7 ważnych faktów o ogrzewaniu podłogowym!

Wirginia Nieckarz Wirginia Nieckarz
Luxuriöse Gästewohnung lädt zum Verweilen ein, Pientka - Faszination Naturstein Pientka - Faszination Naturstein Nowoczesny salon
Loading admin actions …

Ogrzewanie podłogowe stało się ostatnimi czasy dość modnym sposobem na ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych. Niektórzy twierdzą nawet, że jest to rodzaj ogrzewania, który jest najbliższy ideałowi spośród wszystkich typów ogrzewania. Eksperci głoszą, że ogrzewanie podłogowe jest energooszczędnym rozwiązaniem, które zapewni optymalną temperaturę w każdym domu, co z kolei zapewni komfort cieplny jego mieszkańcom. Zanim jednak zdecydujecie się na zainstalowanie ogrzewania podłogowego, warto bliżej przyjrzeć się tej tematyce, porozmawiać z fachowcami, zapoznać się z jego wadami i zaletami, wybrać pomiędzy ogrzewaniem elektrycznym a wodnym, dobrać odpowiednią posadzkę a na końcu zdecydować się na takie rozwiązanie, które będzie idealne dla waszych potrzeb. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć wam kilka faktów dotyczących ogrzewania podłogowego.

1. Wprowadzenie do ogrzewania podłogowego

Systemy elektrycznego ogrzewania podłogowego są niezwykle wygodnym i nowoczesnym sposobem na ogrzanie tzw. czterech ścian. System ten złożony jest z mat grzejnych, które montowane są pod posadzką i regulatorów. Maty grzejne można umieścić pomiędzy warstwami betonu, zainstalować w kleju pod płytkami lub zalać betonem samopoziomującym. Drugim typem ogrzewania podłogowego jest wodne ogrzewanie podłogowe. Na jego system składa się urządzenie, które odpowiedzialne jest za podgrzewanie wody oraz rozprowadzanie jej w instalacji, a także montowane w betonie rury, którymi przepływa woda. Poprawne wykonanie ogrzewania podłogowego, gdzie zostanie dobrana odpowiednia termoizolacja, pozwala na zagwarantowanie mieszkańcom domu bardzo wysokiego komfortu cieplnego. Ale więcej o tym w kolejnym podpunkcie, gdzie omówimy poszczególne zalety.

2. Zalety

Do zalet ogrzewania podłogowego zalicza się korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniach, gdzie jest cieplej przy stopach a zimniej przy głowie, dzięki czemu temperatura pomieszczenia może być niższa o 2°C niż w przypadku pomieszczeń ogrzewanych tradycyjnymi grzejnikami, a osoby przebywające w tych pokojach nie będą odczuwały różnicy. Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym, w jego przypadku powierzchnie grzewcze (podłoga) są ciepłe, ale ich temperatura jest zbliżona do temperatury powietrza i nie jest większa niż temperatura skóry człowieka. Ruch powietrza w pomieszczeniach ogrzewanych podłogowo jest minimalny, a tym samym unoszenie się kurzu jest także minimalne. Ogrzewanie podłogowe jest również niewidoczne, a tym samym bardziej estetyczne, nie wymaga montażu grzejników na ścianach, które zwykle nie prezentują się dobrze, a także pozwala na większą swobodę w aranżacji wnętrz. W przeciwieństwie do ogrzewania standardowymi grzejnikami, gdzie ciepło jest oddawane tylko w miejscu ich instalacji, w ogrzewaniu podłogowym ciepło oddawane jest równomiernie w całym pomieszczeniu. Podłogówka – bo tak potocznie nazywa się ogrzewanie podłogowe, z pewnością jest nie do przecenienia także dla naszych dzieci, bo to one spędzają wiele czasu leżąc na podłodze, raczkując, budując konstrukcje z klocków i bawiąc się. Dzięki termoregulatorom można dostosować odpowiednią temperaturę w zależności od pory dnia do każdego pomieszczenia oddzielnie. Nie należy także zapominać o przyjemności stąpania boso po ciepłej podłodze oraz zmniejszonym zużyciu energii, a co za tym idzie – niższych rachunkach za ogrzewanie.

3. Wady

Jeśli natomiast chodzi o wady ogrzewania podłogowego, to można spotkać się z następującymi zarzutami: wysoki koszt inwestycji, który jest zwykle wyższy o 30-40% od tradycyjnej instalacji ogrzewania grzejnikami. Ogrzewanie podłogowe wymaga dokładnego rozplanowania aranżacji wnętrz już przed samym ułożeniem przewodów na podłodze, nie powinny się one znajdować pod meblami, ponieważ utrudni to rozchodzenie się ciepła, a samo ogrzewanie mogło by okazać się wówczas niewystarczające. Po ułożeniu posadzki nie ma możliwości dokonania jakichkolwiek zmian w gotowej instalacji. W przypadku ogrzewania podłogowego wybór materiałów wykończeniowych jest ograniczony. Wśród wad wspomina się także powolne nagrzewanie się i powolne stygnięcie podłogi, co wynika z specyfiki budowy grzejnika podłogowego, gdzie w pierwszej kolejności musi nagrzać się kilkucentymetrowa warstwa betonu pokrywająca ułożone rury grzewcze na zaizolowanym stropie. Po rozgrzaniu beton długo utrzymuje ciepło, stąd może dłużej potrwać obniżenie temperatury. W ogrzewaniu podłogowym ciężej jest dostosować ilość ciepła dostarczaną przez instalację grzewczą do zapotrzebowania, szczególnie jeśli się ono szybko zmienia, co może prowadzić np. do przegrzania, a tym samym niepotrzebnej starty ciepła. Z kolei w porze nocnej lub na czas nieobecności mieszkańców trudniej jest obniżyć temperaturę pomieszczenia.

4. Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może być wykorzystane jako podstawowy system ogrzewania, choć często stosuje się go jedynie jako wspomaganie ogrzewania tradycyjnego, gdzie głównym celem jest uzyskanie efektu ciepłej podłogi w danym pokoju, np. w łazience. Zasada działania elektrycznego ogrzewania podłogowego jest podobna jak w przypadku wodnego. W podłodze umieszcza się kable z zaizolowanego drutu oporowego lub łatwiejsze w montażu i cieńsze maty grzejne, posiadające przymocowane do nich kable lub folie z drutem aluminiowym. Przepływające przez nie prąd jest zamieniany na ciepło, które następnie jest przekazywane przez podłogę do wnętrza pomieszczenia.

5. Wodne ogrzewanie podłogowe

Wodne ogrzewanie podłogowe działa podobnie jak elektryczne, z tą różnicą, że w warstwie betonu zatopione są rury, przez które zamiast prądu przepływa podgrzana przez kocioł woda. Wodne ogrzewanie podłogowe współpracuje ze wszystkimi źródłami energii, do których zalicza się: kotły gazowe, olejowe, elektryczne, pompy ciepła, kolektory słoneczne – jedynym warunkiem jest możliwość regulacji temperatury. Niewątpliwie największą wadą tego ogrzewania są wysokie nakłady inwestycyjne, około 40% wyższe niż nakłady na ogrzewanie zwykłymi wodnymi grzejnikami. Choć instalacja wodnego ogrzewania podłogowego jest także droższa od instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego, to koszty eksploatacji tego systemu są zdecydowanie niższe, od tego drugiego, co w dłuższej perspektywie czasu zrekompensuje większy nakład finansowy na zakup i montaż instalacji wodnej.

6. Jaka posadzka?

Deski podłogowe Dąb Arvade Kopp Klasyczne ściany i podłogi

W przypadku ogrzewania podłogowego wybrana posadzka musi cechować się dobra przewodnością cieplną i nie może pełnić funkcji izolacyjnej. Najlepiej sprawdzą się posadzki ceramiczne lub kamienne, takie jak terakota, gres, marmur czy granit. Niektóre dywany, wykładziny, linoleum, panele laminowane lub PCV  także nadają się do stosowania przy ogrzewaniu podłogowym, przy czym muszą posiadać one specjalne atesty, rozpoznać je można za pomocą odpowiedniego symbolu. Jako, iż drewno jest dość dobrym izolatorem, przy jego wyborze powinno się stosować niezbyt grubą podłogę drewnianą (od 8 do 10 mm) o niskim  współczynniku skurczu, gdzie wilgotność drewna nie może przekraczać kilku procent, w przeciwnym wypadku wskutek działania wysokiej temperatury podłoga może zacząć się odkształcać podczas wysychania. Podczas układania posadzki trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, by nie tworzyły się żadne szczeliny powietrzne np. między wykładziną a warstwą gładzi cementowej, które zaczęły by pełnić rolę izolacji cieplnej. Do ogrzewania podłogowego kategorycznie nie powinno się używać litych desek drewnianych.

7. Orientacyjne koszty

Na wstępie warto jeszcze raz zaznaczyć: koszt instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego jest kilkakrotnie mniejszy niż koszt instalacji wodnego ogrzewania podłogowego, jednak to system wodnego ogrzewania podłogowego zapewnia niższe comiesięczne wydatki. Na tak wysoki koszt instalacji wpływa nie tylko cena rur i rozdzielaczy, ale głównie koszt wyposażenia kotłowni. Kotły na gaz, olej lub paliwo stałe wymagają komina i instalacji wentylacyjnej, a to dość spory wydatek. W przypadku gazu trzeba załatwić formalności związane z wykonaniem przyłącza czy też instalacji zbiornikowej jeśli chcemy wykorzystywać płynny gaz. Najdrożej wychodzi instalacja pompy ciepła, choć jej koszt zostanie zrekompensowany niskim kosztem eksploatacji, bowiem do ogrzewania wykorzystuje ona darmową energię ziemi, wody i powietrza, a energię elektryczną potrzebuje wyłączenie do napędu.

Podsumowując, koszty wykonania wodnego ogrzewania podłogowego można szacować na poziomie ok. 140 zł/m2, do tego trzeba doliczyć wydatki związane z automatyką kotłową do obsługi obiegu i zestaw pompowy, co jest kwestią około kilku tysięcy złotych. Jeśli zdecydujecie się na pompę wodną, to jest to dodatkowy koszt rzędu 25 000 zł.

Z kolei w przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego, to koszty inwestycyjne są niskie. Ceny materiałów potrzebnych do wykonania ogrzewania podłogowego są dość rozbieżne, wszystko zależy od złożoności projektu oraz powierzchni pomieszczenia, z reguły wynoszą one w granicach 80-160zł/m2. Markowe zestawy będą oczywiście droższe.

Dodatkowo doliczyć trzeba koszt wykonania usługi, oscyluje on od 20 do 50 zł/m2. Sposobem na obniżenie kosztów inwestycji jest montaż samodzielny.

Znacie jakieś inne wady i zalety ogrzewania podłogowego?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu