Jak urządzić niepowtarzalny dom? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak urządzić niepowtarzalny dom?

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Rustykalna łazienka od Andrea Rossini Architetto Rustykalny
Loading admin actions …

Każdy z nas podczas urządzania własnego domu, czy też mieszkania, chciałby oprócz zjawiskowej aranżacji, czuć się w nim dobrze, komfortowo i przede wszystkim – jak we własnym domu. To jest właśnie to miejsce, gdzie możemy ustawić zdjęcia najbliższych na półkach, gdzie kolekcjonujemy pieczołowicie zbierane pamiątki z podróży i podkreślamy nasz smak estetyczny. Cała aranżacja, wszystkie jej aspekty powinny być wyrazem naszego upodobania i charakteru, co oczywiście nie oznacza, że nie możemy zbudować podstawy aranżacji z neutralnych elementów. Wtedy możemy dodać ekscentryczne, czy eklektyczne dekoracje, które podkreślą nasze estetyczne zamiłowania. Już od przekroczenia progu nasi goście będą wiedzieć, że ten dom jest naszym domem! Właśnie takie podejście gwarantuje nam stworzenie przytulnego wnętrza, w którym będziemy czuć się bezpiecznie i komfortowo. Otoczeni przedmiotami, które mają dla nas znaczenie i jesteśmy z nimi emocjonalnie związani stworzy wyjątkową atmosferę i za każdym razem, gdy wrócimy z pracy, poczujemy klimat naszej prywatnej oazy.

Salon

Pokój dzienny jest pomieszczeniem, które pełni specjalną funkcję w każdym domu. Właśnie w nim odpoczywamy, jak również spotykamy się ze znajomymi i dalszą rodziną. Wieczorami, po dniu pracy możemy usiąść z całą rodziną i wreszcie spędzić trochę czasu razem. Przestrzeń musi być jednocześnie wygodna i dopasowana do naszych potrzeb, jak też reprezentatywna. Jeśli chcemy pokazać osobisty charakter wnętrza powinniśmy sięgnąć po wyjątkowe meble i dekoracje zrobione własnoręcznie. Meble mogą pochodzić z naszego poprzedniego domu, wiązać się z naszą przeszłością – lub podkreślać zamiłowanie do antyków, czy egzotycznych perełek sztuki rzemieślniczej! W ten sposób będą stanowić ciekawy obiekt do którego wystarczy dodać nieco naszego pierwiastka. Jak? Zawsze możemy ustawić zdjęcia nas i pozostałych domowników, które upamiętniają piękne i emocjonalne chwile. Oprócz tego wszystko, co wykonaliśmy własnoręcznie, wszelkie dekoracje i małe dzieła sztuki, powinny się znaleźć w salonie – to jest odpowiednie miejsce na ich zaprezentowanie i pochwalenie się nimi. 

Sypialnia

Sesja projektu Patryka Kowalskiego Minimalistyczna sypialnia od Ayuko Studio Minimalistyczny
Ayuko Studio

Sesja projektu Patryka Kowalskiego

Ayuko Studio

W sypialni chcemy się czuć swobodnie, wygodnie i komfortowo. Jest to miejsce odpoczynku i ładowania baterii na następny dzień, a jednocześnie stanowi przestrzeń w której możemy pokazać swoje osobiste zamiłowania estetyczne bardziej niż w przypadku innych pomieszczeń. Możemy otoczyć się wszystkim tym, co sprawia, że czujemy się dobrze i bezpiecznie. Inaczej będzie to wyglądać w przypadku pokoju dziecięcego oraz nastoletniego, w których dziecko nie tylko odpoczywa, ale też uczy się i tak naprawdę spędza tam całkiem sporo czasu. Jest to wtedy pomieszczenie o wielu funkcjach i najlepiej gdybyśmy podkreślili pasję dziecka.

W przypadku współdzielonej sypialni często trzeba zgodzić się na pewien kompromis, ale przede wszystkim można podkreślić relacje łączącą parę, np. upiększając ściany zdjęciami ze ślubu, tak jak zostało to zaprezentowane w projekcie ayuko studio.

Domowe biuro

Jeśli pracujemy w domu, to w naszym prywatnym biurze będziemy spędzać całkiem sporo czasu. Chcąc stworzyć przytulniejszą atmosferę i zmienić charakter wnętrza z surowego na bardziej indywidualny, wystarczy, że dodamy kilka pamiątek, zdjęć rodziny i przyjaciół oraz otoczymy się przedmiotami związanymi z naszym hobby. Nie zapominajmy jednak o tym, że jest to miejsce w którym pracujemy, a nie odpoczywamy, więc oprócz kilku dekoracji, nie powinniśmy przesadzać – moglibyśmy poczuć się zbyt komfortowo i wtedy z naszej pracy nic by nie wyszło! Zastosowanie jasnych, najlepiej neutralnych kolorów w połączeniu z dekoracjami z którymi jesteśmy emocjonalnie związani i które dodają nam energii, powinno stworzyć odpowiednią przestrzeń do pracy, a przy tym podkreślić indywidualność miejsca.

Łazienka

Łazienka jest miejscem w którym ciężko jest podkreślić indywidualny charakter ze względu na wysoką wilgotność powietrza, która uniemożliwia dodanie niektórych dekoracji. Jednak pomimo tego, nie powinniśmy stronić od upiększenia wnętrza w odpowiednim dla nas stylu. Już sam wybór aranżacji podkreśla nasze preferencje – wystarczy kilka dodatków, może to być rzeźba statku, żywe kwiaty w doniczkach albo obrazy (odporne na wilgoć), aby wnętrze nabrało właściwego wyrazu i z neutralnego stało się bardziej przytulne.

Kuchnia

Kuchnia, czyli serce każdego domu i królestwo miłośników gotowania. Właśnie tutaj pieczołowicie przygotowywane są potrawy dla całej rodziny, pieczone ciasta i tutaj też odbywają się najlepsze spotkania ze znajomymi – zadbanie o indywidualny charakter kuchni i podkreślenie osobistego wyrazu zaczyna się już w momencie w którym wybieramy meble i sprzęt. Ergonomiczne ustawienie powinno odpowiadać naszym potrzebom, tak samo jak jakoś i ilość sprzętu. Decydując się na dany kolor ścian od razu tworzymy miejsce o określonym klimacie, czy będzie to energetyczna przestrzeń w żywych barwach, czy stonowana kuchnia w stylu angielskim, gdzie króluje biel. Tak naprawdę to za sprawą dodatków i dekoracji dodajemy osobistego charakteru naszej kuchni. Mogą to być suszone zioła, warkocze czosnku, a może włoskie akcesoria do gotowania, które podkreślą nasze zamiłowanie do śródziemnomorskiej kuchni – wszystko to, co znajduje się w kuchni, sprawi, że będzie ona bardziej indywidualna z tego powodu, że są to przedmioty, których używamy, a niekoniecznie używałby ich ktoś inny. 

Ogród

Miłośnicy ogrodnictwa samodzielnie planują i pielęgnują ogród, który naturalnie tworzy indywidualną przestrzeń podkreślającą ich zamiłowanie do kwiatów, roślin, egzotycznych gatunków i… spędzania czasu na łonie natury. Może to być bardziej tradycyjny ogród, a może to być kilka kwiatów dodanych przed domem, które sami zasadzimy lub dostaniemy od ważnej dla nas osoby. Przez to będą nosić ważny dla nas emocjonalny ładunek! Jeśli nie chcemy bawić się w ogrodnictwo i wystarczy nam podstawowa pielęgnacja ogrodu, ale chcielibyśmy w pewien sposób podkreślić jego indywidualny, osobisty charakter, to możemy dodać kilka ozdób, takich jak rzeźby ogrodowe, lampiony, meble ogrodowe. W przypadku tych ostatnich, możemy je wykonać samodzielnie z palet drewnianych – może to być ławka, stolik, a nawet huśtawka!

Więcej pomysłów na meble z palet oraz propozycje wykonania można znaleźć w tym artykule: Najlepsze pomysły na meble z palet!

Czy dodalibyście coś jeszcze do tych pomysłów?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu