​7 niezbędnych elementów studenckiego mieszkania

Martyna Wieczorek Martyna Wieczorek
Poduszki, felt stories felt stories Nowoczesny salon
Loading admin actions …

Jesteś studentem i mieszkasz w maleńkiej kawalerce? A może mieszkasz z przyjaciółmi i wynajmujesz tylko jeden pokój? Przeprowadziłeś do mieszkania, w którym w ogóle nie ma mebli? Albo jeszcze gorzej – meble są, ale zupełnie niepraktyczne lub takie, które pamiętają jeszcze czasy komunistyczne. Okres studiów to dla wielu osób pierwszy raz kiedy opuszczają rodzinne gniazdo, by zamieszkać w pojedynkę. Podpowiadamy jakie meble wybrać, które rozwiązania są najpraktyczniejsze i jak sprawić, by wystrój wynajmowanego mieszkania nabrał bardziej osobistego charakteru.

Problemem wielu studenckich mieszkań jest fakt, że niektórzy właściciele nie zgadzają się na wprowadzanie w nich żadnych radykalnych zmian. Dlatego też niejednokrotnie najemcy stoją przed ogromnym dylematem – co zrobić, aby było ładnie, przytulnie i co najważniejsze – aby czuć się jak u siebie bez konieczności przeprowadzania remontu? Jak urządzić funkcjonalne i nowoczesne studenckie wnętrze bez wydawania fortuny? Dziś w homify niezbędne elementy mieszkania dla studentów i wiele cennych rad!

​Szafa i miejsca do przechowywania

homify Minimalistyczny salon

W aranżacji mieszkania studenckiego największym wyzwaniem jest wybór szafy i mebli do przechowywania. Na małej przestrzeni student musi pomieścić wiele rzeczy: ubrania, buty, książki, kosmetyki i wiele innych. Szafa zaś zajmuje najwięcej miejsca i zazwyczaj jest duża i ciężka. Jeżeli w Twoim mieszkaniu w ogóle nie ma szafy możesz zdecydować się na tzw. otwartą garderobę i rozwiesić ubrania na podłużnym wieszaku. Jeśli zaś szafa jest już obecna, postaraj się maksymalnie wykorzystać jej wnętrze i upchać na półkach jak najwięcej rzeczy. Poza szafą warto zainwestować w dodatkowe miejsca do przechowywania, które pomogą w organizacji wnętrza i utrzymywaniu porządku. Na rynku do­stęp­nych jest mnó­stwo róż­nych pro­duk­tów do tego przeznaczonych, które będą nie­za­stą­pio­ne w wy­naj­mo­wa­nym po­ko­ju czy miesz­ka­niu.

​Łóżko = sofa

Miejsce jakie przypada studentowi w wynajmowanym mieszkaniu jest zazwyczaj bardzo ograniczone. Bez znaczenia, czy jest to kawalerka czy tylko pokój rzadko który student może pochwalić się dużym metrażem. W związku z tym o wiele praktyczniejszym rozwiązaniem od tradycyjnego łóżka będzie rozkładana sofa. Mebel ten pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca w czasie dnia, a spać można na niej równie wygodnie, co na materacu. Podczas imprez wystarczy aby posadzić na niej kilku gości, a w razie odwiedzin zmieszczą się na niej dwie osoby. Wybierając sofę zwróć uwagę czy posiada ona pojemnik na pościel – będziesz mógł schować tam nie tylko kołdry  i poduszki, ale też koce czy zapasowe poszewki. Warto też wybrać wersalkę w ciemnym kolorze lub przykryć ją pledem, który zabezpieczy mebel przed zabrudzeniami.

​Biurko = stół

Studenckie życie oprócz rozrywek w dużej mierze opiera się jednak na nauce. Przed sesją i kolokwiami najprawdopodobniej będziesz spędzał wiele godzin nad książkami, dlatego w mieszkaniu studenckim, czy też wynajętym pokoju bez wątpienia musi znaleźć się miejsce na biurko. Ciekawe rozwiązanie – projektu architektów z pracowni ZAWICKA-ID - zaprezentowano na zdjęciu powyżej. W maleńkiej przestrzeni wydzielono tu zamykane miejsce do pracy i nauki, gdzie bez wątpienia łatwiej się skupić i odciąć od reszty mieszkańców. Innym pomysłem, szczególnie jeżeli wynajmujesz pokój, może być kupno zwykłego, prostego stołu i używanie go w roli biurka. Przyda się, gdy rodzina przyjedzie z wizytą, zrobisz małą imprezę lub zaprosisz kogoś na kolację.

Książki i pomoce naukowe

Każdy student tonie w notatkach, kserach i podręcznikach. Aby zawczasu ustrzec się przed bałaganem i zagubioną pracą semestralną, zadbaj aby w mieszkaniu znalazło się odpowiednie miejsce na przechowywanie pomocy naukowych. Najlepiej sprawdzi się klasyczny regał na książki z dodatkowymi przegródkami i szufladami, gdzie będziesz mógł przechowywać zeszyty i notatki. Innym rozwiązaniem są tablice korkowe i plansze naukowe. Można na nich poprzypinać kolorowe kartki, które ułatwiają zapamiętywanie i naukę.

​Kolorowe dodatki

Aby wprowadzić do wynajmowanego mieszkania indywidualny charakter, zainwestuj w kolorowe tekstylia i dodatki! Poszewki w ciekawe wzory, wszelkie rodzaju firanki, zasłony, kapy na łóżko, to niedrogie sposoby, aby szybko odmienić wygląd mieszkania. Mieszkasz w pokoju z brzydką, starą wykładziną? Upewnij się, czy nie kryję się pod nią piękny parkiet. Pomysłów i inspiracji na wystrój możesz szukać też w second handach, na targach staroci lub na modnych wśród studentów imprezach swap party, czyli spotkaniach, na których uczestnicy wymieniają się używanymi przedmiotami i meblami.

​Dekoracje ścian

Klasycznym elementem każdego pokoju studenckiego są ozdoby ścian. Od plakatów, przez zdjęcia i obrazki, po notatki i wzory naukowe – studenci bardzo chętnie zdobią otaczające ich powierzchnie, starając się nadać im niepowtarzalny, indywidualny styl. To najłatwiejszy i najbezpieczniejszy sposób na dekorowanie wynajmowanego mieszkania. Więcej inspiracji w temacie zdobienia i dekorowania ścian znajdziesz w Katalogu Inspiracji: 7 pomysłów na to, jak ozdobić nudne ściany

​Kuchnia – miejsce spotkań

Kuchnia w mieszkaniu studenckim jest albo maleńkim aneksem, który stanowi część wspólnego salonu albo jedynym pomieszczeniem, gdzie spotykają się wszyscy lokatorzy. Szczególnie w tym drugim przypadku kuchnia staje się miejscem, gdzie spędza się dużo czasu, dlatego warto zadbać by była wygodna nie tylko podczas gotowania, ale także podczas odwiedzin gości. Można na przykład kupić składane krzesła, które będzie można ustawić w kuchni, gdy przebywa w niej więcej osób. Lub – jeśli projekt na to pozwala – zamienić jeden z blatów w bar i ustawić przy nim wysokie stołki do siedzenia.

Urządzasz małe mieszkanie? Więcej inspiracji i porad w tym temacie znajdziesz w: 7 problemów, które znają tylko właściciele małych mieszkań- i jak je rozwiązać!

Co sądzicie o naszej liście? Dodalibyście coś do niej?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu