​homify 360°: dom aatrialny z okolic Opola | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

​homify 360°: dom aatrialny z okolic Opola

Martyna Wieczorek Martyna Wieczorek
Garaż od KWK Promes
Loading admin actions …

Dom aatrialny, który obejrzymy dziś wspólnie z serią homify 360°, to jeden z najbardziej wybitnych i podziwianych w kraju i za granicą przykładów polskiej architektury. Mowa tu o znajdującym się w okolicach Opola domu, obsypanym mnóstwem nagród, domu jednorodzinnym zaprojektowanym przez Roberta Koniecznego i zespół architektów z katowickiej pracowni Robert Konieczny- KWK Promes.

Charakterystyczną cechą znanego od starożytności domu atrialnego była konstrukcja, w której życie toczyło się wokół centralnie zlokalizowanego dziedzińca budynku. Tworząc prezentowany obiekt, architekt zaproponował projekt opierający się niejako na założeniach odwrotnych do tej koncepcji. W klasycznym domu atrialnym wejście do budynku i jego najważniejsze okna otwarte są na dziedziniec. Projekt katowickiego biura odwraca ten podział - do domu wchodzi się i wjeżdża od środka, bezpośrednio na dziedziniec, za pomocą zagłębionego w ziemi podjazdu znajdującego się pod budynkiem. Dom aatrialny jest więc zamknięty od środka, a otwarty na zewnątrz. Tym samym powstał zupełnie nowy typ domu jednorodzinnego.

Dom aatrialny: Teren i lokalizacja

Prezentowany dziś dom powstał na otwartym, prawie niezabudowanym terenie, znajdującym się na podmiejskich obrzeżach Opola. Teren działki, na której stoi dom aatrialny, wynosi 10 057 m2. Sama działka umiejscowiona jest pod lasem, dzięki czemu mieszkańcy budynku mogą liczyć na piękne widoki i spokojną, relaksującą atmosferę. Zabudowa w sąsiedztwie to głównie ’domy kostki” – relikwie z lat 70 – i inne, niewyróżniające się ani stylem ani architekturą typowe, nieciekawe realizacje z ostatniego dziesięciolecia.

​Nagrody i wyróżnienia

Projekt domu aatrialnego autorstwa Roberta Koniecznego zdobył wiele nagród i wyróżnień, zarówno w kraju jak i za granicą. W 2006 roku został wybrany na Dom Roku przez portal World Architecture News, a rok później zdobył Grand Prix i nagrodę specjalną Związku Architektów Rosyjskich w Konkursie Architektów „Leonardo 2007” w Mińsku. W 2008 roku międzynarodowe jury Museum of Architecture and Design w Chicago zaliczyło dom aatrialny do najlepszych budynków świata, a w roku 2012 zdobył on nagrodę Polityki dla najlepszego budynku w Polsce. Po tych sukcesach głośno zrobiło się o architektach z okolic Śląska, a owocem tego boom'u są po dziś dzień powstające projekty i realizacje.

Dom aatrialny i jego podziemny wjazd

Piękna działka pod lasem – na której stoi prezentowany dom – posiadała jedną kłopotliwą i trudną do ominięcia wadę: dojazd od strony południowo-zachodniej. W związku z tym łatwo było o stworzenie kolizji komunikacyjnej między drogą prowadząca do budynku a ogrodem. Dlatego właśnie wjazd został umieszczony od spodu domu. To rozwiązanie umożliwiło stworzenie wewnętrznego atrium z mieszczącym się w nim podjazdem. Projekt sprawił także, że od zewnątrz nie można dostać się do ogrodu inaczej jak tylko przechodząc przez atrium i wnętrze domu.

​Dom otwarty na zewnątrz

Dzięki temu oryginalnemu zabiegowi architektonicznemu udało się uzyskać nowy model przestrzenny domu, który stanowi dokładną odwrotność klasycznego budynku atrialnego. Projekt ten bardziej przypomina współczesne, szklane biurowce niż dom jednorodzinny. Otwarty na zewnątrz, zamknięty od środka, budynek ten cechuje prosta, surowa architektura, solidne materiały i stylowe wykończenie. Ponadto jego lekki, neutralny kształt nie wybija się ponad linię pobliskiego lasu i współgra z otoczeniem.

​Tarasy

Drzwi główne i wejście umiejscowiono na wewnętrznym dziedzińcu, co umożliwiło otoczenie domu aatrialnego tarasem i otworzenie go na wszystkie możliwe strony. Rozwiązanie takie jest praktycznie niemożliwe w domu o typowym, tradycyjnym projekcie, ponieważ dużą cześć elewacji zajmują zwykle wejście, podjazd i garaż.

Neomodernistyczne elementy

Budynek, który dziś odwiedzamy, prócz licznych nowatorskich rozwiązań, posiada też wiele cech charakterystycznych dla stylu neomodernistycznego w architekturze – cechuje go minimalizm i prostota bryły. Dużą część projektu stanowią szerokie przeszklenia, otwierające wnętrze domu na otoczenie i łączące go z ogrodem. Dom ten -o powierzchni użytkowej  526 m² – stanowi idealny przykład piękna i elegancji w nowoczesnym wydaniu.

Wnętrza

Wnętrza tego domu są w dużej mierze zdefiniowane przez jego architekturę zewnętrzną. Podłogi i ściany stanowią płynne przedłużenie elementów zewnętrznych, zwłaszcza pod względem użytych kolorów i materiałów. Meble i sprzęty sprowadzone są w tych aranżacjach do absolutnego minimum, ale wszystkie wyróżnia wyśmienita jakość i niesamowicie nowoczesny design.

​Dom aatrialny i jego materiały

Taki sposób kształtowania struktury budynku nie tylko zdefiniował projekt wnętrz, ale także rodzaj użytych w nim mdateriałów. Króluje tu przede wszystkim surowy i monumentalny beton architektoniczny. Zarówno od zewnątrz jak i wewnątrz to właśnie beton stanowi podstawę tego projektu. Towarzyszą mu elementy wykonane z ciemnego drewna, metal i wszędobylskie szkło. Podjazd i mury oporowe, na których stoi budynek, wykonane są z kolei z kostki granitowej.

Więcej nowoczesnych realizacji utrzymanych w podobnym stylu znajdziesz w Katalogach Inspiracji:

homify 360°: dom bez schodów we Wrocławiu

homify 360°: dom w samym środku lasu pod Warszawą

Co sądzicie o projekcie domu aatrialnego?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu