Projekty,  Salon zaprojektowane przez Novodeco

9 błędów, przez które Twój dom wydaje się… brzydki

Aśka Warchał Aśka Warchał

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future
Loading admin actions …

Chociaż wskazane jest, aby każdy z nas podczas projektowania wymarzonego gniazdka skupił się na sobie i swoich gustach, tak czasami nasze decyzje aranżacyjne pozostawiają wiele do życzenia. Coś, co jeszcze chwilę temu wydawało się świetnym pomysłem, teraz okazuje się szpecić pomieszczenie. Jeśli my zdajemy sobie sprawę z naszej nieudolności, to – wierzcie nam – niestety nie umknie ona także naszym gościom! 

Co zrobić, by nasz dom i mieszkanie wzbudzały zachwyt? Najlepiej zatrudnić projektanta lub dekoratora wnętrz, ale z kilkoma podstawowymi błędami możemy uporać się sami. Czas wziąć się do nauki!

1. Niezdecydowany minimalizm

Projekty,  Salon zaprojektowane przez Novodeco
Novodeco

DESPUÉS – SALÓN

Novodeco

Ciągle słyszy się, że prostota jest kluczem do wspaniałego, nowoczesnego wnętrza. Jednak prostota wcale nie przychodzi prosto! Niektóre meble nie będą dobrze wyglądały stojąc samotnie. Wręcz przeciwnie, będą wydawać się wyrwane z kontekstu, przypadkowe. Tak, jakbyśmy kupili je okazyjnie, czy wzięli z wystawki… Nie obawiajmy się dekoracji, które je oswoją.

2. Źle dobrane oświetlenie

Dom, w którym jest ciemno, to dom zwyczajnie irytujący. Ani my, ani nasi goście nie będą mogli czuć się w nim swobodnie. Dobranie odpowiedniego oświetlenia nie należy do łatwych zadań. Zimne, białe światło nie zbuduje przytulnej atmosfery, a z kolei ciepłe, żółte nie będzie nadawało się na oświetlenie miejsca do pracy. Każdą z decyzji trzeba podejmować z rozwagą.

3. Nadmiar materiałów

Projekty,  Kuchnia zaprojektowane przez SALM Caminetti
SALM Caminetti

CUCINA RUSTICA 1

SALM Caminetti

Miks materiałów to często bardzo dobry pomysł, nie można jednak dopuścić do przesady. Teoretycznie z powyższą kuchnią wszystko jest w porządku. Widzimy ciekawą, rustykalną aranżację. Czy jednak sprawdza się ona w przestrzeni domu, w którym się znajduje? Tego dowiedzielibyśmy się odwracając się i patrząc na to, co w tej chwili mamy za plecami. Jeśli za nami czeka ograniczona paleta kolorów i materiałów, wtedy uwydatnia ona intrygującą zabudowę. Gdyby natomiast także w pozostałej części pomieszczenia wprowadzono tyle różnorodnych materiałów… wtedy nie byłby to trafny wybór.

4. Złe wykorzystanie przestrzeni

Istnieje wiele zasad, według których profesjonaliści projektują wnętrza. My zapamiętajmy jedno: urządzajmy nasze domy i mieszkania tak, aby o nic się nie potykać! Brzmi banalnie? Ile razy myśl o drobnej niedogodności sprawiła, że postawiliśmy coś w danym miejscu, a potem przeklinaliśmy się za tę decyzję? Zdecydowanie za dużo!

Chcecie, aby Wasz balkon wyglądał lepiej niż ten z powyższego zdjęcia? Wcale nie potrzebujecie wiele przestrzeni! Koniecznie zajrzyjcie do tego Katalogu Inspiracji: 9 genialnych pomysłów na mały balkon.

5. Bałagan

Nawet najciekawiej, najbardziej stylowo zaprojektowana przestrzeń nie będzie prezentować się dobrze, jeśli nie będziemy utrzymywać jej w porządku. Taka jest smutna prawda! Na artystyczny nieład czy bajzel od czasu do czasu jeszcze można przymknąć oko, prawdziwe problemy zaczynają się, kiedy zacznie wkradać się brud. W łazience o to nietrudno…

6. Decydujące szczegóły

Projekty,  Łazienka zaprojektowane przez Novodeco
Novodeco

DESPUÉS – BAÑO

Novodeco

Potęga szczegółu… może ponieść Cię w dół! Piękna stylowa łazienka z drewnianymi panelami i… plastikowa zasłona? Tutaj to połączenie nawet się broni dzięki duchowi minimalizmu, jednak wiadomo, o co chodzi. Drobne detale, których zawczasu nie dopracujemy mogą się ciągnąć za nami miesiącami czy nawet latami, nie pozwalając cieszyć się tym, co zostało już zrobione dobrze.

7. Jednostajność

Wybór tego, co wszyscy, może wydawać się bezpieczny, jednak zachodzi duże prawdopodobieństwo, że będzie on po prostu nudny. Tyczy się to zarówno jednostajnych fasad domów, jak i wystroju rodem z katalogu domu meblowego. No risk, no fun! Bez ryzyka nie ma zabawy i jeśli czasem nie postawimy na eksperymenty, nasze gniazdko nigdy nie będzie mieć charakteru.

8. Smętne korytarze

Ciemne, smutne korytarze, które wydają się być tam z musu. Oczywiście, że stanowią funkcjonalną konieczność, ale mogą też przecież stać się czymś o wiele więcej! Korytarze mają potencjał, by stać się na przykład galerią sztuki czy rodzinnych zdjęć, mogą być miejscem na domową biblioteczkę z ukrytym w rogu fotelem do samotnej lektury… Możliwości jest wiele, trzeba tylko chcieć je odnaleźć!

9. Co za dużo, to niezdrowo

Rozpoczynaliśmy ten artykuł od przestrogi przed nieudolnym poszukiwaniem prostoty, kończymy ostrzeżeniem przed nagromadzeniem zbyt wielu elementów! Nie każdy jest mistrzem eklektycyzmu i sobie z nim poradzi. Obiekty nie powinny nas przytłaczać, ale pomóc nam czuć się lepiej w przestrzeni. Czasem faktycznie więcej znaczy mniej!

Jakie wpadki zdarzyło się Wam zaliczyć?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu