznych. Najnowsze modele lodówek o wysokiej klasie pozwalają na zaoszczędzenie pieniędzy dzięki niższym rachunkom za prąd.

Powłoka antybakteryjna

Zanim zdecydujemy się na konkretny model lodówki warto również zweryfikować ze sprzedawcą, czy posiada ona powłokę antybakteryjną, która umożliwia przechowywanie produktów żywnościowych w higienicznych warunkach. Działanie powłoki opiera się na właściwościach srebra, które odpowiada za niszczenie drobnoustrojów. Producenci w niektórych modelach pokrywają wnętrze i drzwi lodówki substancją posiadającą właściwości srebra, dzięki czemu działa ona bakteriobójczo. Z pewnością rozważyć powinny ją osoby dbające o zdrowie lub rodzice małych dzieci, ponieważ właściwości antybakteryjnej powłoki hamują proces przenoszenia się bakterii z wnętrza lodówki na żywność

Dodatkowe funkcje

Marynarskie marzenia Nowoczesna kuchnia od conceptjoana Nowoczesny
conceptjoana

Marynarskie marzenia

conceptjoana

Poniżej opiszemy kilka dodatkowych funkcji, jakie posiadają niektóre modele lodówek, a które mogą okazać się dla was nadzwyczaj praktyczne:

System No Frost – zapobiega osadzaniu się szronu wewnątrz lodówki za pomocą redukcji panującej w niej wilgotności. System ten minimalizuje nieprzyjemne zapachy.

System delikatnego zamykania drzwi, czyli Soft System/SoftClose – umożliwia powolne i delikatne zamknięcie drzwi lodówki nawet przy dużym obciążeniu.

System Antyfinger Print – system chroniący obudowę przed zostawianiem niezbyt estetycznych śladów po palcach. Niezwykle przydatny w przypadku urządzeń w kolorze stalowym lub ze stali szlachetnej, gdzie owe ślady są trudne do usunięcia.

System Multi-Airflow – zapewnia niewymuszony obieg powietrza, dzięki któremu temperatura we wnętrzu lodówki jest wyrównana, a zimne powietrze równomiernie opływa wszystkie jej części.

Funkcja szybkiego zamrażania – umożliwia szybkie zamrożenie świeżej żywności, przez co nie traci ona swoich wartości odżywczych.

Funkcja wakacyjna – pozwala bez konieczności wyłączania zasilania na zmniejszenie zużycia prądu podczas dłuższej nieobecności.

Tryb automatyczne odszraniania w komorze chłodzącej – polega on na skraplaniu szronu i wyparowywaniu wody ze środka lodówki, dzięki czemu nie ma konieczności ręcznego rozmrażania chłodziarki.

Kostkarka – zwykle opcja dostępna w lodówkach dwudrzwiowych, pozwala na łatwe uzyskiwanie lodu. Może ona być wewnętrzna – wówczas jest automatyczna i posiada możliwość podłączenia do bieżącej wody lub posiadająca pojemnik na wodę, lub zewnętrzna – posiada dystrybutor wody połączony do sieci i pozwala na nieustanne cieszenie się lodem i schłodzoną wodą bez otwierania zamrażarki. Innym sposobem jest foremka z pojemnikiem na wodę.

Koniecznie sprawdźcie także 7 najciekawszych lodówek do Twojej kuchni.

Na co zwracacie uwagę przy wyborze lodówki?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu