Czym wyłożyć ściany? 6 ciekawych propozycji

Alicja Olko Alicja Olko
Kamienica Mokotów/Wiśniowa, Ndesign Ndesign Eklektyczna sypialnia
Loading admin actions …

Ściany to największe powierzchnie w naszych domach czy mieszkaniach. Najczęściej jednak marnujemy ich potencjał, decydując się jedynie na ich pomalowanie, ewentualnie wyłożenie tapetą. A przecież jest tak wiele ciekawych i oryginalnych materiałów, które mogą nadać charakter naszym czterem ścianom!

To właśnie nimi zajmiemy się dzisiaj na homify. Czerpiąc inspirację z prac naszych profesjonalistów, przedstawimy Wam sześć wyjątkowych, niekonwencjonalnych i często zaskakujących materiałów, którymi można przyozdobić ściany.

Surowa cegła

Sypialnia Ndesign Eklektyczna sypialnia

Cegła, jako jeden z najpopularniejszych materiałów używanych współcześnie do wykończenia wnętrz, była przedmiotem naszych artykułów już wielokrotnie. Tym razem prezentujemy ją jednak w najbardziej bazowej, surowej i chłodnej formie- projektanci ze studia Living Box zdecydowali się pozostawić ją właśnie taką, gdyż stanowi ona oryginalny element wystroju przedwojennej kamienicy. Zachowano także resztki otynkowania, co czyni ścianę jeszcze bardziej oryginalną w swoim kolorze i fakturze. Surowość materiału ocieplono klimatycznymi dodatkami i drewnem o ciepłej barwie.

Drewniana mozaika

Mozaikę stworzyć można nie tylko z płytek ceramicznych, szkła, czy naturalnego kamienia- doskonale nadaje się do tego również drewno! Projektanci ze studia Drewniana Ściana stworzyli dekorację ścinaną z ręcznie wycinanych i malowanych elementów sosnowych, co sprawia, że każdy model ma wyjątkowy i niepowtarzalny charakter. Dzięki różnorodności kolorystycznej mozaika taka może stać się ozdobą wnętrza urządzonego niemal w każdym stylu. Ciekawe barwy, jak i nietypowa tekstura czynią z tej dekoracji główny element wystroju każdego pomieszczenia. Najlepiej prezentować się będzie ona na jednolitej kolorystycznie i gładkiej ścianie.

Wspomnienia z dzieciństwa

Ściany stanowią doskonałą przestrzeń o dużym rozmiarze, na której wyrazić można siebie we własnym wnętrzu. Doskonałym przykładem na spersonalizowaną aranżację jest przykład mieszkania w Bielsku- Białej, zaaranżowanego przez studio Projekt Kolektyw. Całą ścianę w jadalni pokryto klimatyczną tapetą prezentującą czarno białe postacie Bolka i Lolka. Chociaż motyw dekoracyjny zaczerpnięty z bajki, to jednak nie jawi się dziecinnie i nie na miejscu- czarno-biała grafika nadaje temu wnętrzu kultowego charakteru!

Ceramiczne wypukłości

Mało kto myśli o ciekawym dekorowaniu ścian w łazience. Zazwyczaj pokrywamy je praktycznymi płytkami ceramicznymi, które, choć często bywają atrakcyjne, to jednak są sztampowe i konwencjonalne. Studio Grześkiewicz Design zaprezentowało intrygującą alternatywę- ceramiczny panel składający się z sześciu elementów, który cechują wypukłe kule w różnych rozmiarach. Tym samym osiągnięto efekt bąbelków, jak najbardziej odpowiedni do pomieszczenia takiego jak łazienka. Umieszczenie takiej dekoracja na jednej z jej ścian z pewnością wprowadzi element zaskoczenia, a także ubarwi dekor wnętrza.

Płyty wiórowe w eleganckiej odsłonie

Ścianę w sypialni, będącej częścią apartamentu w Libertowie zaaranżowanego przez Biuro Projektowe Pióro, wyłożono płytami wiórowymi. Nie tylko sam fakt użycia tego materiału jest niekonwencjonalny, ale także sposób, w jaki go ułożono, tworząc nierówności i uwypuklenia. Nietypowy kolor oraz wizualny efekt wytworzony przez surowość wiór nadają temu materiałowi status nietypowego i przełamującego konwencję, udowadniając, że także i on, postrzegany jako nieelegancki i pospolity, może wyglądać modnie i stylowo.

Trójwymiarowy panel

Ciekawym rozwiązaniem na ciekawe ściany dla tych, którzy chcą utrzymać ich elegancki i minimalistyczny charakter, jest trójwymiarowy panel. Z powodzeniem zastosowano go we wnętrzu zaaranżowanym przez studio Zawicka-ID Projektowanie Wnętrz. Całość zdominowana została przez biel i drewno, a nietypowy panel na ścianie przy schodach nabrał dodatkowego charakteru dzięki klimatycznemu oświetleniu. Tym sposobem przestrzeń ta zyskuje głębi i prezentuje się ciekawiej, nie zakłócając jednocześnie monochromatyczności dekoru.

Inspiracje na inne nietypowe materiały do dekoracji ścian znajdziecie w artykule Niekonwencjonalne materiały do dekoracji ścian.

Który pomysł podoba Wam się najbardziej?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu