Dom energooszczędny – jak go zbudować? 6 praktycznych wskazówek

Martyna Wieczorek Martyna Wieczorek
DOM JEDNORODZINNY LUS_1 PL.architekci Nowoczesny salon
Loading admin actions …

Co charakteryzuje dom energooszczędny? Tania ciepła woda, gorące kaloryfery i niskie rachunki za prąd i gaz.  Coraz więcej osób marzy o domu, w którym nawet najsroższa zima nie opróżni naszego konta. Ideę ekologicznych i tanich w eksploatacji budynków mieszkalnych wspiera także Unia Europejska. Zgodnie z prawem  unijnym już od 2020 r. wszystkie nowobudowane domy będą musiały być zaprojektowane tak, by wykorzystywać energię ze źródeł odnawialnych i być stosunkowo tanie do ogrzania. 

I choć koszt budowy takiej nieruchomości jest nieco wyższy od budowy domu tradycyjnego, eksperci przekonują, że warto dołożyć przy budowie, by później sporo zaoszczędzić. Wydatek większy o około 10-15% ma zwrócić się z nawiązką już w ciągu pierwszych 10 lat. Tym bardziej, że ceny energii będą wciąż rosły!

Z punktu widzenia kosztów budowy i eksploatacji najlepszym wyborem jest dom parterowy z funkcjonalnym poddaszem i płaskim dachem, zaprojektowany na planie kwadratu lub niezbyt wydłużonego prostokąta. Z domów o takim kształcie ciepło uchodzi najwolniej. O czym jeszcze należy pamiętać planując budowę domu energooszczędnego? Zapraszamy do lektury!

​Działka i układ budynku

Aby przyszłe rachunki za prąd i gaz nie pochłonęły większości domowego budżetu, należy pomyśleć o energooszczędnych rozwiązaniach już na etapie wyboru działki i pierwszych prac projektowych. Przede wszystkim pamiętajmy, że strona północna ma znacznie mniejszy dostęp do światła słonecznego niż strona południowa. Koniecznie należy wziąć to pod uwagę planując rozkład pokoi w ten sposób, by kuchnia i pomieszczenia dzienne znajdowały się od cieplejszej i jaśniejszej strony południowej. Wybierając działkę, warto zatem udać się na miejsce i dokonać wstępnego rozplanowania. Zdarza się też, że działki atrakcyjne cenowo okazują się niekorzystne pod względem optymalnego i energooszczędnego położenia domu.

​Bryła i wielkość domu

Dom w Czarnowie k/Konstancina ANONIMOWI ARCHITEKCI Skandynawskie domy
ANONIMOWI ARCHITEKCI

Dom w Czarnowie k/Konstancina

ANONIMOWI ARCHITEKCI

Kolejnym, ważnym czynnikiem, wpływającym na koszty eksploatacji budynku jest jego kształt i wielkość. Dom energooszczędny to przede wszystkim dom niewielki. Rezygnacja z dużej przestrzeni jest najprostszym sposobem na dom tani w budowie i utrzymaniu. Jeżeli zaś chodzi o formę, to należy w projekcie dążyć do jak najprostszej, zwartej konstrukcji przypominającej bryłę zbliżoną kształtem do sześcianu. Każda wnęka, kąt czy załamanie ściany oznaczają bowiem dodatkowe straty ciepła. Z tego względu lepiej też unikać wymyślnej konstrukcji dachu. Jest ona znacznie trudniejsza w izolacji niż dach prosty i płaski.

Balkony i tarasy

House on the Rocks mode:lina™
mode:lina™

House on the Rocks

mode:lina™

W domach energooszczędnych unika się balkonów, szczególnie takich, których płyta jest połączona ze stropem budynku. W takim rozwiązaniu płyta balkonu jest zazwyczaj nieocieplona, w związku z czym straty ciepła są tak duże, jak w przypadku braku ocieplenia kilku metrów kwadratowych ściany zewnętrznej domu. Dlatego jeżeli już dom musi mieć balkon czy taras lepiej, aby był on dostawiony na własnej, niezależnej konstrukcji tak, by ściana domu mogła zostać w całości zaizolowana.

​Materiały budowlane akumulujące ciepło

Bardzo istotna jest możliwość akumulacji słonecznego ciepła przez energooszczędny dom. Zależy ona głównie od materiałów, z których budynek jest wykonany. W przeciwnym razie, po zachodzie słońca lub nawet w pochmurny dzień w domu natychmiast robi się zimno i nieprzyjemnie. W domach murowanych takimi akumulatorami ciepła są ściany, podłoga i strop. Kluczową rolę odgrywa tu ściana wewnętrzna, znajdująca się naprzeciwko okien wychodzących na południe. Warto zadbać więc o to, by była ona wykonana z materiałów dobrze akumulujących ciepło, jak cegła pełna, beton czy kamień naturalny. Ta zasada tyczy się także domów drewnianych i szkieletowych. Gdy promienie słońca przestaną bezpośrednio wnikać do wnętrza budynku, właśnie ta ściana będzie emitować zmagazynowane wcześniej ciepło. Aby zwiększyć jej zdolność do pochłaniania promieniowania można także pomalować ją na ciemny kolor, jednak pozostałe powierzchnie powinny być jak najjaśniejsze, aby odbijały i rozpraszały światło.

​Otwarte wnętrza

DOM JEDNORODZINNY LUS_1 PL.architekci Nowoczesny salon
PL.architekci

DOM JEDNORODZINNY LUS_1

PL.architekci

W domach z wieloma zamkniętymi przestrzeniami i podziałami wyraźniejsze staje się zróżnicowanie temperatury, przez co powstaje ryzyko przegrzewania nasłonecznionej strefy południowej przy jednoczesnej konieczności dogrzewania strefy północnej. Dla zapewnienia komfortu cieplnego można wówczas zastosować wentylatory wymuszające przepływ powietrza między obiema strefami lub zrezygnować ze zbędnych podziałów przestrzeni i postawić na modne, otwarte wnętrza.

​Okna i drzwi

Chcąc zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło, trzeba najpierw zminimalizować jego straty. A ciepło jest tracone głównie przez przegrody zewnętrzne domu: okna i drzwi. Okna nie powinny być zatem zbyt duże, zwłaszcza jeżeli mają gorsze parametry termiczne i izolacyjne. Tam, gdzie to możliwe, wskazane jest stosowanie okien nieotwieranych, które są szczelniejsze i mają mniejszą powierzchnię ram w stosunku do rozmiarów przeszklenia. Pamiętajmy bowiem, że to ramy, nie szyby są głównym źródłem nieszczelności okien. Jeżeli mimo wszystko zależy nam na posiadaniu dużych okien warto wybrać te wykonane z nowoczesnych, energooszczędnych materiałów. Zainwestujmy w okna, które w zależności od usytuowania budynku względem światła sprzyjają pozyskiwaniu energii lub zapobiegają jej stratom.

Zapraszamy także do obejrzenia interesujących i nowatorskich projektów domów energooszczędnych z serii homify 360°:

homify 360°: dom z certyfikatem energooszczędności

homify 360°: ekologiczny dom w Hessen

homify 360°: energooszczędny dom z drewna

Jak ważna jest dla Was energooszczędność domu?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu