Nowoczesny styl zakopiański na przykładzie domu w Burowie | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Nowoczesny styl zakopiański na przykładzie domu w Burowie

Martyna Wieczorek Martyna Wieczorek
Dom w Burowie Wiejskie domy od WIZJA Wiejski
Loading admin actions …

Czy tradycyjną małopolską architekturę da się połączyć z nowoczesnymi materiałami i minimalizmem? Tego niełatwego zadania podjął się architekt Stanisław Deńko z krakowskiego biura projektowego Wizja tworząc dom w Burowie, w gminie Zabierzów, do którego wybierzemy się dziś z serią homify 360°. Bryłę domu ukształtowano na wzór tradycyjnej, drewnianej chaty, która miała idealnie wkomponować się w obszar otaczającego ją Parku Jurajskiego. W związku z tym całość elewacji pokryto profilowanymi listwami ze świerka syberyjskiego, choć w rzeczywistości konstrukcja domu jest murowana.

Naturalne i tradycyjne drewno dla kontrastu zestawiono z nowoczesnymi materiałami jak beton, szkło czy metal. Przedstawiamy zupełnie nowe oblicze tradycyjnej zakopiańskiej chaty!

​Styl zakopiański

Dom w Burowie Wiejskie domy od WIZJA Wiejski
WIZJA

Dom w Burowie

WIZJA

Dom w Burowie stanowi autorską interpretację tradycyjnego stylu zakopiańskiego, który jest charakterystyczny dla rejonów małopolski. Architekt podjął się próby dialogu z tradycyjną drewnianą architekturą i przetłumaczenia jej na język współczesny. Udało mu się uniknąć efektu pastiszu i budynek ten posiada formę współczesnej, modernistycznej bryły. Jej forma z wysokim dachem, poprzez swoje proporcje i kształt nasuwa skojarzenia z dawnym typem budownictwa, a cała koncepcja sprowadza się do uproszczenia formy regionalnej i doprowadzenia jej do pewnego rodzaju syntezy z praktyczną i nowoczesną architekturą. Pomysł ten został doceniony i w 2010 roku zdobył pierwszą nagrodę w konkursie im. Stanisława Witkiewicza – znanego prekursora stylu zakopiańskiego – za najlepszą realizację w kategorii architektura mieszkalna.

​Wymagająca działka

Dom w Burowie Wiejskie domy od WIZJA Wiejski
WIZJA

Dom w Burowie

WIZJA

Działka, na której stoi dom w podkrakowskim Burowie to malowniczy teren położony na stoku łagodnego wzgórza w otoczeniu Jurajskiego Parku Narodowego. Jednak zagospodarowanie tej posesji przysporzyło architektom sporo problemów, wynikających z warunków zabudowy oraz ochrony naturalnego krajobrazu. Po pierwsze powierzchnia zabudowy była ograniczona do 20% całkowitej powierzchni stosunkowo niewielkiej działki. Po drugie dozwolone były tylko wykopy lub nasypy nieprzekraczające 1 metra wysokości czy głębokości, co dodatkowo utrudniało pochyłe ukształtowanie terenu. Po trzecie plan miejscowy narzucał dwuspadowy dach o dziewięciometrowej kalenicy i określony kąt nachylenia połaci. Architektowi udało się jednak spełnić wszystkie te wymagania, projektując niewielką, monolityczną bryłę otoczoną ryzalitami.

​Świerkowa elewacja

Dom w Burowie Wiejskie domy od WIZJA Wiejski
WIZJA

Dom w Burowie

WIZJA

Efekt jednolitości bryły potęguje przemyślany układ świerkowych listew na elewacji – poziomy na znajdujących się na piętrze tarasach i pionowy na pozostałych płaszczyznach. Pomysł ten został zainspirowany chęcią naturalnego wtopienia budynku w otaczający go krajobraz. Architektowi zależało także na ukryciu rynien i rur w przestrzeni między drewnianą ścianą wentylowaną a murem oraz uniknięciu konieczności wykonania okapów. Dodatkowo, symetryczny profil listew, zróżnicowane barwy i widoczne usłojenie nielakierowanego syberyjskiego świerka sprawiają, że na każdej płaszczyźnie światło odbija się w inny sposób.

​Panoramiczne okna

Dom w Burowie Wiejski balkon, taras i weranda od WIZJA Wiejski
WIZJA

Dom w Burowie

WIZJA

Nowoczesny charakter domu podkreśliło zastąpienie podziału w tradycyjnych otworach okiennych dużymi, jednolitymi taflami szkła. Okna te z kolei rozmieszczono tak, by kadrowały widoki zewnętrzne. Przez panoramiczne okno w głównej sypialni widać klasztor Kamedułów na Bielanach, widok z klatki schodowej skierowany jest na cyprysy rosnące na działce sąsiadów, sypialnie dzieci na piętrze otwierają się na okoliczne sady, a ogromne okno w pokoju dziennym przedstawia widok portu lotniczego w Balicach, dzięki czemu domownicy mogą cieszyć się widokiem startujących i lądujących samolotów.

​Oryginalny przedpokój

Dom w Burowie Wiejski korytarz, przedpokój i schody od WIZJA Wiejski
WIZJA

Dom w Burowie

WIZJA

Przedpokój zaskakuje oryginalnym projektem i sekwencją kolejnych wnętrz – z obszernej strefy wejściowej przechodzi się do wiatrołapu, który dzięki szklanym, dwuskrzydłowym drzwiom jest praktycznie niewidoczny na zdjęciu powyżej. Dopiero otwierając kolejne drzwi możemy dostać się do wnętrza burowskiego domu. Na uwagę zasługują oryginalne dekoracje w postaci roślin doniczkowych, które ożywiają przestrzeń i wpasowują się w naturalny, stonowany klimat całej aranżacji.

​Część dzienna i salon

Dom w Burowie Wiejski salon od WIZJA Wiejski
WIZJA

Dom w Burowie

WIZJA

Zlokalizowana na parterze część dzienna, ma otwarty charakter, jednak istnieje możliwość oddzielenia jadalni i salonu od gabinetów państwa domu za pomocą podwójnych, przesuwnych drzwi wykonanych z grubego szkła. Elementem dominującym w salonie jest ogromne, panoramiczne okno o imponującym ciężarze około 800 kg i wymiarach: 320 cm na 450 cm. Tafla ta była transportowana i podnoszona przy pomocy ciężkiego sprzętu, co w warunkach wiejskich, przy dużym spadku terenu i braku podjazdu, było poważnym wyzwaniem wykonawczym.

​Tarasy

Dom w Burowie Wiejskie domy od WIZJA Wiejski
WIZJA

Dom w Burowie

WIZJA

Tarasy zewnętrzne i trawniki znajdują się dokładnie na tym samym poziomie, co podłoga budynku. To wygodne i nowoczesne rozwiązanie umożliwił betonowy, pomalowany na szaro cokół domu, który jest na tyle niski, że niknie pod przystrzyżoną trawą. Jeśli zaś chodzi o tarasy znajdujący się na piętrze, to utworzono je za pomocą listw profilowanych wysuniętych poza centralną bryłę budynku. Deski dodatkowo ułożono w sposób poziomy, aby podkreślić horyzontalny układ bryły i wydłużyć ją optycznie w kontraście do spadków terenu. 

Ograniczenia narzucone przez plan zagospodarowania przestrzennego nie przeszkodziły doświadczanemu i kreatywnemu architektowi w stworzeniu projektu domu, który jest nie tylko nowatorski i oryginalny, ale też idealnie wtapia się w otaczający go krajobraz. Jeśli interesuje Cię więcej oryginalnych projektów autorstwa polskich profesjonalistów koniecznie zajrzyj także do:

homify 360°: Luksusowydom w Rzeszowie z drewnem w roli głównej

homify360°: dom przyjazny rodzinie pod Warszawą

homify360°: wiosenny apartament pod Krakowem

Co sądzicie o tej nowoczesnej wariacji na temat klasycznego zakopiańskiego stylu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu