Jak przerobić staromodny salon? Metamorfoza wnętrza w Gliwicach

Alicja Olko Alicja Olko
Salon i jadalnia w nowej odsłonie., Decolatorium Decolatorium
Loading admin actions …

Mieszkania w kamienicach emanują specyficznym czarem i coraz częściej stają się pożądaną alternatywą dla apartamentów w nowym budownictwie. Co jednak nie znajduje się na liście życzeń potencjalnych lokatorów kamienic, to staromodne wnętrze, wyposażone w niemodne meble i dodatki i zaaranżowane niefunkcjonalnie.

Z takim właśnie przypadkiem zmagać musiała się projektantka z Decolatorium, której zadaniem było nadanie nowego charakteru staroświeckiej i nieco babcinej strefie dziennej, będącej częścią mieszkania w kamienicy w Gliwicach. Założeniem było odświeżenie wnętrza w taki sposób, aby nie zatracić jego antycznego charakteru. Ranga problemu niebanalna- zobaczmy zatem, z czym zmierzyć musiała się projektantka wnętrz i jakie osiągnęła rezultaty!

Krok 1: ogląd sytuacji

Pomieszczenie to, pełniąc jednocześnie rolę jadalni i salonu, zaaranżowane było w sposób niebywale staromodny. Ciężkie drewniane meble, w które było wyposażone, przepełniały je, tworząc dodatkowo monotonną całość. Okrągły stół ciasno otoczony krzesłami stanowił obszar jadalni, a co więcej, nakryto go staroświeckim koronkowym obrusem. Raziły tu zwłaszcza odsłonięte kaloryfery, a także banalne, białe firanki.

Założeniem właścicieli było jednak utrzymanie antycznego czaru bijącego od tego wnętrza, co oznaczało, iż trzeba było zatrzymać niektóre elementy jego wystroju.

Efekt: powiew świeżości

Choć rozpoznać można, iż znajdujemy się w tym samym wnętrzu, to jednak jego metamorfoza jest niesamowita! Odrestaurowano stół i jego blat, utrzymując tym samym jego wyjątkowy, antyczny charakter. To samo stało się z krzesłami- ciężko w to uwierzyć, ale jest to ten sam komplet, poddany jedynie tapicerskiej renowacji. Białe siedziska i oparcia pięknie kontrastują z głębokim brązem stołu, sprawiając jednocześnie, że jego obszar wydaje się bardziej intrygujący.

Ku naszej radości z oczu zniknęły nam grzejniki, które zakryto elegancko prezentującą się kratką dekoracyjną. Okna zasłaniają zwiewne, białe zasłony, ozdobnie upięte przy ścianach. Świeże kwiaty dopełniają dekor wnętrza.

Krok 2: usuwanie zbędnych mebli i dodatków

Jednym z głównych mankamentów tego wnętrza było jego przepełnienie. Rozkład mebli cechował się brakiem funkcjonalności a ich liczba była zbyt wysoka- wszędzie widać tu niepotrzebne krzesła czy stołki. Także jeżeli chodzi o dekoracje i ozdoby, było ich tutaj po prostu zbyt dużo. Rodzinne pamiątki i obrazki rozmieszczono na ścianach nie kierując się żadną logiką.

Efekt: przestronniejsze wnętrze

Po usunięciu zbędnych mebli i dodatków, zalegających w kątach tego pomieszczenia, ono sami jawi się natychmiastowo o wiele bardziej przestronnie. Odmalowane ściany jaśnieją, zachęcając do tego aby je w subtelny i delikatny sposób udekorować. Tak też uczyniono, wieszając kołó siebie cztery ważne rodzinne pamiątki. Piękne antyczne pianino stanowi teraz ozdobę samą w sobie, a nad nim powieszono gustowny, podłużny obraz. Półokrągłe wejście do pokoju zostało zachowane, gdyż wprowadza do wnętrza wyjątkowy klimat.

Krok 3: transformacja salonu

Salon wyposażony był w niezwykle staromodny zestaw wypoczynkowy wykonany z brązowego materiału skóropodobnego. Kanapa i dwa fotele otaczały równie staroświecki stolik kawowy pokryty koronkowym obrusem w tym samym stylu, co ten, który widzieliśmy w jadalni. Także rozkład mebli pozostawiał wiele do życzenia- ich stłoczenie w jednym kącie czyniło wypoczynek niezwykle trudnym, nie pozwalając także na wygodne korzystanie z tej przestrzeni przez wiele osób.

Efekt: elegancki i nowoczesny salon

Stare meble usunięto, wyposażając salon w nowoczesny zestaw wypoczynkowy w różnych odcieniach szarości. Dzięki kształtowi kanapy i foteli zdołano jednak utrzymać wyjątkowy, antyczny klimat wnętrza. Białe poduszki przełamują kolorystyczną monochromatyczność, doskonale komponując się także z barwą blatu nowego stolika kawowego. Zmieniono także układ mebli, umieszczając kanapę i fotele na środku pomieszczenia, tworząc w jego rogach wolną przestrzeń. Na ścianie powieszono lustro, po którego stronach stanęły eleganckie lampy podłogowe. Po prawej stronie wnękę w ścianie wykorzystano na regał na książki. Odnowione wnętrze jawi się klasycznie, elegancko i wygodnie.

Krok 4: zmiana miejsca telewizora

Staromodną szafkę pod telewizor i znajdujący się na niej sprzęt RTV w poprzednim wcieleniu wnętrza wciśnięto w kąt. Obszar ten dodatkowo udekorowano bez smaku, ustawiając na szafce porcelanowe figurki psów, a na ścianach wieszając nieatrakcyjne obrazki. Sprawiało to, że nie można było wygodnie oglądać telewizora, gdyż jego ekran był ciągle przesłonięty.

Efekt: praktycznie i funkcjonalnie zaaranżowane wnętrze

Zmieniając układ mebli stworzono salon, którego użytkowanie cechowało się komfortem i wygodą. Telewizor o większym rozmiarze ustawiono w rogu, w taki jednak sposób, aby wygodnie można było go oglądać siedząc na kanapie czy fotelach. Z tej perspektywy widać także, iż salon i jadalnia stanowią jedną spójną całość.

Metamorfoza tego wnętrza jest inspirująca i udowadnia, iż często wystarczą jedynie kosmetyczne zmiany, aby osiągnąć oszałamiający efekt.

Jeżeli Was także zainspirowała ta transformacja i jesteście gotowi na więcej, zajrzyjcie do Katalogów Inspiracji:

Jak przygotować mieszkanie na sprzedaż? Home staging z Warszawy

Jak tanio, ale efektownie odremontować łazienkę? Przykład z Gdańska

Jak Wam się podoba efekt tej metamorfozy?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu