Armatura łazienkowa- jak wybrać tę idealną?

Alicja Olko Alicja Olko
Mieszkanie w Łodzi - 48m2, Pink Pug Design Interior Pink Pug Design Interior Nowoczesna łazienka
Loading admin actions …

Zakup armatury łazienkowej, czyli baterii łazienkowych umywalkowych, wannowych i prysznicowych, staje się współcześnie zadaniem coraz trudniejszym. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo modeli, różniących się od siebie zarówno designem, jak i wykonaniem. Armatura łazienkowa to ten element wyposażenia, który, choć wcale na to nie wygląda, jest relatywnie kosztowny, dlatego należy uważnie rozważyć dostępne opcje i możliwości.

Zapoznajcie się z tym generalnym przewodnikiem po wyborze armatury łazienkowej- dowiedzcie się, czym się kierować, na co zwrócić uwagę i do czego dopasować poszczególne rodzaje baterii. Zobaczcie także, jaki design króluje wśród polskich projektantów i jakie są opcje armatury, które uczynią łazienkę modną i stylową!

Bateria umywalkowa

Łazienka pełna relaksu. Ndesign Nowoczesna łazienka

Bateria i umywalka są ze sobą nierozerwalnie związane, co oznacza, iż wybór jednej uzależniony jest od rodzaju drugiej. Rozróżniamy baterie stojące i ścienne- wybór jednej z tych dwóch opcji w dużym stopniu zależy od tego, w jaki sposób poprowadzona jest instalacja wodna w naszej łazience.

W eleganckiej i luksusowej łazience zaaranżowanej przez projektantów z Livingbox widzimy klasyczny przykład baterii stojącej, umieszczonej na umywalce. Także na ekstrawaganckiej wannie, wyposażonej w system hydromasażu, dostrzegamy baterię stojącą. Jest to wybór najbardziej klasyczny i, jak widać na zdjęciu, zawsze prezentuje się świetnie.

Sposób odkręcania wody

Innym czynnikiem, który bierze się pod uwagę przy wyborze armatury, to sposób odkręcania wody. Najbardziej popularne w tym wypadku są baterie jednouchwytowe, wyposażone w charakterystyczną dźwignię. Umożliwiają one szybkie ustawienie pożądanej mocy strumienia wody, jak i jej temperaturę, co pozwala nam zaoszczędzić na jej zużyciu. Inną opcją są bardziej staroświeckie baterie z dwoma kurkami, na ciepłą i zimną wodę, które nie należą do ekonomicznych, ale charakteryzują się dużą atrakcyjnością wizualną.

Najnowocześniejsze rozwiązania to baterie z termostatem, pozwalającym na jednokrotne ustawienie pożądanej temperatury wody, a także znane nam z miejsc publicznych baterie elektroniczne, wyposażone w czujnik.

W łazience zaaranżowanej przez Pracownię Projektowania Wnętrz Viva Design widzimy elegancką baterię stojącą, wyposażoną w taki właśnie czujnik. Nie tylko wykonanie, ale i design tego modelu zachwycają.

Rozmiar baterii

Poza sposobem montażu i sposobem odkręcania wody, bardzo ważne jest także odpowiednie umieszczenie baterii w stosunku do umywalki i zachowanie ich wzajemnej proporcjonalności. Odległość pomiędzy końcem wylewki baterii a dnem umywalki powinna wynosić minimum 15 centymetrów. Małe umywalki można wyposażyć w baterię z relatywnie krótką wylewką, jak to doskonale widać na przykładzie łazienki projektu Punk Pug Design Interior. Zachowano tu odpowiednie proporcje, dzięki czemu całość prezentuje się estetycznie i funkcjonalnie. Do dużej umywalki z kolei doskonale pasują baterie o długiej wylewce.

Bateria wannowa

W zależności od tego, czy nasza wanna spełnia jedynie sobie przypisane funkcje, czy też pełni także rolę prysznica, taką baterię wybierzemy. Współcześnie wybór baterii wannowych jest niemal nieograniczony- poza ciekawym i niesztampowym designem charakteryzują się one także innowacyjnymi funkcjami, gwarantującymi najwyższy poziom wygody i bezpieczeństwa. Bardzo popularne są baterie z termostatem, pozwalającym na automatyczne zaprogramowanie pożądanej temperatury wody, co pomoże uniknąć ewentualnego oparzenia.

Na zdjęciu widzimy łazienkę zaprojektowaną przez studio Formativ. Indywidualne Projekty Wnętrz, której głównym elementem jest elegancka wolnostojąca wanna z baterią stojącą bezpośrednio na podłodze. Jest to rozwiązanie o wyjątkowych walorach estetycznych.

Trwałość materiałów

Aby długo cieszyć się z armatury łazienkowej i użytkować ją z zadowoleniem, należy zwrócić uwagę na jej jakość, czyli zwłaszcza na materiały, z jakiej została wykonana. Najpopularniejszym surowcem, z którego odlewa się baterie, jest mosiądz, czyniący je trwałymi i solidnymi. Ważna jest waga samej baterii- zazwyczaj im cięższa, tym lepsza. Istotna jest także głowica regulująca przepływ wody- powinna być ona ceramiczna, nie plastikowa.

W łazience zaaranżowanej przez projektantów z Archissima armatura stanowi dekoracyjne dopełnienie całości wystroju. Doskonale komponuje się kolorystycznie z paletą barw dominującą w tym pomieszczeniu, jak i z użytymi do jego aranżacji materiałami.

Stylistyka baterii

Łazienka retro NaNovo Eklektyczna łazienka

Ważnym aspektem podczas wyboru baterii są ich walory estetyczne. Projektując łazienkę zwracamy uwagę na to, aby wszystkie jej elementy cechowały się dużą atrakcyjnością wizualną i komponowały się z generalnym stylem, w jakim urządzamy to pomieszczenie. Na szczęście pod tym względem mamy do wyboru naprawdę dużo różnych modeli, co umożliwia nam stworzenie łazienki o spójnej i harmonijnej stylistyce.

Ten przykład doskonale obrazuje perfekcyjny dobór baterii do pożądanego stylu w łazience- pomieszczenie projektu NaNovo zaaranżowano w stylu retro, przykładając dużą wagę do detali, w tym do wyboru baterii. Zarówno baterie umywalkowe, jak i ta wannowa stanowią doskonałe dopełnienie stylistyki retro, którą wnętrze to emanuje.

Szykujecie się do generalnego remontu łazienki? Koniecznie zobaczcie inspirujący przykład w artykule Jak tanio, ale efektownie odremontować łazienkę? Przykład z Gdańska.

Na co Wy zwracacie uwagę przy wyborze armatury łazienkowej? Macie jakieś porady, wskazówki?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu