Najnowszy trend - parametryczny design! | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Najnowszy trend – parametryczny design!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Przestrzenie biurowe i magazynowe od [lu:p] Architektur GmbH
Loading admin actions …

Projektowanie parametryczne to coraz śmielej wykorzystywany trend w nowoczesnej architekturze – dotyczy to również aranżacji wnętrz. Dzięki realizacji projektów przez druk 3D, nawet najśmielsze formy i bryły mogą zostać powołane do życia i spełniać funkcję użytkową, jak też estetyczną. Największą zaletą parametrycznego designu jest dokładność oraz, w porównaniu do samodzielnego tworzenia makiety, szybkość wykonania projektu. 

Jakie zastosowanie ma parametryczny design w aranżacji wnętrz? Jak możemy wykorzystać najnowszą technologię do wykonania mebli i dodatków? Na czym polega projektowanie parametryczne? 

Nowy trend – design parametryczny

Nawet najbardziej fantazyjne kształty brył mogą zostać wykonane przy pomocy projektowania parametrycznego, które pozwala na zaprojektowanie i wykonanie dowolnej formy. Czym tak naprawdę jest parametryczny design? To coraz modniejsza metoda modelowania parametrycznego, która wykorzystuje współczesną technologię informacji i nauk informatycznych do projektowania architektonicznego, wzornictwa przemysłowego, oraz oczywiście – wnętrz.

Podstawową różnicą między projektowaniem parametrycznym, a tradycyjnym, jest to, że formy przestrzenne są generowane na podstawie algorytmów i parametrów, a nie oparte na manualnie rysowanych kreskach. Po skończeniu, taki projekt zostaje przesłany do urządzenia, które wykonuje dany obiekt wedle ściśle określonych kryteriów. Stosując techniki informacyjne mogą zostać zaprojektowane wirtualne modele przestrzenne, które można oglądać wyłącznie używając komputera, jednak ich późniejsze wykonanie (czyli wydrukowanie za pomocą druku 3D) jest o wiele szybsze i łatwiejsze w porównaniu z tradycyjnym manualnym tworzeniem makiety.

Półki

300 SERIES od t design Nowoczesny
t design

300 SERIES

t design

Wykorzystując projektowanie parametryczne można stworzyć najbardziej wyszukane kształty, które mogą wykorzystywać wszystkie obłe i krzywoliniowe jakie się architektom przyśniły. Poprzez zoptymalizowanie funkcji i nadanie odpowiedniej formy możemy zaprojektować element wyposażenia wnętrza, który jest użytkowy, zaskakujący pod względem formy, ale przy tym spełnia wszystkie swoje funkcje w maksymalnym stopniu. Projekt może zostać zmaterializowany przy pomocy drukarki 3D, co znacznie ułatwia cały proces tworzenia, ponieważ wszystkie elementy dokładnie odpowiadają temu, co było wcześniej zaplanowane. 

W tym przypadku widzimy nowoczesną serię półek, które zostały wykonane z drewna przez  t-design. Jeżeli chcielibyśmy otrzymać podobny lub nawet bardziej skomplikowany projekt, to design parametryczny zdecydowanie ułatwiłby uzyskanie pożądanego efektu.

Krzesła i kanapy

Tworzenie przy pomocy parametrycznego projektowania ma to do siebie, że tak naprawdę istnieje niewiele ograniczeń. Wybierając formę bryły możemy stworzyć mebel o fantazyjnych kształtach, a używany algorytm zadba o to, aby był on użyteczny i nie załamał się np. jeżeli zechcemy na nim usiąść. Tak samo jak w przypadku półek, możemy stworzyć inne meble przy wykorzystaniu parametrycznego designu, a po zaplanowaniu – zostaną one wydrukowane przy pomocy druku 3D, który pomaga urzeczywistnić nawet najbardziej skomplikowane projekty. Użycie nowoczesnych materiałów zapewnia lekkość i wytrzymałość, a dzięki temu, że jest to coraz popularniejsza metoda, staja się one również tańsze.

Sufit

Zastosowanie parametrycznego designu jest możliwe na każdym etapie projektu domu, czy wyposażenia wnętrza, dotyczy to również sufitu, który może zostać pokryty fantazyjną instalacją. W tym przypadku jest to instalacja z papierowych elementów, ale wizualnie przypomina ona efekt jaki może zostać osiągnięty poprzez projektowanie parametryczne. Nietypowa instalacja na suficie, która pozwoli nam na ciekawe rozplanowanie oświetlenia będzie stanowić fantastyczną dekorację. 

Ściany

W tym przypadku widzimy ścianę rozdzielającą jedno duże pomieszczenie, aby w rezultacie uzyskać dwa o innej funkcji użytkowej. Projektowanie parametryczne pozwala nam na stworzenie wytrzymałej ścianki o nietypowym ornamencie. Oznacza to, że również samo pokrycie ściany możemy zaplanować przy pomocy parametrycznego designu, szczególnie jeśli chcemy osiągnąć efekt 3D. Jeżeli wolicie szukacie innych rozwiązań na pokrycie ścian, to możecie znaleźć kilka inspirujących przykładów w tym artykule: Jakim materiałem najlepiej pokryć ściany? 

Fasada

Parametryczny design to nie tylko fenomenalne bryły i kształty, ale też ułatwiający użytkowanie. Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu budynku i jego fasady możemy zmniejszyć zużycie energii poprzez mniejsze ogrzewanie i zapewnić niższą temperaturę latem. Pozwala na zaprojektowanie odpowiedniego oświetlenia niezależnie od pory roku – wszystkie problemy, które wcześniej musiały być rozwiązane przez dokładne wyliczenia architektów, teraz nie stanowią żadnej przeszkody – zajmuje się nimi odpowiedni algorytm. Dzięki temu jesteśmy w stanie obliczyć np. ilość ciepła jaka będzie przechodzić średnio przez metr kwadratowy fasady. 

Co myślicie o takim podejściu do architektury i aranżacji wnętrz?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu