Zadbaj o rośliny doniczkowe zimą - a te Ci się odwdzięczą! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3648:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Zadbaj o rośliny doniczkowe zimą – a te Ci się odwdzięczą!

Wirginia Nieckarz Wirginia Nieckarz
Nowoczesny salon od auge architetti Nowoczesny
Loading admin actions …

Podczas okresu jesienno-zimowego kondycja zdobiących wnętrza naszych domów roślin często ulega pogorszeniu. Jest to czas, gdy z powodu coraz krótszych i często zachmurzonych dni do wnętrz domów dociera coraz mniej światła, przez co rośliny pokojowe marnieją, ich nowe pędy są wiotkie, cienkie, wyblakłe i pozbawione liści. Choć takie warunki sprzyjają przechodzeniu roślin w zimowy odpoczynek, to jednak temperatura wnętrz domów, która zwykle osiąga ponad 20°C, w połączeniu z dość suchym powietrzem, uniemożliwiają im to. Aby pomóc roślinom przetrwać w dobrej kondycji ten niekorzystny dla nich czas, należy im zapewnić jak najbardziej korzystne warunki. Pamiętajmy: kwiaty nie tylko pięknie zdobią wnętrza naszych domów, ale także poprawiają nasze samopoczucie. Poniżej opiszemy najważniejsze kwestie, o których trzeba pamiętać podczas tych chłodnych miesięcy i podpowiemy wam, jak możecie zadbać o waszych ulubieńców.

Wilgotność powietrza

Pierwszym ważnym krokiem jest zadbanie o odpowiednią wilgotność powietrza. W sezonie grzewczym we wnętrzach domów i mieszkań jest zwykle sucho, wilgotność powietrza jest bardzo niska, a tym samym nieodpowiednia dla roślin. W celu jej podwyższenia można np. postawić w pokoju elektryczne nawilżacze powietrza, zawieszać na grzejnikach ozdobne pojemniczki z wodą a nawet kłaść na nich wilgotne ręczniki. Zaleca się także ustawienie kilka doniczek z roślinami obok siebie. Doniczki można ustawić na podstawkach wypełnionych wodą i małymi kamykami, które pomagają dłużej zachować wilgotność. a parująca woda podniesie wilgotność powietrza w pobliżu roślin. Wodę w podstawce można także postawić obok roślin.

W przypadku wielu rodzajów roślin można jest spryskiwać wodą. Spryskiwanie roślin zraszaczem i ich mycie pozwala na obniżenie ich temperatury, usunięcie kurzu z ich liści oraz zwiększenie wilgotności powietrza. Nie należy jednak zraszać roślin wystawionych na działanie promieni słonecznych, bo wówczas każda kropla wody będzie działała jak soczewka i przyczyni się do powstawania nieładnych plam na liściach.

Odpowiednia temperatura

od homify

W miesiącach jesienno-zimowych należy obniżyć temperaturę powietrza we wnętrzach, w których znajdują się rośliny, co pozwoli wyrównać niedobór światła naturalnego. Jest to o tyle utrudnione w mieszkaniach, że zalecany poziom temperatury dla roślin byłby z pewnością niekomfortowy dla mieszkańców. Biorąc pod uwagę te czynniki, najlepszym wyjściem jest przeniesienie roślin do chłodniejszych pomieszczeń, np. na klatkę schodową, do garażu itp. Nie każdy jednak posiada takie chłodniejsze miejsce i nie każdy chce wynosić tak piękną ozdobę mieszkania, która cieszy nasze oczy swoim widokiem. W tym wypadku można rośliny postawić na parapetach i blisko tych okien, obok których nie znajdują się grzejniki, są to miejsca, w których powinno być najchłodniej. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, to trzeba mieć na uwadze, że w momencie gdy będziemy chcieli wywietrzyć całe mieszkanie musimy rośliny przestawić w głąb pokoju, bowiem mroźne powietrze dochodzące z otwartych okien może okazać się szkodliwe dla roślin.

Właściwe nawadnianie

Pokojowe rośliny zamknięte w czterech ścianach nie mają szans na deszcz, dlatego w naszym obowiązku leży ich regularne nawadnianie. Podczas tych dwóch najzimniejszych pór roku zapotrzebowanie roślin na wodę jest zmniejszone i to właśnie wtedy nadmiar wody może im bardziej zaszkodzić niż jej niedobór. Mając to na uwadze należy ograniczyć ich podlewanie, które powinno sprowadzać się głównie do zapobiegania ich uschnięcia. Rośliny powinno się nawadniać średnio raz na dwa tygodnie, wtedy gdy ich ziemia jest sucha. Możemy sprawdzić jej wilgotność zanurzając w ziemi palec na głębokość ok. 1,5 centymetra, jeśli nie będziemy wyczuwali żadnej wilgoci to jest to znak, że należy roślinę podlać. Im w niższej temperaturze je trzymamy, tym rzadziej trzeba je podlewać.

Światło naturalne

Śródziemnomorski salon od homify Śródziemnomorski

Wszystkie rośliny bez względu na rodzaj, potrzebują światła – choć oczywiście jedne rośliny bardziej niż inne. Podczas krótkich jesienno-zimowych dni do pomieszczeń wpada o wiele mniejsza ilość światła, która niejednokrotnie jest niewystarczająca dla roślin doniczkowych. Niedobór światła wydłuża międzywęźla, powoduje opadanie liści a nawet zamieranie rośliny. Najbardziej odczuwają go rośliny o jasnych i pstrych liściach, barwne odmiany czasem tracą swoje wzorki lub plamki. Aby zagwarantować roślinom możliwie jak najwięcej światła trzeba wybrać takie miejsce na ich lokalizację, które będzie najdłużej oświetlone – zwykle jest to okolica okna. Trzeba jednak przy tym uważać na to, by nie były one wyeksponowane na bezpośrednie silne promienie słoneczne, bo to mogłoby doprowadzić do spalenia się liści biednych roślinek.

Jako, iż najlepiej oświetlone są pokoje posiadające okna od strony południowo-wschodniej, zaleca się ustawianie roślin właśnie w tych pokojach. Takich okien należy nie zasłaniać w ciągu dnia zasłonami, firankami czy roletami. Jeśli nie mamy możliwości zagwarantować im światła naturalnego, to trzeba zadbać o sztuczne oświetlenie, i wówczas także ustawić kwiaty np. w pobliżu często zaświecanej lampy. Najlepsze są lampy rtęciowe, sodowe i fluoroscencyjne.

Odkurzanie

Śródziemnomorski salon od homify Śródziemnomorski

Dostęp światła w przypadku roślin ogranicza także osadzający się na ich liściach kurz, dlatego ważne jest by pamiętać o jego usuwaniu. W przypadku roślin o dużych gabarytach i ciężkich można usuwać kurz za pomocą miękkiej i wilgotnej ściereczki czy gąbki. Z kolei te rośliny, które można łatwo przenieść do łazienki, możemy oczyścić letnim prysznicem. Jeśli posiadacie rośliny, których liście są owłosione lub pokryte meszkiem (np. begonie lub fiołki afrykańskie), to wtedy możecie je odkurzyć używając w tym celu pędzelka lub delikatnej i miękkiej szczoteczki.

Oczyszczanie roślin

Rośliny będą prezentować się znacznie korzystniej jeśli będziemy regularnie usuwać ich zwiędłe liście, łodygi iprzekwitnięte kwiaty. W przeciwnym wypadku roślina będzie traciła energię na dostarczanie substancji odżywczych do obumarłych części oraz będzie wyglądała mniej estetycznie i świeżo.

Nawożenie

Kitchen in beige Śródziemnomorska kuchnia od Drob Design Śródziemnomorski
Drob Design

Kitchen in beige

Drob Design

Każda z roślin doniczkowych, niezależnie czy trzymana jest w domu czy na zewnątrz, potrzebuje regularnego nawożenia, ponieważ nie mają one dostępu do substancji odżywczych zawartych w glebie. Dzięki odpowiedniemu nawożeniu zapewnimy należyte odżywienie roślin. Zaleca się aby rośliny pokojowe raz lub dwa razy w miesiącu podlewać wodą w rozpuszczonym nawozem, sprawi to, że będą one przez ten okres ładnie wyglądały i prawidłowo się rozwijały. Nawożenie należy także dopasować do zapotrzebowania pokarmowego poszczególnych uprawianych gatunków.

Możecie także poczytać o naturalnych sposobach nawożenia kwiatów. Jednym z nich jest wykorzystywanie fusów  z porannej kawy czy herbaty, które wymieszane z dużą ilością wody sprawią, że rośliny będą zdrowe i bardziej bujne. Inną naturalną mieszanką są pokruszone i zalane wodą skorupki po jajkach, będące świetnym źródłem azotu i węglanu wapnia. Do podlewania roślin możecie używać pozostałej wody po zagotowaniu ziemniaków (lub innych warzyw), która wzbogaci ziemię w skrobię i wartościowe mikroelementy. Jedynym warunkiem jest to, by woda nie była wcześniej solona.

Poziom ziemi

Brent Verdigris Plant Pot od Rowen & Wren Rustykalny
Rowen & Wren

Brent Verdigris Plant Pot

Rowen & Wren

Co jakiś czas zaleca się sprawdzenie czy poziom ziemi w doniczkach nie maleje. Jeśli zauważymy, że się on zmniejszył, to wówczas należy dosypać do doniczki dobrej jakości ziemi lub przesadzić całą roślinę do nowej ziemi (najlepiej także do większej doniczki). Dzięki temu wspomożemy rozwój rośliny, ponieważ jej system korzeniowy będzie mógł się swobodnie rozrastać.

Zobaczcie także 7 świetnych pomysłów na ogród we wnętrzach!

A jak Wy pielęgnujecie swoje roślinki zimą?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu