Przed i po: renowacja starego młynu w Niemczech | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Przed i po: renowacja starego młynu w Niemczech

martt.st martt.st
od anja thede architektur und kommunikation im raum
Loading admin actions …

Historyczny budynek widniejący w dokumentach z końca XVIII wieku. Młyn Beerbach, bo o nim mowa, jest jednym z czterech młynów, które znaleźć można na terenie między Eberstadt i Nieder-Beerbach. Początkowo będący częścią garbarni, młyn wykorzystywano później do produkcji sukna. W 1856 zaadaptowano go na tradycyjny młyn. Od 1924 do 1960 działała w nim restauracja. Został wpisany na listę zabytków.

Architektka Anja Thede z Biura Architektury i Komunikacji Przestrzennej stanęła przed zadaniem stworzenia w tych historycznych murach warunków sprzyjających rodzinnemu życiu – zapewnienia mieszkańcom wygody i unowocześnienia zabytkowej architektury.

Koncepcja projektu

Oglądając młyn z lotu ptaka, dobrze widać układ budynków wchodzących w skład posiadłości oraz monumentalny las, na skraju którego się ona znajduje. Na kwadratowej działce znajduje się młyn, dawny dom mieszkalny oraz kilka stodół i obór.
Renowacja i konserwacja były wielkim przedsięwzięciem i przebiegały w dwóch fazach. W pierwszej skonstruowano najwyższe piętro budowli, na które składają się dwa przylegające do siebie budynki. W drugiej pozostałe części młyna zostały wyremontowane.

Przed: wnętrze

Rozplanowanie przestrzeni dawnego młyna było niepraktyczne i nie nadawało się na mieszkanie rodzinne. W pomieszczeniach panowała ciasnota. Wnętrza były bardzo zaniedbane, nie remontowano ich przez długi, długi czas. Pokoje zajmowały stosy rupieci, które przede wszystkim należało uprzątnąć, aby można było zacząć jakiekolwiek prace. Wykonane przed renowacją zdjęcia mają wielką wartość dokumentacyjną i pozwalają dostrzec i docenić ogrom wysiłku i pracy, jaki włożono w to przedsięwzięcie.

Przed: tył domu

Tyły domu przylegają właściwie do ściany lasu, co zostało świetnie wykorzystane dzięki rozległemu balkonowi, chronionemu od deszczu i innych opadów przez daszek, który wykonany z taniego materiału szpecił niestety to miejsce. Postawiono sobie zatem za zadanie uczynić tę część domu przyjazną, wyzyskać w pełni możliwości, jakie daje. Ta bliskość przyrody to niewątpliwie wielki atut posiadłości, zasługujący na godną oprawę.

Przed: elewacja i podjazd

Na zdjęciu przedstawiającym stan elewacji sprzed remontu zauważyć można, że konstrukcja młyna była zasadniczo w dobrym stanie. Okna były pamiątką po upodobaniach architektury lat siedemdziesiątych – chodzi o wypukłą krzywiznę ich szyb, która nie prezentowała się estetycznie i nadawała elewacji ociężałości. Podjazd prezentował się dosyć ponuro i postanowiono jakoś temu zaradzić. Kamienną elewację oraz bruk trzeba było odświeżyć – odzyskać ich dawne piękno, mimo że nie były specjalnie zniszczone.

Po: nowe możliwości

Architektka Anja Thede świetnie się spisała, adaptując stary młyn na dom wieloosobowej rodziny – historyczny budynek został zmodernizowany; zastosowano w nim wiele ekologicznych rozwiązań. Dom w młynie dysponuje trzema piętrami. Na parterze prowadzona jest działalność gospodarcza, niewielki biznes. Na pierwszym piętrze znajduje się przestrzeń dzienna. Na ostatnim natomiast – prywatne pokoje i sypialnie. Wygląd fasady odświeżono, wprowadzając niebieskie drzwi i ramy okien. Szyby wymieniono na takie, które umożliwiają jak największą oszczędność energii, dobrze izolując wnętrze.

Po: sypialnia

W całym domu unosi się czar starego budownictwa. W sypialni jedną ze ścian uwolniono od tynku, dzięki czemu ozdobą pokoju stała się piękna, czerwona cegła, nadająca wnętrzu industrialnego charakteru. Ceglany mur kontrastuje z nowoczesną aranżacją sypialni. Niezwykle oryginalnym rozwiązaniem jest różowa ściana, która stanowi coś na kształt zarówno wezgłowia, jak i baldachimu łóżka. Jest tu przestronnie; postawiono na prostotę, dlatego też ograniczono wszelkie dodatki.

Po: łazienka

Przestronna sypialnia dysponuje wewnętrzną łazienką. W niej także zdecydowano się odsłonić cegły. Efekt jest naprawdę udany. Kolorystyka łazienki sprowadza się do bieli i szarości. Zmieściły się tu zarówno wanna, jak i prysznic. W pomieszczeniu jest bardzo przestronnie, zostało ono niezwykle funkcjonalnie zaaranżowane. Aby nie pomniejszać optycznie przestrzeni, prysznic oddzielono wielką taflą szkła, chroniącą łazienkę przed zachlapaniem.

Po: salon

W całym domu spotkać można odnowione elementy przypominające o historii tego miejsca. Znajdujemy się teraz w centralnym miejscu domu – w salonie połączonym z kuchnią i jadalnią. Jego ozdobę stanowią zabytkowe pozostałości wyposażenia młyna. Wielkie okna zapewniają mnóstwo dziennego światła. Akcenty żywych, wyrazistych kolorów są bardzo ważną częścią koncepcji aranżacji wnętrz – ożywają je, stanowią kontrast wobec naturalnych, nadających pomieszczeniu spokoju i prostoty materiałów.

Podniebna sypialnia

Tuż pod dachem stworzono coś na kształt galerii, z której oglądać można niższą partię domu i skąd dotrzeć można do jednej z sypialni, widocznej w głębi zdjęcia. Wysokość sufitu jest imponująca, co zostało w przemyślany sposób wykorzystane przez architektkę. Efekt przestronności i otwartości wzmocniono dużą ilością światła wpadającą przez wielkie okno dachowe. Połączenie drewnianego belkowania i stalowej konstrukcji nadaje wnętrzu industrialnej elegancji. Można się tu poczuć niczym w berlińskim lofcie.

Po: pokój dziecięcy

Pod dachem znajduje się również raj dla dzieci. Historyczne belkowanie świetnie sprawdza się tu nie tylko jako ozdoba, ale również jako funkcjonalna konstrukcja, na której przechowywać można zabawki albo którą wykorzystać można do gry, przewieszając przez nią liny. Kolorowe dodatki sprawiają, że pomimo kontynuacji kolorystyki zastosowanej w pozostały częściach domu pokój dziecięcy prezentuje się radośnie i przyjaźnie. Chociaż znajduje się na poddaszu, nie cierpi na brak światła, które wpuszczane jest przez okna dachowe. Dzieciom na pewno się tu podoba.

Zerknijcie także na inną, równie ciekawą metamorfozę: Przed i po: renowacja zabytkowego dworku w Normandii.

Jak się Wam podoba dom w starym młynie? Chcielibyście w nim zamieszkać?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu