Innowacyjna architektura: lustrzany dom w Izabelinie | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Innowacyjna architektura: lustrzany dom w Izabelinie

Alicja Olko Alicja Olko
Lustrzany dom Nowoczesne domy od REFORM Architekt Marcin Tomaszewski Nowoczesny
Loading admin actions …

Polski krajobraz coraz gęściej zapełnia się budynkami o nietypowych, oryginalnych i ciekawych bryłach. Architekci z naszego kraju zaskakują przełomowymi projektami, o których głośno robi się nie tylko na naszym domowym podwórku, ale także za granicą. 

Kolejnym intrygującym konceptem, który z radością prezentujemy na homify, jest projekt lustrzanego domu w Izabelinie pod Warszawą. Projekt Marcina Tomaszewskiego z REFORM Architekt w nowatorski sposób obrazuje dialog pomiędzy naturą a budownictwem mieszkaniowym. Obejrzyjcie zdjęcia tego niezwykłego budynku!

Optyczna iluzja

Lustrzany dom zlokalizowano w Izabelinie pod Warszawą, na gęsto zalesionej działce. Z tego powodu głównym założeniem, na którym opierał się jego projekt, była silna integracja bryły z otaczającą ją naturą. Zdecydowano się na innowacyjny zabieg pokrycia dolnej części elewacji lustrami. Dzięki temu osiągnięto wrażenie budynku unoszącego się w powietrzu.

Struktura

Dom ten ma stanowić odskocznię od miejskiego zgiełku, w którym zrelaksować mogłaby się cała rodzina. Na powierzchni około 400 metrów kwadratowych stworzono wnętrze wygodne i funkcjonalne. Strukturę budynku stanowią dwie prostopadłościenne bryły- parterowa kondygnacja, niemal w całości pokryta lustrami, wtapia się w poszycie leśne, stanowiąc z nim spójną całość. Górny poziom, otynkowany na biało, zdaje się zatem unosić w powietrzu.

Integracja z naturą

Wyłożenie dolnej części elewacji lustrzanymi panelami sprawiło, że poszycie leśne, a także drzewa i krzewy odbijają się od niej, zacierając granicę pomiędzy fasadą budynku a naturą. W ten sposób architektura łączy się ze środowiskiem naturalnym, stając się jego integralną częścią. 

Materiały

Zamysłem architekta było stworzenie budynku, który nie zakłócałby naturalnego piękna działki. Także inne materiały użyte do stworzenia elewacji- zwłaszcza ciemnobrązowe drewniane panele na zadaszonym tarasie- łączą bryłę budynku z lasem.

Nowoczesna bryła

Nie tylko użyte materiały czy osiągnięty efekt wizualny świadczą o innowacyjności tego projektu- sama bryła budynku także nie należy do sztampowych i konwencjonalnych. Dwie kondygnacje, ułożone na sobie w orientacji prostopadłej, nabierają wyjątkowego kształtu dzięki charakterystycznym wysunięciom i wgłębieniom. Tym samym udało się wytworzyć funkcjonalne wnętrza, takie jak wyżej pokazany taras, czy zadaszenia.

Zatarte granice

Projekt tego domu zaciera granice między tym, co ludzkie, a tym, co naturalne. Odbijające się od lustrzanych paneli poszycie lasu zmyla, czyniąc niezwykle trudnym wskazanie tego, gdzie kończy się bryła budynku, a gdzie zaczyna faktyczny las.

Rozkład pomieszczeń

Struktura budynku powstała w oparciu o funkcjonalny rozkład pomieszczeń w środku. Strefa dzienna zatem zlokalizowana została na parterze, gdzie poza kuchnią, jadalnią i salonem znalazło się także miejsce na pokój gościnny oraz pomieszczenia gospodarcze, takie jak garaż czy kotłownia. Na piętrze z kolei znajdują się pomieszczenia prywatne- dwie sypialnie z osobnymi łazienkami, domowe biuro oraz pralnia.

Podobają Wam się projekty polskich architektów zmieniające nasze pojęcie o budownictwie jednorodzinnym? Jeżeli tak, to koniecznie zajrzyjcie do Katalogu Inspiracji Innowacyjna architektura: dom autorodzinny.

Jak Wam się podoba projekt tego domu? Co myślicie o lustrzanej fasadzie?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu