​7 ciekawych pomysłów na aranżację toalety

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

​7 ciekawych pomysłów na aranżację toalety

Martyna Wieczorek Martyna Wieczorek
Mieszkanie studenckie: styl , w kategorii Łazienka zaprojektowany przez PB/STUDIO,Industrialny
Loading admin actions …

Przy okazji urządzania wnętrz o funkcji sanitarnej najczęściej mówi się o wystroju łazienek czy salonów kąpielowych. Temat aranżacji toalety, jest natomiast często pomijany lub umniejszany. Sprawa wydaje się w końcu bardzo prosta – wstawić sedes i umywalkę, położyć płytki i po sprawie. Tymczasem każde wnętrze można urządzić z gustem i smakiem. Toaletę także.

Decyzja dotycząca tego, czy oddzielić toaletę od łazienki, podyktowana jest przyzwyczajeniami domowników, ich liczbą, harmonogramem dnia, a przede wszystkim funkcjonalnością takiego rozwiązania. Osobna lub dodatkowa toaleta, bywa bowiem niezwykle przydatna przed porannym wyjściem do pracy, kiedy kilka osób jednocześnie pragnie skorzystać z łazienki. Osobna toaleta w domu na pewno przydaje się także wtedy, gdy w domu mieszka dużo osób lub przy okazji odwiedzin gości.

Myśląc o estetyce tego wnętrza, trzeba rozważyć kilka bardzo ważnych kwestii, np. czy zdecydować się na sedes wiszący czy stojący? Jakie akcesoria sanitarne wybrać oraz jak sprawić, by toaleta wydawała się optycznie większa? Dziś w homify inspiracje i porady na temat wystroju i aranżacji toalet!

​ETNO akcenty

Przy urządzaniu toalety bardzo istotne jest dobranie odpowiedniej kolorystyki dla tego wnętrza. Ciemne kolory niepotrzebnie zmniejszą wystarczająco niewielkie pomieszczenie. Jasne tonacja z kolei optycznie zwiększy przestrzeń, a rozłożone w różnych miejscach punkty oświetleniowe dodatkowo ją rozjaśnią. Przykład takiego rozwiązania możemy zobaczyć na zdjęciu powyżej. Ciekawymi elementami, które uatrakcyjniają aranżację są umiejscowione na półce nad sedesem porcelanowe rzeźby nawiązujące do stylu etnicznego oraz abstrakcyjny obraz, który pięknie kontrastuje z bielą ściany.

​W stylu retro

Jeżeli całość domu czy mieszkania urządzona jest w sentymentalnym i nieco romantycznym stylu retro, to nie ma żadnego powodu, by toaleta stanowiła od tej reguły wyjątek. Do widoczne  na zdjęciu toalety autorstwa pracowni projektowej Poco Design To wzorzysta tapeta, stare rodzinne zdjęcie i stylowy wieszaczek na ręcznik wprowadzają pożądany klimat. Jeżeli warunki przestrzenne na to pozwalają, w toalecie można dodatkowo umieścić bidet. Wraz z sedesem stworzy on higieniczną i użyteczną parę.

​Minimalistycznie i praktycznie

Innym sposobem na powiększenie przestrzeni małej toalety jest wybór dużo formatowych płytek wykonanych z błyszczących materiałów, które odbijają światło. Na zdjęciu powyżej glazurę w kolorze jasnej szarości zestawiono z jedną ścianą o ciemniejszej, grafitowej barwie. Zabieg ten ożywił nieco surowe wnętrze, choć nadal zachwyca ona charakterystyczną dla minimalizmu prostotą i funkcjonalizmem.

​Kolorowa fototapeta

Mieszkanie zaprojektowane pod wynajem: styl , w kategorii Łazienka zaprojektowany przez Dessi,Minimalistyczny
Dessi

Mieszkanie zaprojektowane pod wynajem

Dessi

Jeśli chcesz, aby aranżacja domowej toalety była oryginalna i niepowtarzalna, postawy na dekoracje ścian. Szczególnie modne w ostatnim czasie są kolorowe fototapety. Można zestawić je na zasadzie kontrastu, zwłaszcza, jeżeli wnętrze urządzone jest w neutralnych i stonowanych kolorach. Właśnie tą zasadą kierowali się projektanci z poznańskiego biura architektonicznego STUDIO DESSI przy aranżacji wnętrza ze zdjęcia, na którym wyraźnie widać jak tęczowa fototapeta skutecznie ożywiła neutralną przestrzeń.

​Magia luster

Classic Design - 230m2: styl , w kategorii Łazienka zaprojektowany przez TiM Grey Interior Design,Klasyczny
TiM Grey Interior Design

Classic Design – 230m2

TiM Grey Interior Design

Nic efektowniej nie powiększy niewielkiego optycznie wnętrza niż obecność luster i lustrzanych powierzchni. Poza tym która z Pań nie lubi przejrzeć się w lustrze, po skorzystaniu z toalety? W toalecie widocznej na zdjęciu, utrzymanej w przyjemnej dla oka i świeżej tonacji kolorystycznej, lustro umieszczone nad umywalką pełni funkcję praktyczną i wizualną zarazem. Ciekawym akcentem są także kolorowe obrazy, które wprowadzają do wnętrza pogodną, wakacyjną atmosferę.

​Korzystne oświetlenie

Gdańsk, ul.Szafarnia: styl , w kategorii Łazienka zaprojektowany przez Raca Architekci,Eklektyczny
Raca Architekci

Gdańsk, ul.Szafarnia

Raca Architekci

Na toaletę bardzo często wybierane jest niewielkie pomieszczenie, w którym ciężko byłoby zaaranżować bardziej wymagający pokój o rozmaitych funkcjach. Z tego powodu, a także ze względu na pragnienie zachowania intymności, toalety często są pomieszczeniami bez okien. W takim wypadku warto zainwestować w oświetlenie punktowe i umieścić małe lampki LED w strategicznych miejscach niewielkiego wnętrza. Na zdjęciu powyżej widać, jak projektantom z biura Raca Architekci udało się wykorzystać punktowe światła jako atut tworząc tym samym wnętrze  nietypowe i interesujące. Efekt ten dodatkowo potęguje kontrast pomiędzy użytymi w nim kolorami i materiałami.

​W szachownicę

Mieszkanie studenckie: styl , w kategorii Łazienka zaprojektowany przez PB/STUDIO,Industrialny
PB/STUDIO

Mieszkanie studenckie

PB/STUDIO

Ostatnia z propozycji projektu sopockiej pracowni PB Studio to pomieszczeni bardzo niewielkie i proste. Zastosowanie biało-czarnej szachownicy na posadzce nadało mu jednak unikalnego charakteru, który świetnie pasuje do mieszkań i domów urządzonych w klimacie retro lub industrialnym.

Więcej wskazówek i inspiracji w tematyce wystroju łazienek, toalet i salonów kąpielowych znajdziesz w:

Jak urządzić łazienkę dla gości? 8 podstawowych zasad

Armatura łazienkowa- jak wybrać tę idealną?

8 oryginalnych pomysłów na dekorację łazienki

Która z przedstawionych aranżacji najbardziej przypadała Wam do gustu?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd, Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu