Jak stworzyć azjatycki ogród w 5 krokach? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3566:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak stworzyć azjatycki ogród w 5 krokach?

Alicja Olko Alicja Olko
Ogród w okolicach Skierniewic - 3,5 tys. m2 Śródziemnomorski ogród od Pink Pug Design Interior Śródziemnomorski
Loading admin actions …

Ogród japoński to przestrzeń zaprojektowana w taki sposób, aby zintegrować człowieka z naturą. W aranżacji ogrodu rodem z Japonii ważna jest symbolika, ukryte znaczenia oraz przestrzeganie zasad feng shui. Stworzenie prawdziwie japońskiego ogrodu przypominającego te z Kraju Kwitnącej Wiśni nie należy do przedsięwzięć najłatwiejszych. Jednak można na naszych polskich przydomowych terenach stworzyć namiastkę japońskiego ogrodu, przestrzegając pięciu podstawowych zasad.

Zasada Nr 1- funkcjonalne ścieżki i kładki

Ogród minimalistyczny ze strefą do medytacji Minimalistyczny ogród od Ogrody Przyszłości Minimalistyczny
Ogrody Przyszłości

Ogród minimalistyczny ze strefą do medytacji

Ogrody Przyszłości

Jedną z nadrzędnych zasad, której należy przestrzegać przy aranżacji azjatyckiego ogrodu w stylu zen, to zapewnienie w nim równowagi energetycznej. Aby energia chi, rządząca wszystkimi procesami w nas samych, jak i w naszym otoczeniu, mogła swobodnie przepływać przez przestrzeń ogrodu, należy zapewnić jej odpowiednie kanały komunikacyjne w formie logicznie rozplanowanych ścieżek i dróżek. Ważne jest, aby miały one symetryczne kształty oraz było komfortowo szerokie. Powinny one stanowić dogodne tło dla dominującej natury, a najlepiej się z nią komponować. Osiągnąć to można decydując się na ścieżki z naturalnego materiału, takiego jak na przykład drewno.

Zasada Nr 2 – azjatycka symbolika

Ogród minimalistyczny ze strefą do medytacji Minimalistyczny ogród od Ogrody Przyszłości Minimalistyczny
Ogrody Przyszłości

Ogród minimalistyczny ze strefą do medytacji

Ogrody Przyszłości

Fontanny, kamienne latarnie, miniaturowe domki czy pagody- wszelkiego rodzaju rzeźby i posągi są mile widziane w ogrodzie azjatyckim. Stanowią nie tylko wyrazisty element dekoracyjny, ale także mają wpływ na przepływ energii chi, hamując ją lub zmieniając jej kierunek. Ozdoby te powinny być wykonane na naturalnych materiałów, takich jak kamień czy drewno, a ich rozmieszczenie należy kierować pewną logiką. Najlepiej prezentują się w otoczeniu kamieni, czy to na ścieżce, czy też na skalniaku, lub w okolicy zbiornika wody.

Zasada Nr 3 – znaczenie wody

W tradycji feng shui woda symbolizuje życie, wnosi do niego ruch i dynamikę. Najlepszą energię do ogrodu wprowadza woda płynąca, w formie strumienia czy wodospadu. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego w ogrodzie zaaranżowanym w stylu azjatyckim można poprzestać także na oczku wodnym lub niewielkim stawie.

Kamienie z kolei odnoszą się do stabilności, niezmienności i wieczności. Należy je ułożyć w sposób jak najbardziej naturalny, taki też- surowy i nienaruszony- powinien być ich stan. Ten pozorny kontrast dynamicznej wody i stabilnych kamieni sprawia, że ogród staje się spójną i harmonijną całością.

Zasada Nr 4 – miniaturowy krajobraz

Taras na dachu Nowoczesny ogród od GREENERIA Nowoczesny
GREENERIA

Taras na dachu

GREENERIA

Japoński ogród powinien być miniaturą naturalnego krajobrazu- powinno się w nim znaleźć wszystko, co można spotkać w naturalnym środowisku. Jest tu miejsce na zróżnicowaną rzeźbę terenu, kamienie, zbiorniki wodne i oczywiście na bujną i ciekawą roślinność. Ogród azjatycki bazuje na różnych odcieniach zieleni, jednak gdzieniegdzie pozwolić można sobie na kolorystyczne akcenty, na przykład o tak charakterystycznej barwie głębokiego różu czy fioletu. Azjatyski ogród emanuje prostotą i elegancją.

Zasada Nr 5 – charakterystyczne rośliny, krzewy i drzewa

Ogród w okolicach Skierniewic - 3,5 tys. m2 Śródziemnomorski ogród od Pink Pug Design Interior Śródziemnomorski
Pink Pug Design Interior

Ogród w okolicach Skierniewic – 3,5 tys. m2

Pink Pug Design Interior

Czym byłby jakikolwiek ogród bez pięknych roślin? W ogrodzie stylizowanych na azjatyckie najczęściej znaleźć można kwiaty takie jak astry, chryzantemy, dalie, peonie czy liliowce. Jeżeli chodzi o krzewy i drzewa, to dominują azalie japońskie, miłorzęby chińskie, magnolie czy kwitnące wiśnie. Ważne jest, aby w ich rozsadzaniu kierować się zasadą harmonii i spójności, tak, aby stworzony ogród skłaniał do kontemplacji natury, uspokajał i relaksował.

Szukacie pomysłów na projekty ogrodów? Zajrzyjcie do Katalogów Inspiracji:

Nowoczesny ogród- pomysły i inspiracje

Jak urządzić mały ogród?

Jaki jest Wasz wymarzony ogród?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu