Zaparowane okna zimą? Rozwiąż ten problem! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Zaparowane okna zimą? Rozwiąż ten problem!

mszpakowska mszpakowska
od Luc Spits Architecture Nowoczesny
Loading admin actions …

Sauna powinna być pełna pary, ale nie okna! Jeśli Ty również walczysz z zaparowanymi oknami od listopada aż do marca, mamy dla Ciebie wskazówki, jak pozbyć się tego problemu. Nie narażaj się na choroby oraz alergie i zadbaj o swoje szyby.

O co właściwie chodzi?

Parowanie jest zjawiskiem naturalnym, które wiąże się z dużą wilgotnością oraz różnicą temperatur panujących wewnątrz i na zewnątrz. Gdy temperatura na jesieni zaczyna spadać, w domu robi się gorąco i wilgotno. Na powierzchni okien pojawia się objaw kondensacji, a nasze szyby pokrywają się drobnymi kropelkami wody. To zjawisko zachodzi, kiedy wilgotność przekracza 60%, a różnica temperatury wynosi co najmniej 20 stopni. Zauważ, że problem nasila się podczas gotowania, pieczenia, prasowania, czy kąpieli.

Dlaczego tylko niektóre okna są zaparowane?

Zalecana wilgotność pomieszczenia to 40-50%. Aby unikać zaparowywania, nadmiar wilgoci musi być systematycznie wycofywany z wnętrza domu. Nowoczesne budownictwo wyposażone jest w specjalistyczne systemy wentylacyjne, jednak w głównej mierze musimy sobie radzić z tym problemem samodzielnie. Możesz oprosić specjalistę o pomoc w zamontowaniu specjalnej wentylacji, jednak może się to łączyć ze stratą ciepła. Możesz również skorzystać z klasycznych osuszaczy, pochłaniaczy wilgoci lub po prostu regularnie wietrzyć pomieszczenia. Może się to okazać jednak trudne, szczególnie podczas srogich zim. Dlatego polecany nawiązanie współpracy ze specjalistami.

Niebezpieczeństwo

Wysoka wilgotność i nieodpowiednia wentylacja są przyczyną grzybów. Mikro toksyny są jednymi z najsilniejszych trucizn, a produkowane są właśnie przez pleśnie i grzyby, które namnażają się w domach. Mogą one być przyczyną licznych dolegliwości, takich jak alergie, choroby układu oddechowego, bóle głowy, zmęczenie, uszkodzenie nerek, czy wątroby. Pleśnie i grzyby nie są wymagające, dlatego mogą pojawić się na każdej powierzchni: drewnie, papierze, tekstyliach, betonie, gipsie i plastiku. Pamiętaj, że para na oknie może oznaczać, że w Twoim domu brakuje odpowiedniej wentylacji, co może mieć negatywne przełożenie na Twoje zdrowie.

Odpowiednia wentylacja

od homify Nowoczesny

Problem z zaparowywaniem okien pojawia się najczęściej, gdy występuje problem z wentylacją pomieszczenia. W kuchni oraz łazience musimy pamiętać o odpowiednim wentylowaniu pomieszczenia, ze szczególną uwagą poświęconą uszczelkom oraz fugom. Najlepszym sposobem jest zastosowanie nowoczesnego systemu wentylacji z funkcją odzyskiwania ciepła oraz oszczędzania energii. Takie rozwiązanie oferuje filtrację powietrza, oszczędność energii, usuwanie nieprzyjemnych zapachów.

Ogrzewanie

Vintage Glam - projektowanie wnętrz stylowego salonu Kolonialny salon od ArtCore Design Kolonialny
ArtCore Design

Vintage Glam – projektowanie wnętrz stylowego salonu

ArtCore Design

Wahania temperatury w domu mogą sprzyjać pojawianiu się wilgoci, a w konsekwencji pojawieniu się grzybów i pleśni. Ważne jest, aby utrzymywać stałą temperaturę pomieszczeń, nawet jeśli nie są one akurat używane. Optymalnie, nie powinniśmy dopuszczać do spadku temperatury poniżej 17 stopni Celsjusza. Również meble powinny być lekko odsunięte od ścian, aby zapewnić odpowiedni dopływ powietrza.

Izolacja

SKANDYNAWIA NASZYMI OCZAMI Skandynawski salon od DreamHouse.info.pl Skandynawski
DreamHouse.info.pl

SKANDYNAWIA NASZYMI OCZAMI

DreamHouse.info.pl

W nowoczesnym budownictwie możemy napotkać szczelne i energooszczędne okna, które wyposażone są w specjalne, izolacyjne plomby, które dostosowują wilgotność powietrza i zapewniają odpowiednią wentylację. Jeśli na Twoich szybach, ścianach lub parapetach pojawiają się mokre plamy, koniecznie skontaktuj się z odpowiednią firmą, bowiem może to oznaczać uszkodzenie warstwy izolacyjnej.

Co jeszcze może pomóc?

Poza ogrzewaniem, wentylacją i izolacją, możemy również wpłynąć na nasze wnętrze drobnymi zmianami stylu życia. Przede wszystkim, unikaj suszenia ubrań na kaloryferach. Częste kąpiele w wannie wypełnionej gorącą wodą sprzyjają wzrastaniu wilgotności. Nawet częste korzystanie z czajnika elektrycznego może mieć negatywny wpływ na wilgotność twojego domu. Pamiętaj również, aby źródło ciepła nie było zastawione przez meble lub zasłonięte przez grube zasłony, w ten sposób blokujesz dystrybucję ciepła.

A jeśli Twój problem leży gdzieś indziej, zapraszamy do artykułu : Suche powietrze w domu? – mamy na to sposoby.

A Ty jak radzisz sobie z zaparowanymi oknami?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu