Dom bez schodów we Wrocławiu

Martyna Wieczorek Martyna Wieczorek
Dom Bez Schodów STOPROCENT Architekci
Loading admin actions …

Budowa domu jest inwestycją na lata, a czasem nawet całe pokolenia, dlatego projektując to wymarzone lokum należy myśleć perspektywicznie, uwzględniając zmieniające się z czasem potrzeby i możliwości jego mieszkańców. Ta właśnie myśl przyświecała Przemkowi Kaczkowskiemu i Oli Targońskiej – projektantom z warszawskiego biura architektonicznego Stoprocent Architekci - przy realizacji domu, do którego wybierzemy się dziś z serią homify 360°.

Właścicielami prezentowanej działki okazało się być małżeństwo w średnim wieku, któremu szczególnie zależało na tym, by planowany dom spełniał jeden, zdecydowany postulat: całkowity brak schodów. Ten perspektywiczny zamysł, miał ułatwić przyszłym domownikom wygodne korzystanie z rozległej przestrzeni użytkowej nawet mimo upływu lat i utraty fizycznej sprawności.

W efekcie otrzymano modernistyczną, parterową bryłę wykonaną z wysokiej jakości surowców i materiałów. Przede wszystkim jednak, dom ten został w 100% dopasowany do specyficznych potrzeb inwestorów stając się tym samym idealnym przykładem nowoczesnej architektury użytkowej.

​Lokalizacja

W opozycji do panującego wkoło architektonicznego chaosu głównym założeniem architektów z grupy Stoprocent Architekci stało się stworzenie projektu spójnego, będącego ucieleśnieniem ładu i spokoju. Dom stanął więc wzdłuż północnej granicy działki, stanowiąc niejako ekran akustyczny chroniący jej południową, słoneczną część przed uciążliwościami hałasu i ruchu ulicznego. Dodatkowo, dzięki zasłonięciu widoku na mało atrakcyjną zabudowę w sąsiedztwie, osiągnięto korzystny i pożądany efekt wizualny. Charakter lokalizacji zdeterminował także sposób ukształtowania bryły i elewacji oraz organizację programu funkcjonalnego domu.

​Niełatwa działka

Proste formy, czytelna konstrukcja i duże przeszklenia są obecnie inspiracją dla wielu młodych, polskich projektantów. Tego typu inwestycje wymagają jednak odpowiednich warunków, a podwrocławska działka otoczona reliktami poniemieckiej zabudowy i rozmaitymi przejawami współczesnej twórczości budowlanej nie dawała architektom łatwych perspektyw realizacyjnych. Ostatecznie postawiono na horyzontalny projekt domu na planie litery T umiejscowiony w taki sposób, by jedno z jego skrzydeł znajdowało się na niewielkim wzniesieniu. W ten sposób udało się pogodzić wymagania inwestorów, który chciał mieć dom parterowy, i warunki zabudowy, które narzucały dom o minimalnej wysokości 5 m.

​Część dzienna

Całkowita powierzchnia prezentowanego dziś projektu ogranicza się do jednego piętra i wynosi 253 m2. Rzut w kształcie litery „T” odzwierciedla podział projektu na dwie odrębne strefy – reprezentacyjną część dzienną i tę bardziej prywatną, mieszczącą sypialnie i pokoje gościnne. Pierwsza ze stref mieści się w skrzydle widocznym od strony ulicy. Frontowa fasada, wykończona drewnianymi listwami, nie zdradza jednak jej funkcji na pierwszy rzut oka. Dopiero po wejściu do przeszklonego przedsionka przez przylegające do garażu drewniane drzwi możemy zobaczyć drugą, zupełnie odmienną stronę tego domu. Skrzydło mieszczące część dzienną przykryte jest także pochyłym dachem, który kadruje widok na zieleń i pola widoczne z południowej części działki.

​Kuchnia

Kuchnia jest w tym projekcie otwartym pomieszczeniem połączonym przestrzennie z jadalnią i salonem. Znajduje się ona na skrzyżowaniu obu skrzydeł domu, przez co funkcjonalnie i metaforycznie pełni rolę miejsca gromadzącego wszystkich jego mieszkańców. Dodatkowo olbrzymie, przeszklone powierzchnie przesuwanych drzwi tarasowych dają możliwość połączenia przestrzeni z ogrodem i tarasem.

​Salon

Widoczny na zdjęciu salon jest nie tylko wnętrzem modnym i nowoczesnym, ale przede wszystkim wygodną i funkcjonalną przestrzenią utrzymaną w łagodnych barwach szarości i naturalnego drewna. Aranżację urozmaicają designerskie meble i oryginalne oświetlenie. Za ścianą dużego salonu i dwustronnym kominkiem znajduje się, natomiast domowe kino ze ścianami wykończonymi panelami akustycznymi i profilowanym sufitem. Jest to także ulubiona przestrzeń właściciela domu – wielbiciela muzyki i zapalonego audiofila.

Łazienki i sypialnie

Wejście do strefy prywatnej prezentowanego domu prowadzi pomiędzy kuchnią a szklaną elewacją. Trzy sypialnie, podobnie jak pokój dzienny, zwrócone są w stronę tarasu, na który otwierają się oknami zajmującymi całą wysokość pomieszczeń. Dla zapewnienia prywatności, od przydomowej strefy odpoczynku oddzielono je pasem wody i wysokiej trawy. Na krańcach rzędu sypialni znajdują się z kolei dwie wygodne łazienki, a korytarz służący komunikacji w tej części domu doświetlony jest przez świetliki dachowe. To właśnie dzięki nim wszystkie przestrzenie użytkowe mają zapewniony stały dopływ dziennego światła.

​Taras

Południowa fasada części dziennej otwiera się na taras i rozległy, zielony ogród. Wejście w centralnym punkcie projektu umożliwia mieszkańcom wygodną komunikację z dwoma skrzydłami domu. Przestronny taras wyłożono jasnym terazzo o lekko szorstkiej powierzchni. Do ogrodu prowadzi z niego rampa, której nawierzchnię tworzą pasy szarej kostki granitowej i trawnika. Przeszklone elewacje przed nadmiarem promieni słonecznych chroni wąski okap, w którym można także ukryć metalowe żaluzje. Jednocześnie tworzy on ramę dla kadrów wnętrza domu widzianych od strony ogrodu.

Projekt i realizacja Domu bez schodów warszawskiej pracowni Stoprocent Architekci zyskał uznanie także za granicą: zakwalifikowano go do nowego wydania książki 100 of the World’s Best Houses (100 najlepszych domów świata) australijskiego wydawnictwa Images Publishing Group. 

Koniecznie obejrzyj także inne intrygujące projekty polskich architektów z serii homify 360°:

homify360°: dom na skarpie w Krakowie

homify360°: dom w samym środku lasu pod Warszawą

Co sądzicie o projekcie Domu bez schodów?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu